[]

bankada döviz tutmak

işbankasında üç beş bin dolar paramız var. evde yastık altı tutmak güvenli değil diye bankaya koydum ama bir şeyi merak ediyorum. venezuela ve arjantin gibi ülkelerde resmi kur ve karaborsa kuru diye bir şey var ya, bizde de böyle bir fark oluşursa bankadaki dövizimizi döviz cinsinden çekmeye yasak getebilirler mi? Yani bankada dövizi olanlar döviz çekemesin, illa ki çekecekse TL'ye çevirip öyle çeksin gibisinden. Böyle olursa daha düşük olan resmi kurdan bozdurup zarar etme durumu olabilir, bu yüzden en azından önümüzü görene kadar bankadaki dövizi yastık altında tutmak daha akılcı olur gibime geldi. sizin öneriniz nedir?
 
Bu ve aklına gelmeyen bir dünya farklı olumsuz durumlara sermaye kısıtı deniyor. Şu an ülkemizdeki özellikle çokuluslu şirketlerin en büyük korkularından biri bu. T.C tarihinde bu olasılığa en fazla yaklaştığımız dönem bu bahar ve yaz dönemi. Yani bu ciddi bir korku. Ben gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Fakat "ne alaka yaw" denilecek bir durum değil.


  • twelfth  (07.06.23 11:51:52) 
Başlangıçta şunu söyleyeyim.

Kanunlarımıza göre 'Evet, Haklısın, bankadaki paralara el konacaktır. Çekmek lazım.' demek şuçtur.

Bu soruyu seçimden önce sorsaydın, suç işlememek için cevap vermezdim. Şu an Nebatinin gitmesi ve Mehmet Şimşek'in gelmesiyle öyle bir risk kalmadı. Gönlün rahat olsun.

CDS'lerin hızla düşüyor olması da bunun matematiksel göstergesi.
  • Mirket  (07.06.23 12:07:59) 
Bu çok ciddi bir karar ve hiçbir devlet bunu kolay kolay yapmaz, çünkü uzun vadeli bir soruna dönüşür.

Ama devletlerin bu tarz yetkileri var mı? Var.
Kullanabilir mi? Gerektiğinde bu tarz düzenlemeler yapabilir.
Ama böyle bir şey olur ya da olmaz diyemez kimse size kanunen. Ben de diyemem.

Bunlara regulatory risk denebilir. Devletin ya da düzenleyici kurumların piyasada farklı düzenlemeler getirmesi durumu yani. Mesela gayrimenkul yatırımcıları da laylaylom takılıyordu devlet %25 kısıtını bi getirdi herkes ağlıyor.

bu yüzden yatırımı çeşitli enstrümanlara dağıtmak, bilinçli yatırım yapmak, "şu şu yatırımlar her zaman güvenilirdir" gibi ezberlerden kaçınmak önemli. Çünkü dolar, döviz, altın, gayrimenkul fark etmez %100 güvenli ve her zaman kazandırma garantisi sunan yatırım yoktur. Risk farklı oranlarda da olsa her zaman mevcuttur. Bu riski nasıl yönetirsiniz, o sizin kararınız.

ben şu anda böyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Çünkü yeni ekonomi bakanı da rasyonel ve bilimsel uygulamalar yapacağız diyor. Ama bu benim düz vatandaş olarak fikrim.

ama Allah korusun o tarz durum bir durum yaşandığını var sayalım. Devlet karaborsayı engellemek için zaten önlemler alabilir yani bankada da olsa yastık altında da olsa, herkes etkilenir bundan. Bu tabii bir varsayım sadece.
  • anten  (07.06.23 12:14:09 ~ 12:18:05) 
Sermaye kontrolünün bir tık altındayız.

Senin dolara ne ihtiyacın var deyip, belli bir rakamdan Türk lirasına dönebilirler. Ya da siz dolarınızı istediğiniz zaman, banka dolar olarak vermeyip, çok düşük bir kurdan dolarınızı bozar. Piyasadan 2 katına, dolarınızın yarısını alabilirsiniz.


NOT: yatırım tavsiyesi değildir.

.
  • kartallar yuksek ucar  (07.06.23 13:39:43) 
Geçen bir duyuru vardı: www.eksiduyuru.com

Benim de soru içinde konuştuğum kişi yüksek meblağlarda döviz cinsinde. Ödeme bile yapmadıklarını söylüyor. Ama sizin meblağ ufak, muhtemelen sıkıntı olmaz.
  • Unde bach canim  (07.06.23 14:09:34) 
Begenmediginiz arjantinde et 40 tl. Daren acemoglu hakli


  • lapaz  (07.06.23 14:27:22) 
  • lapaz  (07.06.23 14:29:54) 
cevap hayır, daha önce de soruldu
2001 krizinde bile olmadı böyle bir şey
korku pompalanıyor, sorarak daha da pompalanıyor +1

arjantin batık bir ülke. imf 5 senedir tepesinde. halen batık.
arjantin dünyanın et deposu, çünkü hayvancılık maliyetleri ucuz. o yüzden et ucuz, şaşırdık mı, hayır ama mikroekonomi bilmeyen şaşırır. et ucuz o halde egonomisi eyi demeden önce bilmek lazım.
  • mimo  (07.06.23 14:52:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.