Dvi Hdmi Analog

Full HD monitör almayı düşünüyorum ama bütün bulduğum ucuz monitörler analog bağlantılı deli etti beni. Monitörü analog bağlantı ile bilgisayara bağlasam görüntü kalitem full hd olur mu yine yoksa tırt mı olur?

Edit: Arkadaş yeni aldı monitörü benim baktığım yeni lcd monitörlerin çoğu Analog hatta Led analog bile var saçma bir şekilde.

tırt olur. en azından dvi girişli olsa yeter. illa hdmi diye arama, analog+dvi girişli modeller ucuz oluyor.

  • darkredanger  (31.01.11 16:46:06)
Bir arkadaş almış analog full hd bana diyor ben full hd izliyorum ona bu aptallığını nasıl anlatabilirim peki ?

  • osurmaya mi geldik  (31.01.11 16:47:37)
lcd lerde zaten dvi girişi oluyor illa ki 10 yıl once falan alınmadıysa. dvi da zaten dijital bir arabirim o yüzden sorunsuz fullhd goruntu alınır ama hdmi daha yeni arayüz ve aynı anda seste taşıyabiliyo monitörde ses aktarımıda yapmıycaksanız hdmi cokta önemli değil.

  • rurouni  (31.01.11 17:09:46)
ikisi de çözünürlük olarak full hd (1920x1080), ama analog bağlantıda hdmi'a göre renkler biraz soluk oluyor. bir de analog ilk açıldığında çok hafif bulanık oluyor, 5-10 dakika içinde netleşiyor. (bendeki lg'de böyleydi)

not : analog derken rgb'yi kastediyorum, dvi, hdmi gibi dijital tabi ki.
  • weeping guitar  (31.01.11 17:56:16 ~ 18:10:41)
eğer bağlantını hdmi ya da dvi ile yaparsan, veriyi dijital iletmiş olursun. bunu yaptığında taşıdığın veri, manyetik alanlardan etkilenmeyeceği için çok daha performanslı olur.

dvi ve hdmi arasındaki fark ise şudur:

dvi - sadece dijital görüntü taşır
hdmi - dijital görüntü ve ses taşır

monitorden ses almak zorunda değilsen dvi yeterli.
  • sadasti  (01.02.11 08:25:45)