[]

Kiracılı ev (ev sahiplerine soru)

Arkadaşlar bir daire satın aldık, yatırım amaçlı. Daire benden önce Ocak 2017'de satış görmüş ve kiracı Ocak 2017'de başlayan bir kontratla evde oturuyor, öncesinde de 2 senedir o evdeymiş. Yani son kontratla 6,5 + öncesinde 2 sene = 8,5 yıldır aynı evde oturuyor.

Güncel ödediği kira tutarı makul diyebilirim piyasanın biraz altında ama düzgün bir profil, kirasını aidatını gününde ödüyor. Site yönetiminden teyit ettim.

Sorum şu; ben bu arkadaşla kontrat yapmalı mıyım? Emlakçı kontrat yapmamamı, yaparsam dairede oturduğu süreyi "sıfırlayacağımı" söyledi. Emlakçılar ikili oynuyor o nedenle lafına çok güvenmiyorum. Bu konunun aslı nedir siz olsanız ne yaparsınız/geçmiş tecrübenizde ne yaptınız? Teşekkürler.

 
emlakçı doğru söylemiş. eski sözleşmeyi de aynı şartlarla devralmış oluyorsunuz zaten evi satın aldığınız zaman.


  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (25.05.23 17:08:02) 
eski sözleşme aynen devam eder. bence yeni bir sözleşme yapmayın. böylece kira tespit ya da 10 yılın dolması ile tahliye davası açma hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.


  • lavinia  (25.05.23 17:53:59) 
Mevcut kiracı tahliye olduktan sonra yeni kiracı bulunması veya satış olması ve kendisi komisyon alması için öyle "akıl" vermiş. Yatırım amaçlı aldıysanız, problemsiz kiracıyı neden çıkartıyorsunuz?


  • malheiros  (25.05.23 21:46:04) 
malheiros -> kiracıyı çıkartmak istediğime dair bir ifadem yok. Düzgün bir profil olduğunu ve emlakçının sözüne güvenemediğimi özellikle belirttim. Bu ayrı bir başlık konusu olur söylemedikleri yalan kalmadı çünkü o kısma girmiyorum.

Kontrata dair prosedürlerden çok emin olamıyorum o nedenle ev sahibi arkadaşlara danıştım. Kiracının haklarını biliyorum, birçok kişiye de cevap vermişimdir kendim de uzun yıllar kiracı olarak oturdum ama ev sahibinin de hakları var. Kontratı sıfırlayacaksam 5+ yıldır aynı evde oturan kiracının rayiç bedel üzerinden kira ödeme hakkımdan feragat etmiş oluyorum. Kontrat sorusunu karşılıklı haklarımızı bilelim koruyalım diye soruyorum.
  • Lethe  (26.05.23 10:47:22) 
Ben olsam yapardım kiracı eve çökemesin diye.


  • yalniz kizkulesi  (26.05.23 11:22:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.