[]

Devamlı hatırlanan can sıkıcı anı

15 sene önce malın teki bana bağırmış. 15 senedir hâlâ ara ara aklıma düşer canım sıkılır. 15 sene geçmiş ulan! Bu beyin ne iptidai bir organ bıkmıyor mu yeter tamam anladık ikide bir niye hatırlatıyorsun bana bu anıyı? Bağırdıysa bağırdı. Malın teki. Hiçbir önemi yok. Diyorum ama kabul ettiremiyorum.

Sürekli size acı veren olayları hatırlatan bir beyinle nasıl mücadele edilir?


 
beynini hiç olmamış gibi unutmaya ve sanki böyle bir şey hiç yaşanmamış gibi davranmaya zorlayabilirsin. beyin yönetilebilen bir şey. hafızanda yer eden o anı her aklına geldiğinde hemen konuyu değiştir ve yerini başka bir şeyle doldur. hiç yaşanmamış gibi beynini inandır. zamanla tamamen unutursun. ya da daha da önemsizleşir.

sherlock dizisinden sevdiğim bir replik söyleyeyim . sherlock hafızasında yer açmak için dünyanın güneş etrafında 365 gün 6 saat döndüğü gibi temel bilgileri dahi çıkarmış aklından. beyni resetlemiş. eğer bunun gibi gereksiz bilgilerle beynimi doldurursam dedektiflik yapamam, olayları çözemem diyordu. sen de bu yöntemi kullan.

yine olmuyorsa bir süre doktor kontrolünde antidepresan kullanırsan sisli beyin denilen olayı yaşarsın. deli gibi unutkanlık başlar ahah. mis gibi olur kafan.
  • camene87  (30.11.22 22:00:01) 
size bagiran insanin o anda sinirli oludugunu varsayarak:

baskalarinin duygudurumlarindan siz sorumlu degilsiniz. o sirada karsinizdaki duygularini regule edememis yeterince, olay bundan ibaret. siizn sucunuz degil.
  • taurina  (30.11.22 23:57:50) 
bunları yaz. sonra sesli oku. o anı yazarak anlat. yazarken söv falan gerekirse.

iyi gelir.
  • alperz  (01.12.22 06:01:05) 
30 sene once olan olaylar hala aklima geliyor sinirleniyorum.

bazi yaralar kapanmaz, onunla yasamaya alisman lazim.
  • cooperr  (01.12.22 08:12:09) 
Bi gün sakin bi kafayla otur, 15 sene önce ne oldu bi kağıda ayrıntılı bi şekilde yaz.

Ondan sonra "niye böyle bir olay olmuş olabilir?" diye düşünüp, onları listele. Mesela elemanı sen mi sinirlendirdin? Veya sen haklıydın, ama niye karşılık vermedin? Bir daha benzer bir olay olursa ne yapman lazım? Bunları da ayrıntılı bir şekilde yazıp analiz et, hem ne olup bittiğini, hem de kendi tepkilerini anlamaya çalış.

Ondan sonra bi hafta boyunca otur, her gün 15 dakika yazdığın şeyi okuyup üzerine düşün.

Beyninin böyle kötü anıları sana hatırlatma sebebi, senin ondan ders çıkarıp, bir daha böyle bir şeyle karşılaşırsan hazırlıklı olmadığını düşünmesi. Yani bi bakıma seni korumaya çalışıyor, geçmişte kötü bişey oldu, bi daha olursa bunu düşün de hazırlıklı ol, diyor.

O yüzden anıyı analiz etmek, üstüne de bir "aksiyon planı" hazırlamak lazım. Sonra bunu bi süre kendi kendine hatırlatıp beynini "tamamen ben hazırlandım" diye ikna etmen gerekiyor.

Beyin ikna olunca kayboluyor anı.
  • plutongezegendegilmi  (01.12.22 08:30:18) 
Bence bunlar okb. O olayı unutsan başkasına takacaksın muhtemelen.


  • vizivozo  (01.12.22 11:41:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.