Yüzme!

Arkadaşlar daha önce bir duyuru açmıştım bu konuyla ilgili...
Cevaplar geldi, cevap sahiplerine teşekkür ediyorum.Ama devamına yazdığım cevapları görmediler sanıyorum.

Artık psikolojim bozuldu.Yüzme kursuna gittiğim halde yüzemiyorum.(Aptal hoca vakası)Birileri bana yardım edebilir mi?Havuzun kenarından tutarak ayaklarımı çırpabiliyorum.Ama bıraktığım zaman ayaklarım direk suya giriyor ve kaldıramıyorum.Telaştan değil...N'pacağım ben ya??? Off yardım edin lütfen...Birde ağızdan mı nefes vereceğim burundan mı ? Bu gidişle kursu bırakacağım ve yüzme hayatım başlamadan bitecek!

burundan nefes alıp ağızdan verirsen daha rahat edersin. ayaklarını ya da tüm vücudunu suyun üstünde tutmak için kasma kendini, kastıkça batarsın. mümkün olduğunca yere paralel şekilde bırakıver kendini, su seni zaten kaldıracaktır. profesyonel yüzücü değilim ama ben bu şekilde yüzebiliyorum en azından.

  • letheavendangered  (25.06.11 13:14:35)
yüzüstü tam uzanmalısın. ayaklar ve kafan ortantılı olacak yani. nefesi burundan alman daha iyi ama çokta farketmiyo bence.

  • nemo problemo  (25.06.11 13:14:44)
Ben 3 kulaç ağızdan derin nefes suyun içinde burundan nefes verme yapıyorum. Böylece burnuma su girme ihtimali ortadan kalkıyor. 3 kulaç olmasının sebebi bir sefer soldan bir sefer de sağdan nefes almak.

  • vexations  (25.06.11 13:19:28 ~ 13:19:39)
www.youtube.com
üç kere izle suya gir

  • berkecan concon  (25.06.11 13:20:40)
Burundan nefes alınmaz kesinlikle denemeyin.Ağızdan alıp burundan vermeniz gerekir.Ayak çırpma olayı ise sizin sudaki rahatlık seviyenize bağlıdır.Kasmayın kendinizi ve nefesinizi tamamen boşaltmayın.Akciğerlerdeki hava sizi yukarı taşır.Bacak kısmını kalçadan,dizden kırmadan çırpmalısınız.Parmak uçları suyun dibini değil arkayı göstermeli.Seri,güçlü en önemlisi dizden kırmadan çırparsanız batmazsınız.

  • free bird  (25.06.11 13:21:19)
Teşekkürler arkadaşlar bu dediklerinizi yapıyorum ama yok, yüzemiyorum.Galiba yeteneksizim...

  • hayatkafe  (25.06.11 13:23:12)
O bebek nasıl duruyor anlamadım?Dizlerini de kırıyor...

Birde burundan nefes verince hemen bitiyor acaba nerde yanlış yapıyorum?
  • hayatkafe  (25.06.11 13:24:33 ~ 13:26:30)
Sırt üstü yüzüyor çünkü.Sizde derin bir nefes alsanız hareketsiz suyun üzerinde durursunuz.Ama sizin batmanızın nedeni doğru ayak çırpmamak bence.

  • free bird  (25.06.11 13:26:08)
Nasıl yani aldığım nefesi vermeyecek miyim?

  • hayatkafe  (25.06.11 13:27:57)
ayaklarını kaldırmakla uğraşma, vücudunun üst kısmını suya paralel tutmaya çalış. ayakların zaten takip eder. sok kafayı içeri :) ver burnundan nefesi.

  • kediebesi  (25.06.11 13:40:52)
arkadaş ne dir bu kadar sitres yapmak kurs falan...
rahat bırak kendini ve bir bakarsın batmak o kadar kolay değil, nefesi ister ağzından ver ister burnundan nefesini tutma yeter, bu işin en kesin öğrenilesi çıkarsın tekne turuna önceleri uzaya çıkacak astronotlar gibi can yeleklerine sarılır makarnamıydı sosismiydi ne halt sa işte ona sarılır yüzmeye çalışırsın sonra bir bakmışsın teknede ki alkışlarla beraber yüzmeyi başarmışsın.

  • tuykalem  (25.06.11 15:52:43)
Evet arkadaşların dediğine katılıyorum kendini ne kadar kasarsan ya da çırpınırsan o kadar çabuk batarsın.Rahatla ve suyun üzerine uzan minik minik hareketlerlerle suyun üzerinde durmaya çalış eğer suyun üzerinde durma zamanın çoğalırsa ileriye doğru bir kaçtane kulaç at.artık yüzebilirsin.özgürlüğün tadını çıkar.(ek olarak ben yüzmenin insanın kendi yeteneğinde saklı olduğunu düşünürüm.dışardakilerin söylemlerini fazla takma işi kendinde bitirmeye bak.En iyi hoca sensin.elinden geleni suda yapmaya çalış.)

  • kayranca-konarga  (25.06.11 20:13:54)