KPSS (Anneye anlatır gibi)

Cehaletimi bağışlayın öncelikle, çünkü şimdi soracağım sorularda bir yığın saçmalayabilirim. Bu durumda beni düzeltirseniz sevinirim.

Şimdi ben Sosyoloji bölümü mezunuyum. Daha doğrusu Ocak ayı itibariyle artık almam gereken ders kalmadı, ama diploma töreni vesaire Temmuz'da. Ama yine de lisans mezunu olarak KPSS'ye başvurmam mümkün herhalde, değil mi? Bunun için okuldan bir belge falan almam gerekiyor mu?

İkincisi de, esasen ben bu sınava girme kararını oldukça yeni almış bulunuyorum. Dolayısılya kurs, dershane vs olayları için biraz geç kalmışım sanırım. Ama asıl soru şu: Şart mıdır? Ben evde şöyle birkaç kitap vs. alsam, yeterli puanı alamaz mıyım ki? Önerebileceğiniz yayın evleri hangileridir bu konuda?

Son olarak da, şöyle bir şey okudum:

"arkadaşlar doğru biliyorsunuz.kamu kurumları ingilizce istiyorlar.ben size bildiğim bilgileri aktarayım.en yüksek ingilizce isteyen kurumlar KPSS'den 42 Doğru ya da KPDS'den B (yani 80-89 arası) istiyorlar.İngilizce yapmak şart yani."

E KPSS'nin içinde İngilizce de mi var yahu? KPDS ne ayak peki? Bu KPSS'den 42 yaparsam şayet (yukarıda yazan şeye göre konuşuyorum), KPDS'ye girmesem de oluyor mu bu durumda?

bir de: Matematikle haşır neşir olmayalı neredeyse 6 sene oldu. Matematikten batırırsam, çok sorun olur mu ki? Aynı arkadaş bir de şöyle demiş de:

"ve bu kurumların çoğu GK-GY ve İngilizce'ye bakıyor.Sadece TÜİK başka alan derslerinden puanlara bakabiliyor.O da biraz karışık."

(Off bunların hepsini okuyan olduysa bile teşekkürler =))

mezun olma durumundaysanız girebilirsiniz. ingilizce var ve kpds ayarında ama kimi yerler kpds de ister. girin, sonra pişman olmayın. dershane çok gerekli değil, matematik ales seviyesinde deneme çözmek lazım mümkün mertebe. işinize yarayacağını düşünmediğiniz iktisat, hukuk gibi oturumlara da girip en azından puan hesaplansın diye bir iki soru işaretlemekte fayda var. genel kültür'de tarih, inkilap tarihi, vatandaşlık, anayasa hukuku, coğrafya gibi kıl konulara en azından bir kpss kitabından çalışmak lazım.

  • lykos  (24.03.11 15:24:49)
- okuldan bir belge almanıza gerek olmadan başvurabilirsiniz.
- bazıları dershane şart diyor, bazıları zaman kaybı olarak görüyor. bu size kalmış bir karar ama geç kalmışsınız tabii ki, dershane için. kitaplarla da hallaedebilirsiniz ama bu saatten sonra esaslı çalışmanız gerekecektir.
- cumartesi sabah oturumunda genel kültür-genel yetenek dışında ingilizce testi de olur. 60 soruluk test, genel kültür-genel yetenek testleri bittikten sonra dağıtılır. isteyen girer istemeyen girmez. ama bazı kurumlar o ingilizce testinden belli doğru sayısı falan istiyor.kpds genellikle memur olduktan sonra dil tazminatı için gerekli oluyor.
- hangi puan türü istediğinize bağlı olmakla birlikte, matematik etkilidir.puan türleri ve ağırlıkları için:
www.tasari.com.tr

sosyoloji konusunda ancak bu kadar bilgi verebilirim, iyi yayınlar falan sosyoloji konusunda bilgi olanlar daha detaylı anlatır. son olarak bir kpss klasiği olarak, forum.memurlar.net önemlidir =)
  • guro1907  (24.03.11 15:27:46)
2011'de gireceğiniz sınavla b kadrolarını tercih edemeyeceğinizi biliyorsunuz değil mi?
b kadrolarına sadece çift yıllarda girilen sınav sonucuyla atanılıyor; mesela ben de psikoloji mezunu olarak 2012'de girip atanabilirim ancak.

  • kirliyesilkazak  (24.03.11 16:33:56)
kirliyesilkazak: Ben zaten sadece A kadrosundan atamam yapılabilir sanıyordum ama yanılıyor muyum ki?

  • vercingetorix  (24.03.11 17:59:29)
4b'li sözleşmeli sosyolog olarak da atanabiliyorsunuz bazı atamalarda gördüğüm kadarıyla.

  • kirliyesilkazak  (24.03.11 18:33:28)