iş yeri hakkında sorunlar

birinci problem: cumartesi günleri mesai olamdığı için önceki işimden daha düşük bir maaşla şimdiki işime girmeyi kabul ettim. 2-3 ay boyunca cumartesi günleri mesai yapmadım. sonra patron bir cumartesi çağırdı, gittim. o günden beri (2 aydır)her cumartesi çalışıyorum. bunu artık normal bir durum olarak görüyor. "cumartesi günü şunu yaparız" falan diye bana sormadan iş planlıyor.

ikinci problem: iş görüşmesinde bana teklif ettiği maaşı düşük bulmuştum. kabul etmeyeceğimi anlayınca "şimdilik durumum iyi değil ama 6. ayda bir iyileştirme yaparım" demişti. ne haziranda ne temmuzda zam almadım.

üçüncü problem: bu adam çalışanların asgari geçim indirimini ödemiyor.

şimdi ben bütün bunları nasıl dile getireyim? şirket tam bir patron şirketi. adamla bütün gün birlikteyiz. odalarımız yanyana. bütün para işlerine bizzat kendisi bakıyor. nasıl anlatayım derdimi?

tipik bir davranış. derdini düzgünce anlat; önceki işyerinden neden ayrıldığını (cumartesi mevzusu) ve şu anda mağdur olduğunu söyle. ama bunu yaparken seni çalışmak istemiyor konumuna sokmasına müsaade etme. asla geri adım atma bu tip insanlar tutturabildiklerine herşeyi mübah görürler. kararlı ve ciddi bir şekilde konuşabileceksen konuş yoksa seni mat edecekse daha beter olur durumlar ona göre.

  • african rain  (08.07.11 11:03:50)
tek çalışan siz değilseniz çalışma bakanlığı'na şikayet edin.

  • bitter cikolata  (08.07.11 11:04:25)
Yol yakınken istifa et adam olmaz o adam. Ben çıkarken aynı tıynetteki patron 2 saat dil dökmüştü, ama hala ve hala bu şartları iyileştirme sözü vermiyordu. Bir de gerçek maaş üstünden sgk yatırdığını söyleyip asgariden yatırıyordu. Çıktım çok memnunum.

  • manfool  (08.07.11 11:12:24)
bi kere o ilk cmtsi giderek sessiz anlaşma imzalamışsınız, yani ben gelirim hacı cmtsi emişsiniz. baştan gitmeyecektiniz. gitgide bokunu çıkarır bu adam ben sana diim. sizinle bişi konuşmak istiyorum de. geç karşısına hiç ezilip büzülmedene tak tak tak söyle. böyle bi vaatte bulunmuştunuz bunu gerçekleştirmenizi bekliyorum de. bol şans.

  • mahnita  (08.07.11 11:54:45)
Sanki ben bu patronu bir yerlerden anımsıyorum ama haydi hayırlısı :)

  • lebanon  (08.07.11 14:56:58)