[]

Köpeklerden korkuyorum, köpekli eve gideceğim. Nasıl yapayım?

Merhaba arkadaşlar. Manitacılık sebepli olarak bir hanımefendinin evine gideceğim yarın. Kendisi büyük bir köpek sahibi. Oldum olası köpeklerle aram iyi olmamıştır, özellikle büyük olanlarından elimde olmayan bir şekilde tedirgin olurum, uzak dururum. Küçükken beni çok kovaladı sevgili köpek dostlarımız, onun da etkisi var tabii :D

Şimdi sizce ne yapayım ben?

1. Durumum böyle böyle diye izah etsem, kızın gözünde karizmayı çizer miyim? "Puh korkak" gibi.

2. Durumumu izah etsem, kız ben evdeyken köpeği bir odada falan tutabilir mi sizce? Hayvancağızın özgürlük alanını kısıtlamış olur muyum bu şekilde? Hiç hayvan beslemedim, absürt bir şeyden bahsediyorsam af buyrun hayvansever arkadaşlar.

 
korkundan bahset ama hayvancağızı kilitlemenin de içine sinmeyeceğini söylerek çözümü ona bırak. ya kilitlesin yada dışarda buluşsun.


 • buenosdias  (24.11.22 18:31:51) 
Köpek sahibi değilim, kedi sahibiyim ya da o bizim sahibimiz. Neyse konu o değil.

1) İnsanın doğal korkusuna karizma çizildi gözüyle bakan biriyle birlikte olmak ister misiniz, tekrar düşünün derim. Öyle bir şey söylemezse sorun zaten yok.

2) Hiçbir (sağlıklı zihne sahip) köpek sahibi, köpeğini birilerinin üstüne salmaz. Bu hayvanlar bizim canımızdan bir parça, zaten bizde de hayvanı koruma güdüsü oluyor. Haliyle yabancı birine öyle korkunçlu tepki vermesini istemeyiz.
Eve gelip de kediye dadanan, üstüne oyuncak atan çocuğa o kadar sinirlenmiştim ki anlatamam. Ben de kendi evimin parçasını korumak isterim tabii ki.
Odaya kapatma konusunu şöyle düşünün: Sizi eve gelip sizden hoşlanmadıkları için sizi bir odaya kapatıyorlar. Hoş değil. O köpek evin bireyi, misafir olan sizsiniz. Açıkça korktuğunuz için gitmeme hakkına da sahipsiniz. Dediğim gibi bu korkudan dolayı yargılanacağınız ilişkiyi bir daha düşünün derim. Odaya kapatmayı teklif etmemenizi şiddetle öneririm, esas bu karşıya "ben evinizin bireyinden önemliyim" mesajı verir. Bana dense çok sinirlenirdim.

Yine dediğim gibi hiçbir köpek sahibinin durduk yerde misafiri huzursuz etmeye çalışacağını sanmıyorum. Haliyle korktuğunuzu belirtirseniz -ki anlaşılır zaten- köpeğe de o şekilde komut verilir, mutlaka birileri size yaklaşmamasını sağlar.

Bizim ailede korkan biri var, köpeği olan kardeşinin evine gittiğimizde korkan kişiyi en dibe oturtup biz köpeği eğliyoruz, mis gibi geçinip gidiyoruz öyle.
 • mor bembombom  (24.11.22 18:32:34) 
Merhaba,

Öncelikle siz istediğiniz için köpeği odaya kapatmayacaktır. Orası her ikisinin de evi, köpeğin özgürlüğünü kısıtlayacağını sanmıyorum.

Karizmayı çizdireceğinizi de sanmıyorum. Hatta bunu flörtün bir parçası haline getirmeniz bile mümkün. Çoğu köpek sahibi köpeğinin ne kadar tatlı, zararsız olduğundan bahsetmeye ve bunu kanıtlamaya bayılır.
"Ben köpeklerden biraz çekiniyorum ama X çok tatlı görünüyor. Bizi tanıştırır mısın?" gibi bir şekilde sorarsanız bence en iyisi olacak.

Aman unutmayın, kişinin köpeği onun bir eşyası gibi bir şey değil. Onların ev arkadaşı olduğunu, onların aile olduğunu aklınızda tutarak kurun cümlelerinizi.

Bu arada yolda giderken pet shop'tan bir kemik alırsanız hem köpeğin hem kızın gönlünü kazanırsınız bence :)
Aman ıslak mama, bisküvi gibi bir şey almayın, her köpek her gıdayı sevmez. Ama sanırım hepsi kemikleri seviyor. (Kemik dediğim şey pet shop'larda satılan sıkıştırılmış sığır derisi, kasaptan gerçek kemik almayın sakın.)
 • michael_knight  (24.11.22 18:36:41) 
Acik acik soyle korkuyorum diye. "yok sorun degil" falan diyip korktugun ortaya ciktiginda daha fazla cizilir karizman. eve gitmeden once kopekle ve kizla disarida bulusmak, beraber eve gitmek faydali olabilir, zira bircok kopek dogasi geregi evini yabancilara karsi koruma ihtiyaci hisseder.


 • hot potato  (24.11.22 18:37:56) 
Açık yüreklilik kadınların (insan olanlarını kastediyorum tabii) gözünde her zaman büyük bir artıdır. Hele ki korkunu ifade ediyorsan, hele hele korkunu yenmek için çabalamaya istekliysen, ondan yardım talep ediyorsan, gerçek söylüyorum bütün şefkatiyle sana destek olacaktır, gerekirse köpeği içeri kapatabilir de. Ama samimiyetin, açık yürekliliğin çok önemli. Samimi olmazsan pek inandırıcı gelmeyeceğinden hatun kısmı önce köpeğine sarılacaktır. Kadınlar şefkat ve merhamet timsalidir bunu hep aklında tut. Tekrar ediyorum, insan olan kadınlardan bahsediyorum.


 • muhayyer divan  (24.11.22 19:18:26) 
Bende de iki tane kedi var. Asla böyle bir şey düşünmem ama hayvanı odaya kapatması vs. istemeyin ya da ne bileyim hayvanı kötüleyen, absürt ve gereksiz yorumlarda bulunmayın.
Durumu anlatın zaten ona göre ayarlama yapar. Yapmıyorsa da bence doğru biri değildir. İki kedimi de inanılmaz seviyorum ama evime gelmiş birini de rahatsız hissettirmem.

 • pudra  (24.11.22 19:40:20) 
1- Korkunun mantikli bir aciklamasi olmak zorunda degil. Bunu karizmayla iliskilendirmeyin hic. Izah edin.

2- Hayir tutmak zorunda degil. Yani bi´süreligine tutabilir ama saatlerce kalacaksaniz o is zor. Benim kopegim kicini havaya dikip havliyor bu durumlarda, ama onu kapatmazsam bi´ yere, gelip misafire bakiyor, biraz yanimizda kalip kendi odasina gidiyor. Evet, kendi odasi yani kendi yataginin oldugu ve sürekli girilmeyen bir yer var.


En önemlisi, üzerinize atlayabilir, bu da sizi panige sokar, bunu engellemek olacaktir. Eli kolu asla kaldirmamak sart! Ikinci onerim de, onu yok saymak, tamamen ignore etmek olur. Gidin oturun, kopegi selamlamayin! Ses cikartmayin. Bakti sizden ilgi gormuyor, sizle ugrasmiyor zaten kopek.
 • buf-e kür  (24.11.22 19:40:24) 
Bir zamanların Ekşi duyuru geyiğini tekrarlamak uğruna: ayrıl coco. Köpekten korkan insanla köpek sahibi bir arada gitmez. Uyum da lazım.


 • d max  (24.11.22 21:20:56) 
Merhaba,
köpeklerden çok korkan bir insanım. Yanımda bir insan korkarsa korkmuyorum sadece. (saçma bir durum)
Öncelikle arkadaşınıza bu durumu söylemeliydiniz. Köpeği sizin için kesinlikle bir odaya kapatmayacak kapatsa da köpek orada durmayacak bunu bilin.
Kapı açıldığı anda zaten köpek üzerinize atlayacak, havlayacak sizi tanımaya çalışacak. İlk anlarda tabii ki siz de tedirgin olacaksınız. Sonuç olarak o evde yaşayan bir canlı olduğundan size saldırmayacağı ön koşulu ile hareket edin zaten gecenin sonunda birlikte fotoğraf çektiriyor olacaksınız. ben de öyle olduysa herkeste de öyle olur bence.
 • sparkle kiddle  (24.11.22 21:40:02) 
Bence köpek korkunu yenmek için çok iyi bir fırsat olabilir bu. Kıza durumu anlatırsan, bence köpek korkunu yenmen için sana yardımcı olur kız ve belki aranızdaki bağ da güçlenir. Yani karizmayı çizdirmek olarak değil de, daha çok "ay kıyamam, çok masumsun, ben sana kol kanat gererim" tavrıyla yaklaşabilir kız sana. Ekmeğini de yersin bence. Ayrıca köpek korkusunu yenmenin tek yolu köpekle yaşamak, bir köpeğin seni günden güne daha çok sevdiğini görmektir. Dünyaya bakış açın değişir öyle diyim sana. Ha kız sana korkunu yenmen lazım falan dediğinde, köpekle yaşamak lazımmış falan dersen belki kız gel benle kal birkaç gün bile diyebilir köpeğe alışman için :))) Bir taşla birkaç kuş


 • kurbanlik koyun  (24.11.22 22:51:33) 
Köpek sahibiyim. Birisi eve geldiğinde default olarak köpekten korktuğunu düşünüp ona göre davranıyorum. Karşındaki insanın zaten köpekten korkabileceğini düşünüp, ona göre önlemini almış olması lazım. Bunu yapmıyorsa tırt bi insandır, salla gitsin.

Ben evime 1-2 kişi gelirse tasmasıyla yanımda oturtuyorum. Alışırlarsa salıyorum. Ama 20-30 kişinin geldiği kalabalık bi ortamsa odasına kapatıyorum, saatte bir falan yanına gidip 5 dakika oynayıp dönüyorum. Çünkü o kalabalıkta kontrol edemeyebilirim, hayvana da boşuna stres, eve gelenlere de.

Ama siz yine de "odaya kapatın" demeyin. İtici bir şey.

Öneri olarak: korktuğunuzu köpeğe belli etmeyin. Ani hareketler yapmayın. Direkt elinizi üstüne atıp sevmeye başlamayın. Köpek yanınızdayken kıza fazla dokunmayın, koruma içgüdüsü devreye girebilir. Onun haricinde normal seviyede sosyalleşmiş bi köpek, eve gelip sakin sakin oturan birisine saldırmaz zaten.
 • plutongezegendegilmi  (24.11.22 23:20:26 ~ 23:22:11) 
kız her ne kadar sorun etmediğini söylese de hatta sorun yok diye düşünse de bilinçaltında ezik olarak seni kodlayacak. ayrıldığınızda arkandan "köpekten korkmuştu ya sünepe" diye dedikodu yapacak. korkmayın. bu kadar.


 • sert siyah krom  (24.11.22 23:21:36) 
Korktugunuzu soyleyin tabii. Hatta oncesinden soyleyin ki kendisi bir cozum dusunurse dusunsun. Odaya kapatir misin derseniz tepki gorebilirsiniz. Ha belki de gormeniz gerekiyordur, yani cozum yoksa bu soruna erkenden bilmek iyi olur.

Ama ben de hem allerjik hem de hayvana aliskin olmayan biri olarak sunu soyleyebilirim: bir kampuste yasiyorum, cok arkadasimin kopegi var. Saldirgan degiller. Isirma vs gecmisleri yok. Bunu kabullenince biraz sakinliyor insan. Yani muhtemelen ilk yapacagi seylerden biri hizlica ustunuze gelip, iyice yaklasip ustunuzu basinizi koklamak olacak. Bunu yaparken agiz burunlari islak oldugu icin elinize ustunuze surunecek, rahatsiz bir his olabilir. Sonra da ziplayip on patileri omuzunuza veya ustunuze koymaya calisabilir. Muhtemelen bu kadar... Sizin varliginizi anlamasi icin bunlari yapmasi gerekiyor. Kopek sever insanlar bu asamada kopege sarilir, oynar, pat pat vurur vs. Siz hicbir sey yapmayabilirsiniz. Oylece durun veya hafifce yan donun mesela. Ayagini bacagini koysun ustunuze, sonra sakinler.

Cilginca korkuyorsaniz yapilacak bir sey yok tabii de, benim gibi "napim kopekle ya simdi?' seviyesinde bir yabanciliginiz varsa, hicbir sey yapmayin. O sizi koklar, birseyler yapar sonra kendince takilir, ancak saginizdan sogunuzdan gecerken muhatap olursunuz. Bi de bazen oyuncak falan getiriyorlar oyna benimle diye, o tatli biraz.
 • sopiro  (25.11.22 05:49:48) 
önceden söylesen daha iyi olur, muhabbet ederken birden ayağa kalkıp kanepeye çıkmak korkudan zıplayıp bağırmaktan iyidir. böylece ne yapması gerektiğine karşı taraf karar verebilir.

kedi/köpek besleyenler bu durumlar ile ilk defa karşılaşmıyorlar, yani dünyada tek sen yoksun, dolayısı ile bu duruma alışkın sayılırlar. en azından yabancı değil.

söyle baştan.
 • selam  (25.11.22 07:07:22) 
Daha zaman var galiba. Hemen açın ceaser milan videoları izleyin. Bol bol izleyin. Sonra inanın korku falan kalmayacak. Köpekle karşılaştığınızda o kendinden emin tavrı vereceksiniz.

1. Sakın izah etme.
2. Tutmaz. Ben olsam tutardım, hatta birisi gelecekse hiç göstermezdim ama hayvan sahipleri böyle değil. Köpek de evin bir bireyi olduğu için ortada dolaşacak, yemeklerde yanınıza gelip salya atacak. Yapacak bir şey yok.

Ben çok alışkın değildim köpeklere. Bir arkadaşın ricasıyla 20 gün labrador bakmak zorunda kaldım. Yapamam sanıyordum. Akşamları can sıkıntısından izlediğim "köpeklere fısıldayan adam" videoları işe yaramış. O heyecanlı, o herkesin üzerine atlayan köpekle arkadaş oldum.
 • nickini vermek istemeyen uye  (25.11.22 10:54:56) 
En baştan fobiniz olduğunu söyleyin, köpekle aranızda köprü olur arkadaşınız. Sıkıntı yaşayacağınızı sanmam, hayvanını tanıyordur.

Hayvanı odaya kapatmayı sahibi bile teklif etse siz kabul etmeyin, çünkü hayvan sizi şöyle kodlayacaktır;

"lan bu herif eve gelince beni odaya hapsediyolar"

ve size gıcık olacaktır, sevmeyecektir.

Belki de bu sayede köpek fobinizi yenersiniz.
 • John Bloor  (25.11.22 12:09:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.