Yurtdışı telefon, IMEI mevzuları

Şu an iPhone 7 kullanıyorum. Ömrünün son günlerinde ve iPhone 13-14 almayı düşünüyorum. Yurtdışı telefonla ilgili kafamda birkaç soru var.
Atıyorum yurtdışından getirilmiş bir telefon aldım.
Benim şu an pasaportum yok ve Kıbrıs dahil yurtdışına çıkma imkanım da yok. Bu şartlar altında IMEI kaydıyla yurt dışından getirilmiş telefonu kullanabilir miyim?

Ya da iPhone 7'nin IMEI'sini yeni telefona aktarabiliyor muyuz? Bu sıkıntılı bir şey mi, bunu yapınca ilerde elimde patlama ihtimali var mı, yoksa yapılabilen normal bir şey mi?

kaydettirdigin pasaportla hattin uyumlu olmasi gerekiyor gibi bilgi var zihnimin derinliklerinde. Yani ayni kisi ustune olmali. Inanilmaz hatali olabilir.

  • wallcan  (28.11.22 11:28:59)
Eğer yurtdışından gidip alırsam öyle evet. Ama ben direkt pasaport ile kaydetme mevzusunu sormuyorum. Eski telefonun IMEI'sini yeni telefona aktarmaktan bahsediyorum. Eski telefon zaten Türkiyede kullanıma açık olduğu için onun IMEI kaydı yeni telefonda da kullanılabiliyor mu onu çözemedim tam.

  • gallienus  (28.11.22 11:31:12)
pasaporta gerek yok kimlikle gürcistan yada kıbrısa gidip gelsen tamamdır. aktarma falan diye bişey yok. bakanlık, btk ve telekom firmaları koordineli çalışıyor. imei, pasaport veya kimliğe kayıt ediliyor. sim kart ise kimlik yada pasaport ile alınıyor. eğer eşleşmezse hattı kullanamazsın.

amaç imeileri kayıt etmek değil yurtdışından gelen telefonlardan vergi almak olduğu için imei aktarma sözkonusu değil.
  • buenosdias  (28.11.22 11:33:19 ~ 11:34:10)
İş durumlarından dolayı hiçbir yere gidemiyorum şu an malesef. Yoksa gider alır gelirim kafam rahat olur, o yüzden farklı bir çözüm yolu bulmaya çalıştım ama tutmadı tabi.

  • gallienus  (28.11.22 11:36:46)
imei atma olayı iphonelarda işlemiyor zaten ama işlese bile garantisi olan legal bir yöntem değil. bir süre sonra btkdan gelen bir mesaj ile kapatırlar o telefonu. eğer bu yöntem işe yarasa kim niye binlerce lira verip uğraşsın zaten.

  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (28.11.22 11:42:50)
Iphone 13 için pek değeceğini sanmıyorum bu kadar zahmet ve riske . 900$ + kayıt ücreti 22-23 bin yapıyor. sıfırı zaten 25 bin civarı

Iphone 14 için ise neredeyse yurtdışı ile 2 kat fark oluyor. bu farkı göze alarak . günü birlik 1000 tl verip yurtdışına çıkıp gelmek mantıklı bir iş.

Legal bir olay değil elbette ama iphone da imei atma durumu yok. android cihazlara yönelmeniz gerekir. onlarda da hepsine atılmıyor şimdilik.

BTK cihaz kontrolü yapmıyor. imei kontrolü yapıyor. bu sebeple eski bir android cihaz imei si yeni telefonda çalışıyor.
  • janavarorion  (28.11.22 11:55:52)
iphonelara imei atılamıyor. imesi değiştirilemiyor. android olsa okey herkes öyle yapıyor zaten de.
iphone için mümkün değil.

  • jelly bear  (28.11.22 12:59:15)
eski imei kullanılabiliyor olsaydı kim niye yeni telefon kaydetmekle uğraşıp devlete vergi verirdi ki? 1 tane telefon alıp hayatının geri kalanında onun imei'sini kullanırdık. güzel olurdu ama nooo.

  • sirkelimon  (28.11.22 14:16:40)
@sirkelimon;

HTC m8 telefonumda eski nokia n97 imei si kayıtlı. - çalışıyor.
HTC u11 telefonumda Samsung ace imei si kayıltı. - çalışıyor.

İmei kaydettirenlerin %90 sınu IPHONE kullanıcı kalan %10 da bu tarz işlerle uğraşmak istemeyenler.

android telefonların çoğu yarı fiyatına sıfır olarak sarı siteden alınarak. 300 -400 tl ye imei attırılarak kullanılıyor.
  • janavarorion  (28.11.22 14:55:06)