Deprem neden olur?

Deprem neden oluyor bilmem kime anlatır gibi anlatır mısınız? Yani fay kırılması dediğimiz şey magma hareketlerinden falan mı oluyor? Hareket eden levhalar kara parçasının tümü mü? Dünya ilk oluştuğunda tek kıtaymış, şimdiki halini alması böyle depremlerle parçalanarak kımıldayarak mı oluyor? Fay hattı geçen bölgeler yerin çok çok dibinde birbirinden ayrı parçalar mı? Teşekkür ederim

kafanizda canlanmasi icin sunu izleyebilirsiniz:
www.youtube.com

evet, gunumuzdeki kitalarin olusumu direkt olarak bu tektonik plakalarin hareketi ile alakali ama bu plakalar zaten cogunlukla sadece kabuktalar, yani yerin dibi dediginiz sey kesinlikle cok dip degil... ne kadar "dip" oldugunu suradaki gorselden anlayabilirsiniz

tr.wikipedia.org
  • icince bokunu cikaran arap  (19.02.23 01:28:03)
bkz: levha tektoniği

hocam buraya sorulmayacak soru değil de aynı soruyu youtube a bile yazsan görsel olarak çok iyi anlatan videolar bulabilirsin :)

hatta giriş olarak 3 dakikalık pırıl pırıl bir anlatım
youtu.be
  • freebird5406_2  (19.02.23 01:32:30 ~ 01:37:53)
Yer kabuğunun iki büyük parçasını düşünün, yani "tektonik plakalar", bunların geniş bölümlerinin kenarları, yani "fay hatları" birbirlerini itiyor. Çok uzun zaman boyunca yavaş yavaş sıkıştırıyorlar. Nihayetinde oluşan basınç bir yerden sonra çok yükseliyor ve bu plakalar aniden kayıyor. Bu kayma ile oluşan şok dalgalaları da dünya yüzeyinin sallanmasına neden oluyor. Asıl deprem aşağıda oluyor, yani en güçlü hali yerin derinliklerinde yaşanıyor. Biz yüzeye gelen şok dalgasıyla sallanıyoruz. Bu dalga asıl kayma noktasından bize ortalamada ses katının 20 katı hızıyla ulaşıyor. Deprem özünde bu...

  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (19.02.23 01:36:45)
ayrica plakalarin tamami her zaman hareket ediyor ama hepsi bir anda degil, yani plakalarin alt kismi surekli hareket ederken, ust taraftaki dag, tas, toprak bu hareketi birbirlerine surtunerek bu hareketi durduruyor, bu durum ta ki artik bu yapilar aradaki enerjiyi kaldiramayacak seviyeye gelene kadar devam ediyor. Zaten hemen sonrasinda da plakalar hareketini tamamlayip bir anda enerji aciga cikiyor, buna da deprem diyoruz. Plakanin tamami tek seferde hareket etmiyor, parca parca hareket ediyor, zaten o nedenle fay hatti uzerinde enerjiyi bir sonraki kisma aktardigini soyluyoruz ve kuzey anadolu fay hattindaki bir sonraki depremin marmara denizinde olacagini kestirebiliyoruz...

kolaylastirmak icin diyelim ki bir plaka yerinde duruyor, yanindaki de her yil 2 cm kuzeye gidiyor, aradan 50 yil gecmis olmasina ragmen plaka 0 cm ilerlemis... demek ki bu plakanin cevresindeki diger plakalar surtunmenin etkisiyle bu ilerlemeyi durdurmus ama arada enerji biriktikce birikmis... ne zaman ki artik bu surtunme bu enerjiyi tutamayacak seviyeye gelirse, bir anda bu enerji aciga cikar ve plakalar hareket eder, 50 yil sonra bu deprem olursa plakanin 100 cm'lik bir hareket yapacagini tahmin edebilirsiniz... tabii bu tek seferlik bir hareket degil, cunku hareket her zaman devam ediyor... su an buyuk artci sok'lar olmaya devam ediyor cunku plaka hala yerine oturmadi, ne zaman enerjinin cogu bosalir, o zaman artci soklar azalacak...

bunun ne zaman olacagini kestirmek zor, tarihteki buyuk Antakya depremlerinin birinde 18 ay boyunca artci depremler oldugu not edilmis... ayrica cogunlukla buyuk depremlerden sonra belli miktar buyuklugu 6-7 arasi deprem de not edilir, cunku bu enerjinin tek seferde cikip bitmesi cok olasi degil, enerjinin cogu tek seferde cikar ama devami gelir... bildigim kadariyla henuz bu artci depremlerin cogu yasanmadi, ama tabii burada bambaska bir model deprem de yasaniyor olabilir, bildigim kadariyla artcilar 4-6 arasi her 15-20 dk'da bir devam ediyor...
  • icince bokunu cikaran arap  (19.02.23 01:43:29)