[]

Gelişmiş ülkeler neden mühendis/yazılımcı/beyaz yakalı ithal ediyor?

Misal abd’de 330 milyon insan var veya herhangi büyük ekonomiye sahip avrupa ülkesi. Dışardan çok fazla yazılımcı alıyor. Kendi ülkesinde yazılımcı mı yok da başka ülkelerden almaya çalışıyorlar anlamıyorum. Beyin göçü olarak anlarım, akademik işler, master doktora için zeki kişileri toplama veya bilim dünyası için ekstrem kişiler olabilir fakat her yerde bulabileceği kişileri neden ithal ediyor? mesela çok niş bir alanda çalışmayan ama yine de kalifiye sayılabilecek yazılımcıyı neden alır? bunların adaptasyonu, dil sorunu vs. derken bir sürü handikapı var. Ben de ileri seviye ingilizce biliyorum, ielts’ten yüksek aldım, ingilizce eğitim alıyorum ama asla anadilim gibi olmuyor, anlaşmasına tabii ki anlaşırım politika felsefe bile konuşabilirim ama kendi anadilini konuşan biri gibi olunabileceğini düşünmüyorum. Kültür farklılığı, dil kullanımı gereği.

malum şahıs yine kazanırsa her ne olursa olsun 3 sene sonra ülkeden temelli ayrılmayı düşünüyorum gerçi.

almanya kendi doktorlarını düşük maaş sebebi ile çevre ülkelere kaçırmış mesela, almanya gibi ölücü gelişmiş ülkelerden bahsetmiyorum.

polemik çıkmasın lütfen meraktan sordum, aklıma takıldı.

edit: mobilden girdim imla ve anlatım bozuklarını düzelteceğim

 
gelişmiş ülke gelişme hızını artırıp büyümek için kalifiye eleman arıyor. mezun olan öğrenci sayısı piyasa talebini karşılamıyor.
en son hollandada işsiz sayısından çok ilan sayısı vardı.

  • sttc  (26.05.23 00:17:06 ~ 00:17:31) 
Abd dışarıdan yazılımcı almıyor. Dünyanın en zor çalışma vizesi Abd'de. Almanya ve İrlanda gibi yerler falafoş olmuş durumda. İrlanda'da ev bulmak göçmenler nedeniyle çok zor.

Hiçbir gelişmiş ülke dışarıdan iş başvurusu ile beyaz yaka almıyor, alsa da çok az alıyor. Bir Almanya istisna olabilir.
  • roe  (26.05.23 00:20:39 ~ 00:45:18) 
Çünkü insanlarin hepsi doktor, mühendis, beyaz yaka olmak istemiyor. Ek olarak her şehire 10 üniversite, sinavlar kolay olsun, herkes yüksek notla geçip mutlu olsun gibi mantiklar olmadığı için okullara çok az kisi girebilioy.

Misal Fransa'da doktor yetiştirmekte sıkıntı var çünkü sınavları çok zor. Maaslari da süper degil de zaten doktorlarına fantastik maas veren ülkelerde genelde bir gelir farki sıkıntısı var. Amerika'da doktorun çok kazanmasinin sebebi Amerika'da bu işin tam vahşi kapitalizm şeklinde olması.

Türkiye'de elini sallasan doktor, mühendis, dişçi. Ama yetkinlikleri çoğunun yok.

Bu arada ben bayadir her yerde bulunabilecek adamı getiren denk gelmedim. Zaten Avrupa'da her yerden bulabileceğin adamı getirmek zor. Misal Fransa'da ab dışı adam alacaksan bakanlığa ilk önce fransa'da bulup kabul etmediğini cvleri sonra ab içine bulup kabul etmediğini cvleri nedenleri ile sunman lazim, anca o zaman çalışma izni veriyorlar. Kimse yeni mezun makine mühendisini çağırmıyor zaten.
  • logisticsmanager  (26.05.23 00:34:09) 
"abd disaridan cok fazla yazilimci aliyor." yok boyle bir sey. o devir kapanali 10 sene oluyor temizinden. abd disaridan hic beyaz yaka almiyor artik.

amerika su anda disaridan ayak isi yapacak eleman aliyor. bir de akademisyen aliyor. o beyaz yakanin gelip american dream yasamasi olayi bitti.

avrupa hala aliyor bircok arkadasim ozellikle ingiltere, irlanda, hollanda ve almanya gibi ulkelere gidiyor hala.
  • antikadimag  (26.05.23 01:37:26) 
gelişmiş ülkekerde mühendis doktor olmadan da iyi standartlara sahip şekilde yaşabiliyorsun bizde ki gibi illa doktor mühendis diye kasmıyolar dolayısıyla ihtiyaç açığı oluşuyor.


  • mirty  (26.05.23 10:16:31) 
Almanya için bazı meslekler çok zahmetli ve meslek lisesinden mezun olan kişiyle arasında bazen fark bile olmuyor, elektrikçiler mesela ek iş yaparsa acayip talep var.

Dışarıdan reklamı göründüğü kadar gelebilmiş olan yok. Özellikle AB kendi içerisinde dolaşımı sağlıyor. Gelenler olursada yüksek ve zor bulunan ev kiraları, alışma süreçlerine göğüs gelebilmiş kendi memleketinin en iyisi geliyor, geldiği pozisyonda gerçekten boşluk olan bir iş oluyor.

Almanya'da inanılmaz hintli var mesela adamlar birbirlerini çok iyi kolluyor. Bizim tam tersi.
  • abi bi dizi buldum on numara  (26.05.23 12:41:07) 
okuduğum üniversiteden mezun olup avrupa ve abd’ye giden çok fazla yazılımcı/bilgisayar mühendisi var. sosyal medyadan gördüklerime göre konuşmuyorum. Zaten bunlar ülkede kendi alanında çok kalifiye kişiler, vasat değiller.


  • Erestor  (26.05.23 13:00:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.