diksiyon - ıı'lamak vb. sesler çıkarmak

arkadaşlar bunu hepimiz yaşıyoruzdur. aranızda bunun üstüne gidip çözmüş olan var mı? nasıl bir yöntemle çözdünüz.

insanları dinlerken ıı'layınca ciddiye almamaya başladım, bundan dolayı kendimi aynı şekilde düşünüp durduk yere kendime sorun çıkarıyorum -ciddiye alınmıyorsun tarzında- konuşurken. nasıl hallolur bu iş?

Susmayı tercih ediyorum ya da "başka ne söyleyebilirim" "düşüneyim" gibi o boşluğu dolduracak anlamlı şeyler söylüyorum.

  • dissendium  (18.03.23 17:27:02)
Ben de susuyorum. Hayatim boyunca hic "iii" tipi seslerle cumlelerin arasini doldurmadim. Genelde hizli konusurum belki onunla alakalidir. Hatta bosluklari o sekilde dolduranlara icten ice sinir oluyorum :D

  • gron  (18.03.23 17:49:23)
ben bunu başarabiliyorum zaman zaman. konuya çok hakim olamadığın yerlerde ıı lıyorsun. ben günlük konuşmlarımda ı diyeceğim yerde hemen susuyorum. zamanla farkediyorsun bunu. mesele şurda, 3 gün enkazda kalan doktorla röpörtaj var. spiker de kadın da çok net konuşuyor, spiker arada yapıyor ama olur o kadar. içerik harici çok hoşuma gitmişti dinlemesi.
www.youtube.com

  • sanemz  (18.03.23 19:27:10 ~ 19:27:35)
Sesli kitap okumak. Ama yetkin bir şekilde. Noktalama işaretlerine fonetik olarak dikkat ederek. Hatta zamanınız varsa kaydedip telafuzunu tekrar dinlemek de bir tık geliştirebilir.

  • Dartagnan  (18.03.23 19:41:29)
çok kitap okuyacaksın. prova yapacaksın. konuşacaksın. ders vereceksin.

ben ders vermeye başlayınca çözdüm o meseleyi. ilber aga gibi konuşuyorum artık hahaha
  • alperz  (18.03.23 20:02:39)
Retorik dersi almıştm ama tesadüfen yani ilgilenmediğim için hatırlamıyorum, hoca pratik yaptırıyordu, bir konuşma hazırlıyorduk ve o konuşma boyunca kaç kere ıııı lıyoruz sayıyorduk.

  • Coma  (18.03.23 21:22:55)
öneriler güzel, uygulanabilir.

ayrıca konuşma hızınızı biraz düşürün, daha yavaş, daha tane tane konuşmak için çaba sarf ettiğinizde dilinizin ucuna gelen "ıı, aynen, yaniii, anlatabilio muyum, eee" gibi istemediğiniz her şeyi frenleyebilirsiniz.
  • wct3 org  (18.03.23 22:55:22)