[]

6 saat uyku az mı

Merhabalar. Bir işe başladım. Maalesef uzak. Bir yere kadar otobüsle gidiyorum. Bir yerden sonra servis var. 5'te uyanıyorum. 11'de uyuyunca 6 saat uyumuş oluyorum. Öldürmez ama süründürür gibi geliyor. Kafamda hep en az 8 saat olması gerektiği yer etmiş. Ama 6 saat de fena değil sanki. 6 saat uyuyup dinç olan var mı?
 
Dinç olsan bile, düzenli 8 saat uyuyan haline göre performansın düşük olacak. Bununla alakalı bir çok araştırma var. Sonuçları sabit. 5 de kalkman sorun değil, daha erken yat. 7.5 saatin altına inme.


 • zimbirik  (25.05.23 22:24:40) 
Benim için az. Ben 8 gibi uyandığım halde kötü oluyorum. Daha erken saatlerde uyursun. Önceden işten gelince yemek yiyip uyuduğum da oluyordu. O zamanlar 7-7.30 gibi uyanırdım. Bazıları uykuya daha az ihtiyaç duyuyorlar. Ben maalesef o insanlardan değilim.


 • sevilen progressive türkücü  (25.05.23 22:32:07) 
Valla hocam yaptigim bircok deneme yanilma yonteminden sonra gunluk ideal bir uyku suresi yerine vucudumu surekli farkli saatlere alistirmanin benim icin en uygun oldugunu farkettim. Yani atiyorum her gun x saat yatmaktansa bir gun 4 saat ertesi gun 7 saat sonra tekrar 4 ardindan 6 sonra tekrar 4 falan bana en uygunu gibi geldi. Dikkat ettiysen 4 sayisini cok tekrarladim cunku benim icin 4 sihirli bir rakam gibi. Art arda yapmadigim takdirde 4 saat uyku sonrasi muthis dinc kalkiyorum.

Tabii bu bir ytd. cunku yarin oburgun vucudum bu sacma sapan deneyimin sonuclarini cok farkli sekillerde odetebilir bana.
 • j r r tolkien hayrani  (25.05.23 22:56:14 ~ 22:57:02) 
10a dusur sen yatma saatini.


 • ala09  (25.05.23 23:39:36) 
Yaşa, günlük fiziksel aktiviteye göre değişse de ben artık az uyumuyorum çünkü günlük zihinsel performansimi düşürüyor. Işin ciddi analiz ve düşünme gerektiriyorsa tavsiye etmem.

6 saat iyi değil yani normal bilimsel arastirmalar ile.
 • logisticsmanager  (26.05.23 00:36:20) 
Ben hep 6 uyuyorum bi sikinti yasamadim. Daha fazla uyuyacaksak niye yasiyoruz...


 • unidentified floating object  (26.05.23 00:57:16) 
Günlük 8 saat uyku yıllardır her türlü sağlık otoritesi tarafından önerilen bir şey. Yani insanlığın bugüne kadarki bilgi birikiminin verdiği cevap şimdilik bu en azından.

Ama neyin idealini yapabiliyoruz ki? İdeal beslenme düzenini ben çoğu zaman tutturamıyorum mesela. İdeal diş fırçalama tekniğini de uygulayamadığım oluyor. Her zaman ideal kilomda değilim, ideal egzersiz düzenini de her zaman uygulayamıyorum.

6 saat uyku da böyle bir şey, ideal değil ancak olumsuz da değil. Minimum uyku süresi genelde 4 saat olarak veriliyor. 4 saat altında uyuyorsanız tehlike o zaman ortaya çıkıyor.
 • akhenaten  (26.05.23 08:09:16) 
üç yıl kadar 5'te kalktım ben de sabahları. akşam 8-9 gibi yatıyordum. müthiş bir hayat. yol hariç...


 • alperz  (26.05.23 08:33:18) 
az uyku gencseniz sizi cok rahatsiz etmeyebilir orta ve uzun vadede insani cok yipratiyor. 8 saat uyumak cogu insan icin ideal, siz de an azindan 7 saate cekin bence.


 • serseri marti  (26.05.23 08:41:06) 
herkesin bünyesi ve uyku ihtiyacı farklı. günde 4 saat uykuyla geçinen insanlar da var, 8 saatin yetmediği insanlar da. ortalama 8 deniyor ama kişiden kişiye değişir. ancak ihtiyaçtan az uyku ortalaması ile yaşamak insanın hayat kalitesini de ciddi anlamda düşürüyor, zeka seviyesinin düşmesi, ilerleyen yaşlarda alzheimer olma riskinin artması gibi yan etkileri de var. ben de uyku ihtiyacı çok olan ama erken yatmayı da hiç sevmeyen bi insan olarak araştırmıştım bi zamanlar.


 • sirkelimon  (26.05.23 10:56:42) 
Ben de en az 6 saat uyunmalı diye biliyorum. Üniversite zamanında kocaeli’ye servisle giderdim, evden 6da çıkıyordum o zamanlar.12’de yattığımda o uyku bana yetiyordu. Şimdi benim de iş yerim uzak 12’ye kadar her gün duramıyorum.9-10 gibi uykum geliyo yatıyorum. Yaşa göre gerçekten değişiyor demek ki…


 • epleindebisous  (26.05.23 13:24:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.