Vize alabilir miyim

Vize işlerinde sıfır bilgim ve tecrübem var. Devlette 10. yılını çalışan öğretmenim. Eylülde yeşil pasaport alacagim için 2023 ekime kadar geçerli 1 yıllık pasaport aldım.

Nisan 2023 te 1 hafta Prag (ve belki çevresi) planlıyoruz. Şimdi basvursam vize çıkması ne kadar sürer?

Bir de hesabımda para olmalıydı galiba, alt sınırı unuttum bakarım yine ama yazmisken size sorayım; Çok uzun zamandır 200 bin tl civari dolar & altın vs duruyor birikim hesabımda (bana ait değil xd). Bu yeterli mi

Cekya çok az vize veren ülkelerden biri bana 4 günlük tatilim için 4 gün vermişti, önceden başka vizelerimin olmasına rağmen. Ama pandemiden önceydi son durum nedir bilmiyorum.
İkinci olarak geçen aylarda fransadan 1 yıllık vize aldım ama önceki vizem de fransaydı ve davet mektubum vardı sanırım bunun etkisi var.
En önemlisi ise para durumu hesabınızdaki paranın uzun zamandır orada hareket etmeden duruyor olması çok önemli 1 aylık yeni gelmiş parayı çok dikkate almayabilirler. Size ait olmasada bi para hesabınızda uzun zamandır duruyorsa sıkıntı olacağını sanmam.
Bir de öğretmen kimliğiniz vs varsa onu da belgelere koyun isterseniz.
Bazı belgelerin ingilizcesini talep ediyor konsolosluklar o belgeleri de ingilizce almanızı öneririm.
Bunun yanı sıra otel ve uçak rezervasyonunuz olması da çok önemli
Umarım alırsınız
  • esinikaybetmiscorap  (01.12.22 08:26:33)
çoğu ülke girişte pasaportun en az 6 ay daha kullanım süresi olmasını istiyor, bunu da göz önünde bulundurun.

  • benaslinda  (01.12.22 09:36:00)
Birikim hesabı size mi ait değil mi anlamadım.

''Birikim hesabımda (bana ait değil xd).''

Ben kendi hesaplarım arasında İşbankası vadeliden, vadesiz hesabıma transfer yaptım. Şüpheli para diye vize reddi almıştım.
  • Kahvedesu  (01.12.22 10:33:10)