Daha önce hiç spor yapmamış bir kadın sıkılaşmak için nasıl başlamalı?

Kendim bir süredir sporla içli dışlıyım. Kız arkadaşımı da teşvik etmek istiyorum. Kendisi de istiyor ama başta ağır geldiği için(et bölünmesi, ilk adaptasyon vs) geri duruyordu.

Evde mat eşliğinde haftada 3 günlük bir programla başlaması, spor hareketlerini de youtube videoları eşliğinde yapması onun için güzel bir başlangıç olabilir diye düşündüm. Fakat pilates mi yoksa kendi vücut ağırlığı ile temel hareketleri mi yapmalı, yoksa bir sporcunun kanalından mı gitmeli şu an araştırma aşamasındayım.

Özellikle yeni spora başlayan bir kadına tecrübe ile gördüğünüz bir program önerisi, youtube kanalı vs paylaşabilir misiniz?

Not: Başlangıç için spor salonu erken diye düşünüyorum. Vücut ağırlığı ile yapmaya yönelik ev içi öneri verirseniz sevinirim.

İlk bi kaç hafta ağırlıksız ya da çok düşük kilolar ile squad ve bench press yapsın diyorum ben. Hareketlerin nasıl yapıldığını istediği yerden öğrensin. Zamanla bunlara ağırlık ekler ve yeni bir hareket ekler.

  • baba553  (18.03.23 19:03:51)
You Tube da Leslie videoları sıkılaşmak için ideal

  • esin  (18.03.23 20:00:50)
Tam tersine başlangıç için spor salonu daha ideal. Dikkat edin, spor salonuna yeni başlayanlara genelde o aletlerde çalışmalar verilir. Daha ileri seviyelerde halter, serbest ağırlık vb ile devam edilir.

Spor salonundaki başlangıç seviyesi aletler vücut ağırlığından daha hafif çalışmalar yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca hiç spor yapmamış bir bünye vücut ağırlığı antrenmanlarında çok kolay sakatlanabilir. Aletlerle çalışmak sizi doğru vücut duruşuna zorlar, hareketi doğru yapmanızı sağlar.

En temel hareketlerden biri üstünden örnek vereyim:
www.youtube.com

Gördüğünüz gibi hiç spor yapmamış biri bu hareketi çok fazla hatayla yapabiliyor. Video da bunu göstermiş. Kol, omuz, bel sakatlıkları çok mümkün.

Oysa aynı hareketi şu aletle yapmak hem daha kolay, hem yeni başlayan biri için daha az sakatlık riski barındırır.
www.youtube.com

Vücut ağırlığı antrenmanları da risklidir bu yüzden. Büyük ihtimalle birçok hareketi yanlış yapacak, bu yüzden fayda sağlayamayacak, üstüne sakatlanma riski doğacak. Fayda sağlayamayınca sıkılacak bir de.

Sıkılaşma dediğimiz şey aslında yağ kütlesinin azalması, kas kütlesinin artması ve güçlenmesi demek. Bunu da tek başına egzersizle ve tek bir egzersiz türüyle sağlayamaz. Yani sadece yürüyüş, koşu, ağırlık, pilates falan fayda etmez.

Kondüsyon çalışmaları,
kas artırıcı ağırlık çalışmaları,
kasları uzun tutmak için basit pilates ve esneme hareketleri
Çok iyi beslenme
Çok iyi uyku.

Kas artırıcı çalışmalar deyince özellikle kadınlar "ya ben kas istemiyorum" der. Ama zaten bahsettiğimiz dwayne johnson vücudu değil her sağlıklı insanın ideal kas oranına ulaşmak.

Kas kütlesi arttıkça, vücut daha hızlı yağ yakar. O yüzden kaslı insanlar daha zor yağlanır, kassız insanlar daha hızlı yağlanır.

Bu kadının başlangıç rutini fena değil. En düşük ağırlıklarla tekrarlanabilir. Birer gün arayla haftada 3 gün ideal bir program bu.
www.youtube.com

Bu antrenmanın önüne 10 dakika yürüyüş, sonrasına 10 dakika yürüyüş yapmak iyi olur.

Antrenmana başlamadan önce de mutlaka ısınma ve esneme yapmalı.
www.youtube.com

gibi.
  • anten  (18.03.23 22:45:22 ~ 22:45:53)