karadağ güvenli mi?

insanların kaçırıldığı, polisin mafyayla iş birliği içinde olduğu gibi şeyler yazılmış.

AB üyesi olmayan balkan ülkeleri genellikle organize suç yönünden kötüdür. sıradan vatandaş için türkiye'den daha güvensiz değiller. adam kaçırma, polis-mafya mevzuları vs. o işin içinde olanları ilgilendiriyor genelde. en fazla ne olur, polis senden rüşvet ister ki onu yaşayan duymadım ben. kendim gitmedim ama sıkça tercih edilen bir tatil destinasyonudur yaz aylarında, gidip de memnun olmayan görmedim hiç. yabancı ülkede her zaman temkinli olmak ve adımları dikkatli atmak faydalıdır tabii ama ekstra endişelecek bir durum olacağını sanmam. yani başına ödül koyulmuş bir sırp mafya üyesi filan değilsen sana dokunmazlar.

öte yandan bunların sırp belgelerini tanımama mevzuu var, detaylarına çok vakıf değilim. o yüzden spesifik olarak şu dönemde sırbistan sınırına yakın olmamak mantıklı olabilir. savaş sanmam ama her an çatışma çıkabilecek bir ortam var.
  • mark greg sputnik  (24.11.22 12:11:09 ~ 12:12:46)
Turistik olarak gittik bir sıkıntı yok, ama bence bir olayı da yok. Vizesiz diye pompalanan boş yerlerden biri, zaten elini sallasan türke çarpıyor esnaf vs olarak da. Oraya harcayacağın parayı vize alıp düzgün bi yere gitmek için harcamak daha mantıklı bence.

Yaşam olarak dersen, evet mark greg'in tespitleri doğru. Burayı bir devlet gibi değil de, ufak bir kasaba gibi düşün, işleyiş öyle çok kurumsal bir yer bekleme.
  • roket adam  (24.11.22 12:35:15)
@mark greg: Galiba Kosova'dan bahsediyorsun, Karadağ'ın Sırplarla arası iyidir.

Yani Meksika'da bile turist isen mafya konusunda bir şey olmaz, en fazla hırsızlıkla muhatap olursun.

Karadağ güzeldir. Budva sahili deniz fazla kalabalıktan biraz bulanık olabiliyor ama, şehir merkezinin az dışındaki plajlar güzel. Kotor var, "Dubrovnik light". Tepeden manzarası da çok güzel oluyor.
  • d max  (24.11.22 14:42:48)
@d max,

haklısın hocam ya çok pardon. ben de yazarken zaten bir an düşündüm ama emin olamadım. bahsettiğim mevzular kosova için geçerli evet.
  • mark greg sputnik  (24.11.22 14:44:47)
Nasıl Türkiye'den daha güvensiz değilmiş boyle düşünen hiçbirsey bilmiyor demektir söz konusu ülkeler Türkiye ile kıyaslanamaz bile

  • beemaker  (24.11.22 20:41:46)
an itibariyle meksika da bulunan bir kosovali olarak yaziyorum: turistik olarak gidip gecezekseniz gidin, hic bir sey olmaz ne kosova da ne karadag da ne de baska bir balkan ulkesinde. ha ailecek gidip oraya yerlesecekseniz yapmayin, turkiye de cok daha kaliteli yasarsiniz. yok 6 ay is icin gidicem diyorsaniz o artik sizin takdiriniz, isiniz mayfatik bisey olmadigi surece bisey olmaz.

  • taurina  (24.11.22 21:25:16)
Balkanlarda bi Çingenelere denk gelirsen çarparlar, paran gider, en fazla o kadar. Balkan ülkelerinin neredeyse tamamını gezdim, bi de turist gibi takılmayı sevmediğim için sokaktan adam çevirip muhabbet ediyorum genelde, hiç bi sıkıntıyla karşılaşmadım. Turistik bi gezide başına bişey gelme ihtimali, herhangi bir yerde başına bişey gelme ihtimalinden düşük.

  • plutongezegendegilmi  (24.11.22 22:12:15)