[]

Arsa: Tarla vs konut arazisi - Yok mu bunun bir orta yolu

Selam,

Sanırım bir arsanın üzerine ev yapılabilemesi için 2 seçenek var:
1. bağ evi: 5 dönümden büyük olacak ve kadastral yola 25 metre cephesi olması
2. ev: konut imarlı arazi

Pekiii, ben diyelimki 1,5 dönümlük bir yere ev ve bahçe yapmak istiyorum, illa 1,5 dönümlük konut arazisi mi almam lazım. Yok mu bunun orta yolu.

 
Tiny House koyabilirsin o 1,5 dönümlük araziye,
Sondaj ile su çıkarır, sondaj için gerekli diye elektrik alır, onları kullanırsın.

  • Mirket  (20.11.23 21:45:54) 
Başa not düşelim, zeytinliklere hiç bir şekilde hiç bir yapı yapamazsınız. bahsettiğiniz 5 dönüm, 25 metre vs gibi kurallar zeytinlikler için geçerli değil. Çivi bile çakamazsınız.

İsteğinizi yapmak için, daha önceden içinde harabe de olsa bir yapı olan arazi/arsa almalısınız. Köy içinde ya da köye yakın bir bölgede, harabeyi biraz toparlar yavaş yavaş istediğinizi yaparsınız.
  • John Bloor  (21.11.23 10:48:58) 
Köy yerleşim alanında ise belirttiğin sartlar aranmamakta. Fakat köy yerleşim alanı içindeki alanların fiyatları da yuksek olur.

Bu konu hakkında zamamında kanunları araştırmıstım. aşağıdaki linkte kanunlar ilgili resmi belgeler mevcut.

drive.google.com
  • kaiserr76  (21.11.23 10:54:33 ~ 10:58:46) 
yeterince araştırmışsınız. tapuda mevkii köyiçi yazıyorsa dediğiniz olur. köycivarı yazıyorsa olmaz. yaparsın şikayet olmazsa takılırsın.


  • phonex  (21.11.23 15:31:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.