[]

kaylule/ siesta/ öğle uykusu saatleri

Tam olarak ne zaman 11 ile 2 ye kadar diyen. Tam 12 de uyunmalıymış diydn var. Akrabam çin e gitmiş. Taksici bunu saat 12 de taksiden indirmiş zorla öğle uykusu saatim geldi diye. Siz de tecrübe ve bilgilerinizi paylaşır mısınız bu konuda?
 
Yazım hataları için özür. Düzeltemiyorum çok zor oluyor tel. den.


  • geveze yazar  (10.07.24 11:21:25) 
Çin'de 12-1 arası gibiydi. Benim için de freelance çalışırken 12:30-1:30 gibiydi. Yazın uykum gelince iş yerinde genelde 2-3 arası uyurdum. Çalışmadığım zaman ise 11-12 de oluyor, 3-4'de. Vücudun ihtiyacına göre değişir ama genelde öğle arasında yemekten sonra.


  • prole  (10.07.24 11:31:14) 
KAYLULE:
Kerâhet vakti olmayan kuşluk vakti uykusu, öğle uykusu.(Re'fet, $ âyet-i celilesindeki $ kelimesinin mânasını merak edip sorması münasebetiyle ve hapiste sabah namazından sonra sairler gibi yatmasından gelen rehavet dolayısıyla, elmas gibi kalemini atâlete uğratmamak için yazılmıştır. Uyku üç nevidir:
Birincisi:
Gayluledir ki, "fecirden sonra tâ vakt-i kerahet bitinceye kadardır." Bu uyku, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine Hadisçe sebebiyet verdiği için, hilâf-ı Sünnettir. Çünkü; Rızk için sa'yetmenin mukaddematını ihzar etmenin en münasip zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet ârız olur. O günkü sa'ye ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de sebebiyet verdiği, çok tecrübelerle sabit olmuştur.
İkincisi:
Feyluledir ki, "İkindi namazından sonra mağribe kadardır." Bu uyku ömrün noksaniyetine, yâni uykudan gelen sersemlik cihetiyle o günkü ömrü nevm-âlud, yarı uyku, kısacık bir şekil aldığından maddi bir noksaniyet gösterdiği gibi, mânevi cihetiyle de o gün hayatının maddi ve manevî neticesi ekseriya ikindiden sonra tezahür ettiğinden, o vakti uyku ile geçirmek, o neticeyi görmemek hükmüne geçtiğinden, güya o günü yaşamamış gibi oluyor.
Üçüncüsü:
Kayluledir ki, bu uyku Sünnet-i Seniyyedir. Duha vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için Sünnet olmakla beraber, Ceziret-ül-Arabta vakt-üz-zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir tâtil-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o Sünnet-i Seniyyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku, hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır.

Çünkü: Yarım saat kaylule, iki saat gece uykusuna muadil gelir. Demek, ömrüne hergün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızk için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saati ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor. L.)"


(Alıntı)
  • diyecevaplandı  (10.07.24 12:52:45) 
@diyecevapladı, bir sürü kopyala yapıştır yapmışın ama soruma cevap değil ki.

Ben şu saatlerde yaparım çok iyi gelir gibi cevaplar arıyorum. Ya da çin örneğindeki şu ülke şu saatler hep yapar gibi.

Teşekkür ederim yine de emeğiniz için.
  • geveze yazar  (10.07.24 13:37:08) 
kaylule'yi bilmiyodum dini olarak belirlenen bir saati var mı fikrim yok.

diğeri açısından 12-1 ya da başka saat olması bünyeye ve çalışılan işe göre değişir. 12-1 diye çok spesifik bir saat söylediyse muhtemelen yasal öğle arası gibi bir durum vardır yoksa niye illa o saatte uyusun yani. Siz 1-2 ya da 12.30-13.30 arası uyuyun isterseniz ve işiniz uygunsa.
  • nundu  (10.07.24 15:40:19) 
O lıntı tek bir yere ait.

Ama şimdi farklı kaynaklarda öğleye doğru veya öğle namazından sonra da olur deniyor.
  • diyecevaplandı  (10.07.24 17:58:51) 
bunun kesin bir saati yok ki. öğle yemeğinden sonra olur genelde. kimisi de geç kahvaltıdan sonra yapar.

ben evime çok yakın bir işte çalıştım bir süre. öğle yemeğini yiyip eve gelir uyurdum. 12.30da veya 13.00te veya 13.30da. yarım saat uyurdum ve müthiş iyi gelirdi.

bazen de gece uykusuz kaldıysam ve ertesi gün geç kahvaltı yapıyorsam kahvaltı sonrası yapıyorum. 11.00 12.00 gibi. o da iyi geliyor. uykumu almış oluyorum
  • abelardo  (10.07.24 18:04:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.