[]

İnsanların bir fikri canhıraş savunması üzerine

bazen aklıma geliyor, çok şaşıyorum insanların haline.

mesela biri siyasi partiyi savunur, biri bir takım tutar onu savunur. insanların kavramları bulunduğu düzlemden çıkarıp o topluluğa ait olup onu savunur hale gelmesini anlamıyorum.

futbol ve siyaset fazlasıyla kirli alanlar ve haklarında konuşmak istemiyorum. bu konuda asıl merak ettiğim şey insanların covid19 aşılarını canhıraş bir şekilde savunması oldu.

geçen yılın konusuydu, artık kapandı ama hala aklımda. aşıyla ilgili şüphesi olanları yerden yere vuruyordu insanlar (hala öyle), "aşı karşıtı değilim ama" şeklinde cümleye başlayan herkesi komplo teorisyeni, düz dünyacı ve aptal olarak görüyorlardı.

komplo teorileri es geçiyorum, çoğu insan, "henüz çok yeni, testleri bile bitmedi, yan etkileri uzun vadede çıkabilir, bu yüzden temkinliyim ve şüphelerim var" diyordu. böylesi (bence makul) bir düşünceye karşı, aşıları sanki kendileri üretmiş gibi savunmalarının anlamı ne? sen aşı olmadığın için diğerlerine de bulaştıracaksın, senin yüzünden covid hayatımızdan çıkmayacak düşüncesi kadük kalıyor.

 
Bunun tam karşıtı olarak aşı olanlara garip gözle bakıp laf söyleyenleri de söylerseniz ideal olur. Çünkü dediklerinizden sırf aşı savunanlar boyleymis gibi olmus.

Misal cevremde aşı olanlara sosyal medyadan laf atan vs bir sürü insan var. Kendi kayinvalidem de böyle. Bir ara ciplendik, sonra kısır kaldık, sonra hasta olacaktık falan filan. Koyun falan diyordu.

Kısacası bunun cevabı insanlarin uçlarda olması belkide. Aşı karsiti da asi savunucusu da uclarda. Sagci da solcu da.
  • logisticsmanager  (15.11.22 16:55:49) 
aynen, aslında evet onu da ekleyebiliriz. aynı şey olacak.

zaten bunun sebebini sorguluyorum. konu aşı gereklidir, gereksizdir kısmında kalmasın. aşı sadece somut bir örnek. sözlükte, twitter'da vs her gün hala bu tartışmalara tanık olduğum için o örnek üzerinden gittim.
  • biseysorcaktim  (15.11.22 17:00:17) 
Sosyal medya etkisi var bence. Artık karşılıklı konusmak çok kolay değil, insanlar çoğu konuda uçlarda. Bunu maga icin de diyorum geçen "aidsli olsam da söylemek zorunda degilim" diyen tayfa için de diyorum.

Ama bence ciddi bir sosyolojik olay yani, çok kolay aciklanacagini sanmam.
  • logisticsmanager  (15.11.22 17:11:14) 
İnsan doğası gereği tribal bi varlık.

Avcı toplayıcı zamanlarda bir topluluğun içinde olmak, topluluk tarafından kabul görmek hayatta kalmak için, yalnız kalmaya kıyasla çok daha avantajlıydı. O yüzden günümüz insanlarının çoğu, "güçlü olan" taraf ne diyorsa ona biat etmeye müsait.

Bu yüzden "aşı olanlara da garip gözle bakıyorlar" falan safsata yani. Milleti aşı olmadı diye işten attılar, hapse attılar, Avustralya'da falan toplama kampları kuruldu. Aşı oldu diye işten atılan mı var? Zaten medya coverage'ına da bakarsan, parası olan ve bundan kâr edecek olanların çok güçlü ve tek yönlü bir propogandası vardı, bi diyalog ortamı yoktu yani. Bi kısım aklı başında insan "dur lan bi bakalım" derken, güce tapan çoğunluk millete "vay aşı karşıtı düz dünyacılar" diye saydırdı.

Bunların arasından azcık akıllı olanları şimdi af dileniyor: www.theatlantic.com

Ama çoğunluk hatasında ısrar etmeye devam edecek tabi ki. Doğası böyle insanın :)

Ek olarak: zaten girip ekşi'de 3-5 başlığa bakarsan bi sürü adam açık açık yazmış. "Aşı karşıtları genelde AKP'li, o yüzden aşının doğru bişey olduğuna ikna oldum" gibi zibille entry var. Bi çeşit erdem sinyalleme, toplumsal statüsünü deklare ediyor bu şekilde.
  • plutongezegendegilmi  (15.11.22 19:53:57 ~ 20:12:49) 
bu durumu ben de dusunuyorum arada :) bi cevabim yok ama asi, siyaset cok masum seyler bana gore. asil hayretle izledigim unlulerin, youtuberlarin olumune savunuculari. insta'da bi post altina hakaret icermeyen basit bi begenmeme ifadesi yaziliyor ve bir suru insan iste canhiras savunmaya geciyor. uzulerek okuyorum bu yorumlari (bazen bakiyorum hepsinin yasi kucuk de degil) yani o insanin ne hukmu var ki hayatinda neyini savunuyorsun... asiyi kendileri gelistirmis gibi davrananlarla paralel ama daha beter bi kitle bu bence.

karakterleri boyle ilginc herhalde diyorum...
  • Kittie  (15.11.22 20:02:16) 
ben de sinir oluyorum bunlara. geçen yıllarda robot süpürge furyası vardı mesela. kimse laf söyletmiyordu sanki kendi üretmiş gibi:) siyasi olarak da sözlükte erlik tartışılıyor mesela. yüzünü bile görmedikleri adamın yalakalığını yapıyorlar, sevmeyeni terörist ilan ediyorlar falan. valla bana çok garip geliyor böyle şeyler ya.


  • nothing in my way  (15.11.22 21:10:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.