anlamadım ki ben?

teizm : tanrının varlığını,ve onun evrenin yaratıcısı,koruyucusu :egemeni olduunu kabul eden görüş ise, herkes hem müslüman hem teist mi?

ve deizm hakkında ne düşünüyorsunuz, bi insan neden deisttir.

her müslüman aynı zamanda teisttir ama her teist müslüman değildir.

  • josephinebrunsvik  (20.03.11 21:17:32)
evet, herkes hem müslüman hem teisttir.

ve ateist olmanın verdiği g.t korkusu, doğanın kusursuzluğuna saygı duyma ama kitapların falan saçma olduğunu düşünme, tanrı'nın olaylara müdahale etmediğine inanma gibi bir sürü sebepten deist olunabilir.
  • amugochi  (20.03.11 21:17:33 ~ 21:17:46)
teizm bir görüş, bir düşünce sistemi. İslam ise bir din. Evet bütün Müslümanlar da mantıken teist oluyor aynı zamanda. Daha güçlü hali de monoteizm. Ama bu kelimeyi ve görüşü kullanmayı tercih etmezler pek.

Bir insan neden deisttir? Tanrıya inanıp bir dine mensup olmak istemediği için. Kendi bağımsızlığının, inanış biçimine izdüşümü oluyor.
  • ermanen  (20.03.11 21:23:48 ~ 21:24:13)
Teizm, üstün bir gücün evreni yarattığını ve ona müdahale ettiğini; deizm ise yine üstün bir gücün evreni yarattığını ancak ona müdahale etmediğini savunan görüştür. Bahsi geçen güce, kimisi Tanrı der, kimisi Allah der; kimisiyse cosmos'a, doğaya inanır.

Her müslüman, hıristiyan, yahudi veya bir dine mensup kişi teisttir; ancak her teist müslüman değildir haliyle.

İnsanların deizm tercihine gelecek olursak, evrenin ve ilk tek hücrenin oluşumu(yaşamın başlangıcı)na dair çok büyük bilinmeyenler olması bana kalırsa en büyük faktör.
  • uyku inadim inat  (20.03.11 23:00:19)