yurt disinda yasayanlar - is yükünüz nasil

günlük / haftalik kac saat calisiyorsunuz? kendinize zaman ayirmakta zorluk cektiginiz oluyor mu? kac gibi bilgisayari kapatiyorsunuz? is yükünüz gün icinde nasil? bir isiniz oldugunda halledecek vakti bulabiliyor musunuz? is yogunlugunuza göre maasinizi nasil buluyorsunuz? is arkadaslariyla nasil bir iliskiniz var? dert anlatmakta zorluk cektiginiz oluyor mu? genel olaral memnuniyet seviyeniz hakkinda ne söyleyebilirsiniz?

Resmi haftalik calisma saatim 38,5 saat. Is yogunluguna göre degisiyor, mesela bu hafta yogun, pers olmasina ragmen 37 saate ulastim simdiden.

Ama normalde +/- 2 saat farkediyor, fazla mesaileri de para olarak degil, saat olarak aliyorum, sirf bu haftaki calismamdan hemen hemen 8 saat fazladan olacak, bu 8 saati tam izin günü olarak kullanabilirim ya da mesela 1 ay boyunca herhangi bir gün gec baslama/erken bitirme olarak kullanabilirim.

Kendime vakit ayirabiliyorum, haftasonu is telefonuna bakmiyorum bile.

Maasimdan memnunum ama benden önceki daha cok aliyormus, o yüzden aslinda memnun degilim. Is arkadaslariyla iliskim cok iyi, birkaciyla is disinda da cok iyi arkadas oldum hatta. Ofiste kahve, öglen yemegi vs gibi vakit de geciriyoruz. Buranin dilini ileri seviyede biliyorum, dert anlatmada sikinti olmuyor o yüzden.

Genel olarak memnunum cünkü arada yogun ve cok yogun haftalar da olsa yaptigim isi seviyorum. Maas konusu canimi sikan.

Planlamaci/lojistikci beyaz yakaliyim.
  • kuehles blondes  (25.05.23 21:23:31)
Sirketten sirkete cok degisiyor. Su ankinde haftalik ortalama 35 saat calisiyorum. Bir oncekinde ortalama 60 saat calisiyordum

Dert anlatmakta problem gormuyorum. Is arkadaslari da genelde is yerinde kaliyor, turkiye’deki gibi is disina cikmiyor
  • fakyoras  (25.05.23 21:26:13)
3 yili yeni gecti yurt disinda calismaya baslayali. resmi olarak haftada 37.5 saat. bazi donemler sacma sapan yogun calistigim oldu (gece 1-2ye kadar) ama totalde 2-3 haftayi gecmedi. simdi dusundugumde o donemki yoneticimin essekligiymis hep. sonrasinda o zaman icin telafi izni kullandim baska alakasiz bir zamanda.

yazlari genelde 7.30 - 3.30 arasi, kisin 9-5 arasi calisiyorum, tamamen keyfi. disarda isim vs varsa, doktordur, evraktir baska biseydir, ben su saatlerde musait degilim diyip geciyorum, kimse dert etmiyor isler aksamadikca. cogu zaman gunun son 1-2 saati bos gecebiliyor sabahini yeterince verimli kullanmissam.

normalde zaten evden calisiyorum, canim isterse ayda bir ofise gidiyorum. senede 2-3 kez de 1er hafta dagdan, golden, sahilden filan calisiyorum. normalde istanbulda yasayip 1 hafta datcadan calismak gibi dusunebilirsiniz, mesai 2-3 gibi bitince ve gunes 9dan sonra batinca aslidna mesai sonrasi koskoca bir gun kalmis oluyor bana, izin kullanmadan tatil yapmis oluyorum. buna ek olarak ayrica yillik iznim var 20 gun, turkiyeye veya guney amerikaya gitmek icin kullaniyorum onu da. 20 gunun 20sini de ayni anda kullaniyorsam bile telefona maile fln asla bakmiyorum, herkes de tatile gittiklerinde boyle davraniyor, cunku sirket kulturu. ayni sey mesai saatleri disi, aksamlar, resmi tatiller vs icin de gecerli.

kendim ozellikle tirmalamama gerek kalmadan bu 3 senede once kidemli pozisyona, sonra bir baska ekibin kidemlileri arasinda bir pozisyona terfi ettirdiler 2 kez. turkiyede 5 yil calistim oncesinde, 100-150 kisilik sirkette gobegim catladi istedigim gecisleri yapayim diye. burda koca kurumsal sirkette cok daha kolay oldu.

is arkadaslarimla aram iyi, geneli genc, genel olarak zorluk cekmiyorum.

32f, kanada'dan bildirdi.
  • taurina  (25.05.23 21:34:34 ~ 21:41:10)
Haftalık çalışma saatim 40. Her hafta kenara 2 saat ekstra tatil birikiyor. Haftalık çalışma saatim sanki 38miş gibi yani.

Yöneticim o gün çalıştığını hissettiysen günü bitirebilirsin, saatlere takılma diyor.

İşim olduğunda izin bile almıyorum kimseden, bilgisayara out of office atıyorum dışarıda olacağım süre için. Biri yazarsa haberi olsun diye. Ya da ayarlanmış bir toplantım varsa giremeyeceğimi bildiriyorum. Ama diğer türlü kimseye söylemek ya da izin almak durumunda değilim. Tamamlayabilirsem sonra tamamlıyorum, belki önümüzdeki bir hafta denkgeliyo günlük yarımşar saat fazla çalışıyorum. Ama tamamlamasam da kimse ne yaptın demez. Tamamen benim ahlak ve vicdan anlayışıma bağlı bir durum yani. Vicdanımız türkiyede paslanmıştı resmen, burada tıkır tıkır çalışmaya başladı yine. Fazla eksik çalışmalarımı sistem değil benim vicdanım hesaplıyor. Yöneticim de asla sormuyor.

Kart okutmuyoruz girip çıkarken. Haftalık kendimi geliştirmek için 3 saat harcamam gerekiyor, Eğitim vs. Ben çalışıyorum o sürede. Ama yöneticim eğitimi önceliklendirmem için ısrar edip duruyor.

Sosyallik şans. Kendi ekip aekadaşlarımla takılmıyorum pek ama ofiste oradan buradan bi sosyal ekip oluştu. Komşu takımlardan falan. Düzenli after work yapıyoruz. Ama şans işi.

Kendimi anlatmakta bazen zorlanıyorum. Ama benim ingilizcem ofis ortalamasından çok kötü. Diğer arkadaşlar çok rahat.

Haftanın yarısında evden yarısında ofisten. Ofis 3 den sonra boşalmaya başlıyor. 4.30 da kimse kalmıyor. Ofise de haftada 1 gitsem de kimse bi şey demez.

Toplantılarda arabasından, çocuğuyla aynı odadan falan bağlanan oluyor, böyle şeyler sorun değil.

Yıllık izin sayım 30. Tatilin sonuna önüne bi kaç gün başka ülkeden bağlayayım mı diye sordum yöneticime. Bu yasak normalde, yapacaksan bana söyleme, bi kaç günden bi şey olmaz dedi.

Ya bu anlattıklarımın bi kısmı benim yöneticimin bir melek olması kaynaklı ama şirket kültürü de buna izin veriyor yani.

Yer isveç. Yaş 31f
  • zimbirik  (25.05.23 21:56:57)
daha once de sormustun sanki bunu.

cuma gununu genelde yarim gun olarak kullaniyorum. yarin hic calismayacagim mesela cunku long weekend var 4 gune baglayacagim. genelde haftada 40 saate yakindir. ama gun icinde o 40 saatin icinde laklak da var, arada web'de gezinme de var.

kendime zaman ayirmakta zorluk cekmiyorum. turkiye'de eve geldigimde saat 7 olurdu, burada genelde 8-4 calisiyorum. bazen 8-6 da oluyor tabi.

gun icinde is yukum normal. bir isim oldugunda rahat rahat gidip halledebiliyorum. izin alma vs gibi durumlar yok.

maasimi cok iyi buluyorum. amerika'da oldugum icin tabi bu. burada maaslar yuksek. zamaninin karsiligini daha iyi aliyorsun.

is arkadaslariyla merhaba merhaba. 1 tanesi yakin arkadasim haftasonlari takiliyoruz. daha genis bir grupla da ayda 1 falan bir seyler yapiyoruz. yakin arkadasima dert anlatirim digerlerine anlatamam. bu arada is arkadaslarindan gorustuklerim beyaz amerikali degiller. bir sekilde minority veya gocmen.

memnuniyetim 9/10.
  • antikadimag  (25.05.23 22:10:53)
günlük / haftalik kac saat calisiyorsunuz?
-fransa'da haftalik çalışma saati 35, bizim şirkette 37.5, bu 2.5 saat ile ayda 1 tatil günü aliniyor. Ben yönetici olduğum için çalışma saatim yok, 1 saat de calissam 200 saatte çalışsam bir farkı yok. Ben 9-12, 14-19 arası çalışıyorum genelde. 2 saat öğle arasi ama onda da toplantı vs olabiliyor. Bazı dönemler gecelere kadar çalıştığım da çok oldu.
kendinize zaman ayirmakta zorluk cektiginiz oluyor mu?
-hayir. Şu dönemler biraz yoğun ama normalde 9da başlamak, 2 saat öğle arasi, haftada 2-3 gün home office vs rahat yani.
kac gibi bilgisayari kapatiyorsunuz?
-bazen hic kapanmiyor, ama genelde 19-19.30 falan. Gecen gece 2ye kadar çalıştım ay başı raporlamalari diye.
Is yükünüz gün icinde nasil?
-cok yogun. Welkam to supply chain.
bir isiniz oldugunda halledecek vakti bulabiliyor musunuz?
-isim zaten genel olarak aciliyet yönetmek gibi. Her gun aciliyet, yapacak bir şey yok.
Is yogunlugunuza göre maasinizi nasil buluyorsunuz?
-iyi kazaniyorum. Zaten böyle çalıştığım için 28 yasimda supervisor, artık resmi olarak da gelecek sene procurement manager oluyorum.
is arkadaslariyla nasil bir iliskiniz var?
-cok güzel. Herkes ile iyi iliskim var ve müdür olacagimi duyanlar hep çok mutlu çünkü disaridan adam değil de icimizden biri olacak dertlerimizi ve çalışma seklimizi biliyor vs diye. mudurlerden calisanlara herkesle iyiyim.
Dert anlatmakta zorluk cektiginiz oluyor mu?
-hayir. Hic olmadi.
genel olaral memnuniyet seviyeniz hakkinda ne söyleyebilirsiniz?
9/10 çünkü her zaman daha iyi olabilir :)
  • logisticsmanager  (26.05.23 00:44:25)
haftalik calisma saatim 40 saat. ben 8-16 saat calisiyorumdur sanirim ortalama.
tum zamanlar kendimin, sikinti yok.
5 olunca kapatiyorum ama bazen biraz daha erken olabiliyor.
her turli vakit bulunur.
yogunluga gore maasim iyi, ama daha iyi olsun isterdim.
is arkadaslariyla iste muhabbetimiz var biraz o kadar. birkac ayda bir ekip etkinligi oluyor disari cikiyoruz.
pek olmuyor.
genel olarak memnunum.
  • lemmiwinks  (26.05.23 11:03:06)
Resmi calisma saatim 36.25/hafta. Saat 9'dan once gelme ve saat 5'ten sonra calisma icin baski yok. Ama bazen bir gun 10-11 saat calistigim oluyor, bazen haftasonu is yaptigim oluyor. Bazense tum hafta boyunca 15 saat anca is yapmis oluyorum.

"bir isiniz oldugunda halledecek vakti bulabiliyor musunuz?"
evet. cogunlukla mudure de haber vermem.

"is yogunlugunuza göre maasinizi nasil buluyorsunuz?"
yaptigim katkiya ve yasadigim yerin asiri pahaliligina gore maasim az bence. ama rahatliktan dolayi degistirir miyim bilmem.

"is arkadaslariyla nasil bir iliskiniz var? dert anlatmakta zorluk cektiginiz oluyor mu?"
is arkadaslarimla iliskim genel olarak formal. onlar anlatsa da ozel hayat falan anlatmam ben. dert anlatmakta zorluk cekmiyorum (soruyu anlamadim sanirim)
  • hot potato  (26.05.23 12:33:47 ~ 12:34:40)