Yaşama motivasyonunu yitirmeye başlamak

Herkesin yaşadığı standart hayattaki çoğu şeyden mahrum yaşadım şimdiye kadar 30 yaşındayım.Ama kendimi kandıramıyorum artık şu güzel olacak güzel günler gelecek bende seveceğim sevileceğim düşünceleri fayda etmiyor artık malesef.Yaşamak için kendimi bir şeye adamak gerektiğini düşünüyorum.Yoksa bir neden bulamıyorum.Ne tavsiye edersiniz bu durumdaki bir insana.

Aynı yaştayız ve anlattığınıza göre aynı süreçleri yaşamışız.

Şu zamana kadarki hayatımın çok büyük bölümünü majör depresyonla geçirdim. Hep huzursuz, bölünen uykular, geçmişe, verilen hatalı kararlara takıklık, pişmanlıklar. İki yıldır da iyice kayış koptu. Temelli geçmişe saplantılı hale geldim

Mesela kitaplara ve sinemaya tutunurum hep ama bir noktadan sonra yakın çevremdeki arkadaşlarım bile fark ediyordu, bana şunu demişlerdi: çok sevdiğin bir kitaptan veya filmden bahsederken gözlerin ışıldardı, şimdi o heyecan yok sende

Çok klasik olacak ama maddi durum el veriyorsa kesinlikle terapi. Bir eşikten sonra insan kendine yetemiyor çünkü. Ne anlatacağım diye düşünmeyin, inanın başlayınca devamı geliyor. Kendinizi terapiste dökülürken buluyorsunuz, tecrübeyle sabit.

Tabii terapi sihirli bir değnek mı? Hayır fakat hayatımızla ilgili göremediğimiz noktaları başka bir göz bize söyleyebiliyor
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (07.03.23 01:46:41 ~ 01:49:10)
@bir fincan kahve ile film izlemek
Aynı be hocam,beklediğim video oyunları için içim kıpır kıpır olurdu.Şimdi tık yok.
Geçen aylarda bir karşı cinse karşı bir şeyler hissettim ama 17 yaşında ilk vurulmuş gibiydi hislerim başlamadan bitti.Belki de hevesimizi kursağımızda bırakan insanlar yüzünden bu hale geldik.Neyse ben bir sigara yakayım.
  • E.R.W.  (07.03.23 01:52:34 ~ 01:53:59)
Basit gelebilir ama çok faydasına şahit oldum.
Kendinle ilgili birnseyker değiştirmeye çalış.
Küçük şeyler.m
Mesela o an sigara yakma
Günlük tut
Aile ziyareti yap
Muze Gez
Spor
Odani toplamayi erteleyen biriysen hemen topla dağıldığinda. Mesela dağınık odada uyuma vs
  • kisa  (07.03.23 07:30:03)
Her gün aynı boşlukta yaşıyorsanız o boşluğa ne koyabileceğinizi bulmanız lazım. Her gün bir diğerinin aynıysa gerçekten yaşam tat vermiyor ki ben de çok bıktım bunaldım maydanozdan farkım yok artık
Maddi durumunuz iyiyse turlarla gezin kurslara gidin
Malesef dünya parasız dönmüyor
Terapi için bile para lazım
En azından bi hobi edinip gönüllü olarak bi dernekte falan belki zaman geçirebilirsiniz
  • photo85  (07.03.23 10:02:48)
Şiddetsiz iletişim eğitimi alarak kendini tanıyabilirsin. geleceğini kendini tanımış halinle isteklerine göre çizebilirsin. Ellerini kullandığın her hangi bir hobi ve günlük tutmak da kendinle bağlantı için çok verimli oluyor.

  • hasmetizm 2046  (07.03.23 10:49:52)
Arama kurtarma takımına katıl. Şuan tüm stklar eğitimlere başladı. Önümüz yangın sezonu. Kesin bir yangın çıkar ve yangına giden stklar olur. Hem kendini faydalı hissedersin. Beni hayata bağlıyor arama kurtarmacı olmak.
Hem de ne kadar gerekli olduğunu daha yeni gördük. İstanbuldaysan sana öneri verebilirim.

  • zimbirik  (07.03.23 14:16:49)
34üm, bende de ve çevremdekilerde de var

  • gadlemler  (07.03.23 14:40:21)
yaşamla temas kuracağınız şeylere yönelin. öncelikle;
- çocuklarla vakit geçirin (dernek vs olur, yegen akraba olur),
- doğada vakit geçirin
- arkadaşla ve aileyle daha çok ve daha kaliyeli vakit geçirin
- alkol vb tüketimini kısıtlayın

bunlara ek olarak bunları da deneyebilirsiniz;
- rutininizi kırın, spontane şeyler deneyin
- yeni dil öğrenin
- yeni insanlarla tanışın.

pasif şeyler yapmayın. oturup film izlemek veya kitap yerine, egzersiz yapın (bunları tamamen yapmayın demiyorum tabi ki, sadece bu ara daha fazla aktif olmanız sizin faydanıza olacaktır).

@bir fincan kahve ile film izlemek, +1
6 aydan uzun süredir bu şekilde hissediyorsanız, ve durumunuz elveriyorsa terapi almanızın faydası olacaktır.

son olarak kan değerlerinize baktırın. demir eksikliği ve bağırsaklarınızda bir problem olabilir.
  • elvan abeyiylegezse  (07.03.23 21:50:25)