[]

Anne için yakın+uzak gözlük seçimi 15bin tl

Aslında soru başlıkta.
Yaş itibariyle 60 yaşında yakın ve uzak gözlük seçimi yapıcaz.

İkisini bir arada alalım dedik 13bin tl fiyat verildi.
En fazla 2yıl kullanılacak yine eskiyecek
Ve bu sarmalda camcı kazanacak.

Hafif katarakt ta var dedi doktor.

Aklıma şu geliyor katarakt bu seviyede tedavi edilebiliyorsa
Makina altına yatıacaksa
Katarak+yakın ve/veya uzak olarak kalıcı çözüm bulabilir miyim?

Daha önce başına gelen ya da fikri olan arkadaşların çeşitli fikrine ihtiyacım var

 
Babam 60 yaşlarındayken söylediğinize benzer yüksek bir ücret verip yakın-uzak gözlük aldı.
Hiç kullanamadı, alışamadı. Benim bir kişilik örneklem grubuma göre 15 bin liranız çöpe gidebilir.

  • michael_knight  (25.01.23 11:53:58) 
Bir otobüs yolculuğunda, söylediğiniz gibi hepsini bir arada hallettirmiş ve artık okurken gözlük kullanmayan 60 yaşında biriyle tanışmıştım. Memnunum demişti.


  • Mirket  (25.01.23 12:24:21) 
ben de daha yeni 6 bin verdim yakin+uzak gozlugune.
alisilmiyor :)
eger katarakt ameliyati olacaksa doktorunuza bir sorun lazer de olabiliyor mu ayni anda diye.
ikisi bir arada almayin derim. ben cok mutlu degilim su an ama hem kendim boyle olsun istedim (israrla ustelik) diye hem de o kadar para verdim diye kullaniyorum :D
  • 65 derece  (25.01.23 14:47:39) 
Hocam yakın uzak birarada gözlüklerin teknolojisi artık çok gelişti. Eskisi gibi değil.

Örnek veriyorum uzak 3.5 - yakın 1.5 numaraya sahipsiniz. Eskiden bu camlar birleştirilerek gözlük oluşturuluyordu. Yani gözünüz ileri 3.5 ile bakarken daha sonra aşağı baktığında şak diye 1.5 a geçiyordu.

Yeni teknolojide camda sadece 3.5 ve 1.5 yok. Yukarıda 3.5 aşağıda 1.5 ve camın orta kısımları ise 3.5-1.5 arası geçişli. Dolayısıyla göz bu teknoloji ile daha adapte halde.
Yani telefona 1.5 ile bakarken gözünü karşıdaki otobüs numarasına çevirdiğin anda şak diye 3.5 a geçmiyor. 3.5a yavaşça geçiyor diyebiliriz.

Yani eskisi gibi değil. Artık gözün alışması çok çok daha kolay.


Başka bir mevzu daha var bu gözlüklerde. Camların sağ ve sol kenarları kör noktadır. Camın kalitesi arttıkça bu kenarlardaki kör nokta alanları da azalır. Yeterince para verirseniz camınızda kör nokta kalmaz, en ucuzuna kaçarsanız camınızın sağ ve sol kenarlarında büyük kör nokta alanları bırakılmıştır. “Alışılmıyor”un bir sebebi de bu.

Camlar şu ara epey pahalandı. 13 bin tl ortalama üstü kalitede bir cam olsa gerek, son bildiğim fiyatlara göre.

Katarakt ve akıllı mercek ameliyatı olup gözlüklerden kurtulabilir. Onun için de bir fiyat sormalısınız. Ben en son iyi denebilecek bir gözlüğü 800-1000 tlye alırken tek odaklı ameliyat fiyatları 5-6000 di mesela. Siz hem katarakt hem çift odaklı ameliyat fiyatı alacaksınız. Uçmuş olabilir :(
  • invictae  (25.01.23 15:15:45) 
Alışamamanın iki sebebi olabilir.

Ya paradan kaçınmak için dar açılı yaptırılır, onu kullanmak zor gelir, ya da kötü bir gözlükçü, odağı yanlış işaretler (ki bu konuda garanti isteyin yaptırırken)

Onun dışında alışamayanlara şaşarım. 5 yıldır kullanıyorum. İcat edenden Allah razı olsun derim hep.
  • Mirket  (25.01.23 18:40:37) 
Bir gözlüğe bu kadar para verilmez. 1-2 yılda en kaliteli çerçeve bile eskiyor. Gözlükçülerin dediklerine inanmayın. Normal bir cam, yüze uygun çerçeve almanız yeterli.

Yakın uzak ayrı alın.
  • OrangeYellow  (25.01.23 19:55:19 ~ 19:59:25) 
alisamayan benim:) seiko cam takildi genis acili yapildi. umarim odak dogru alinmistir:)
ama eger sansim varsa anne icin katarakt ameliyati sirasinda onu da hallettirirdim.

  • 65 derece  (26.01.23 12:23:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.