Banka arayıp dövizimizi çekmemizi rica etti??

Eşimin hesabında bir miktar dolar ve euro var. Uzun bir süredir banka "kur korumalı hesaba geçmeyi düşünür müsünüz?" diye arayıp duruyormuş ve eşim her seferinde istemediğini söylüyormuş. Bugün telefonda artık demişler ki eğer kur korumalı düşünmüyorsanız hesabınızı kapatmayı düşünür müsünüz? Dediklerine göre üstlerinden sürekli bir baskı varmış kur korumalıya geçirmek yönünde. Baya şaşırdık ama parayı çekmeye karar verdik. Başka bankaya yatırsak yine aynı şey mi olacak acaba?

Siz duydunuz mu böyle bir durum?

şu çalışanının dilenciliği. engelleyin geçin. muhtemelen 444'lü numaradan değil şube içi telefondan arıyordur.

  • mr.goodcat  (25.05.23 17:32:19)
Miktara göre değişir ancak çevremde duymadım. Bazı tanıdıklarımda yüksek miktar da var. Ama belki daha onlara ulaşamadılar. Pek abartı gelmedi bana şu ortamda.

  • quaker  (25.05.23 17:35:09)
Diyelim ki, dovizimi cekmedim, bankada tutmaya devam ettim. Ne gibi bir yaptirimlari olabilir ya da negatif yansimasi bunun?

  • balpolen  (25.05.23 18:38:05 ~ 18:39:19)
@balpolen sürekli arayıp rahatsız etmekten baska yapabilecekleri bir sey yok herhalde.

  • chavezding  (25.05.23 19:27:09)
Bankalar üzerinde kur korumalı hesaba çevirme yönünde baskı olduğunu duydum.
Öte yandan, dövizinizi aynen döviz olarak veriyorlarsa çok iyi. Normalde 2 bin dolar, 2 bin euro bile vermiyorlar. Dün İş Bankası'ndan yüklü miktar dolarımızı alamadık. 19 küsurdan TL'ye çevirip mağdur ettiler. Gayrimenkul alacaktık, mecburduk. Satarken 22'den satıyorlar ama.

  • pro9it9is9  (25.05.23 19:52:25)
@pro9it
Ben sormuştum onu işbankasına 3-4 gün sonra verebiliyoruz demişti. Sizin acildi sanırım.

  • Unde bach canim  (25.05.23 22:01:49)
çevirmeden döviz olarak veriyorlarsa hiç düşünmeden çekin kasaya koyun. tüccarlar isteseler de çekemiyorlar çünkü kasada döviz yok. veriyorlarsa kurtarın paranızı.

daha doğrusu aynen bunu söyleyin, "hay hay çekelim, türk lirasına çevirmeden döviz olarak veriyorsanız derhal çekelim, aksi takdirde döviz olarak hesapta dursun, çevirmeyi düşünmüyorum" diyin.
  • kibritsuyu  (25.05.23 22:14:36)
@kibritsuyu +1
Döviz olarak veriyorlarsa çekin.
Çünkü kesin bir dille Merkez Bankası'nın döviz vermediğini, olur da bir takım müşteriler döviz yatırırsa birkaç gün içinde verebileceklerini söylediler (az miktarda döviz isteyenlere bile).

@Undo bach
Evet, hem acil hem de yüksek miktardı. Yüksek miktarı döviz olarak asla veremeyiz dediler.
  • pro9it9is9  (26.05.23 01:37:01)