[]

İngilizce yazılım mülâkatı ve ilk tecrübe hakkındaki kuşkularım

Arkadaşlar selam, çoğunuzun bildiği gibi birkaç ay uğraşıp kendimi front-end alanında junior düzeyinde mülakatlara girebilecek seviyeye getirdim. Epey firmaya başvurdum ama Türkiye'den mülâkata davet eden olmadı.

Az önce yurt dışındaki muhtemelen bir startup firmasından -sadece üç kişi çalışıyor ve biri Türk- mülâkat teklifi aldım. İlânda şöyle bir şart konulmuş ve ben yeni fark ettim:

Proficient in speaking and writing in English.

CV'm Türkçeydi. Yazma-konuşma becerilerimin yetersiz olduğunu ancak anlama ve dinlemede fena olmadığımı belirtmiştim. Muhtemelen hiç bakmadan davet ettiler.

Şimdi mesele şu: bu benim ilk mülâkatım olacak ve muhtemelen hayatımda ilk defa İngilizce konuşacağım başka biriyle. Kendi kendime konuşuyorum az çok ama önceki duyurularımdan gramerimin ne kadar berbat olduğunu görebilirsiniz.

Sizce şansımı deneyip mülâkata gireyim mi? Yoksa boşu boşuna rezil olmayayım mı? Bana mülâkatta İngilizce olarak şunu yap derlerse yaparım ama açıkla derlerse açıklayamam. :D

 
Gir tabii ki. Eksiklerini görürsün. Ben 10 kere girmişimdir. Her yeni görüşmede daha iyi oluyor. O da bir tecrübe.


  • dissendium  (01.11.22 20:00:21) 
Gir. Birileriyle İngilizce konuşma sana iyi gelebilir belki. www.cambly.com Buradan 10 dk ücretsiz konuşma şeysi vardı. Dakika atabilsem onu da atardım. Bol şans şimdiden.


  • Kahvedesu  (01.11.22 20:04:23) 
Her türlü gir. Girdiğim ilk mülakatta doğru düzgün İngilizce konuşamıyordum, ama aldılar işte :) Konuştukça açılıyorsun. Çok heyecan yapma yeter.


  • plutongezegendegilmi  (01.11.22 20:07:29) 
yok mu arkadaşımızı iş görüşmesinden önce ingilizce mülakata alacak bir ikcı duyuruda?


  • coldegezenkutupayisi  (01.11.22 20:12:42) 
Ben bu konuda bi tık negatifim. Açıkcası bu sizin karakterinize bağlı. Başarısız olmak, utanmak vs sizin motivasyonunuzu çok etkilemiyorsa, o zaman şansınızı deneyin.
Ama ilk defa biriyle konuşma tecrübeniz olacaksa o zaman büyük ihtimalle ne dediğinizi anlamayacaklar. Çünkü anlatmaya çalıştığınız şey sizin geçmiş tüm deneyimleriniz, iş yerinde karşılaştığınız sorunlar, çözüm bulma yöntemleriniz vs. Yani aktarmaya çalıştığınız konu basit bir konu değil.
Karmaşık bir konuyu basitleştirip anlatmak için de ortalama bir konuşma becerisi gerekiyor.

Konuşma becerisi konuşa konuşa gelişir. İş alanında konuşmak cambly de muhabbet etmeye de benzemiyor. Basit cümle yapısı ile kendinizi anlatamama ihtimaliniz baya yüksek bu nedenle.

Ben sizinywrinizde olsam mülakatı ertelerim en az iki hafta. Giderim bi kursla, hocayla herhangi bir konuşma kulübüyle anlaşırım. Her gün en az 1 saat konuşma pratiği yaparım.

Tüm cvnizi baştan sona, notlarınıza bakmadan, ingilizce anlatmak. Sorulabilecek her türlü soruya hazırlanmak işe yarar. Ama bir kaç günde yapılabilecek şeyler değil.

Listening başlı başına ayrı bir durum. Yani dizileri altyazı kapalıyken izleyebiliyorsanız sorun olmaz. Ama karşınızda konuyu için basitleştirecek insanlar olmayacak. Bbc nin listeninglerinden baya farklı olacak.

Ama motivasyonunuz etkilenmeyecekse, girip denemekten zarar gelmez.
  • zimbirik  (01.11.22 20:31:01) 
"Kendi kendime az çok konuşuyorum" diye bir şey yok :) kendine kendi bildiğin şeylerin haricinde bir şey soramazsın. Umarım tersi olur ama mülakat muhtemelen rezalet geçecek. Beklenti içinde olma, o mülakatı sadece ingilizce mülakat deneyimi olsun diye yaptığını düşün.

Türkçe cv'ye rağmen, cv'de yetersizliği belirtmiş olmana rağmen mülakat teklif etmeleri pozitif bir şey. Belki onlar da çok beklenti içinde değil.

Mülakat tarihini erteleyip hazırlanman seni daha hazır hale getirir mi emin değilim. Yetersizliğini fark edip cesaretinin kırılacağı, mülakattan korkup katılmayacağın kesin ama :)

Her şey bir kenara, cüret eden er ya da geç istediğini alır. Mutlaka gir mülakata.
  • IncredibleMau  (01.11.22 20:56:51) 
cok kotuysen, cevap veremeyecek, konusamayacaksan girme. iki taraf icin de rahatsiz edici bir durum olur muhtemelen. biraz konusabiliyor olmak lazim cunku sana sorular sorup cevap vermeni bekleyecekler, muhtemelen sadece kodlama olmayacaktir. biraz ingilizceni gelistirip, konusma pratigi yapip oyle basla ingilizce mulakatlara.


  • lemmiwinks  (02.11.22 11:51:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.