[]

Oyun geliştiriciler evren tasarımını kendileri mi yapıyor?

Kusura bakmayın, terminolojiye hakim değilim. Diyelim ki yazılmış bir romanı oyunlaştıracağız. İstediğimiz her şey kelimelere dökülmüş vaziyette. Görselleştirmek için o işin uzmanlarına mı ihtiyaç duyuyoruz?

Eğer öyleyse ekip kurmak zor oluyor mu? Tek başına büyük çaplı bir oyun tasarlamak mümkün değildir muhtemelen.


 
ülkemiz için konuşuyorsak ekip toplamak evet zor oluyor. Tek başına indie takılan bir sürü insan var ama sizin kafanızdaki gibi AAA oyunlar yapılamaz. teorik olarak yapılması mümkün olsa da seneler sürer.

iş sadece evren oluşturmakla bitmiyor. Kafanızdaki her şeyi dijitalleştirmiş olsanız da oyundaki hikaye anlatıcılığı kolay değil. sizin söylediğiniz uzmanlık alanı level design. level designer evreni size verir ama onunla etkileşime girmek için coder gerekir. cutscene için animasyoncu gerekir. karakter tasarımı için modelci gerekir. seslendirme için ses sanatçısı gerekir. gerekir de gerekir yani.

hazır asset kullanılır genelde indie oyunlarda. atıyorum biri unreal engine için şato asseti hazırlamış. bunu satın alıp kullanabilirsiniz. ama her şartta hem grafik kısmına hem kod kısmına asgari düzeyde hakim olması gerekir tek başına bu işin altına girecek insanın.
  • coldegezenkutupayisi  (31.10.22 16:20:23) 
Ben de oyun sürecine hakim değilim ve öğrenmek istiyorum şuan soruya kaynak olmasın diye sormuyorum birşey başka birgün ayrı bir başlık açarım artık.

Ama sanırım oyun yapım sürecini detaylı anlatan bir kaynak önerilirse kafanda çok şey oturur gibime geliyor(keşke önerilse ben de faydalanırım). Gelelim ben nasıl anlamaya çalışıyorum kısmına. İnternetten örnek oyun senaryosu arıyorum. Yapılmış bir oyunun senaryosunu görürsem senaryoda ne yazıyorsa ona göre derim ha demek senaryosu bunu bunu içeriyor bu un dışındakiler sonrasındaki geliştirme sürecinde tasarlanıyor vs diye fikir oluşur kafamda diye düşünğyorum
  • yazdonumu  (31.10.22 16:30:59) 
youtube'da at0m kanalına göz atabilirsiniz. şu an küçük bir ekiple oyun tasarım aşamasındalar. çok fazla video yüklemiyor ama ilgili videoları izlerseniz belki başlangıç için faydası olur fikir vermesi açısından.


  • coldegezenkutupayisi  (31.10.22 16:41:41) 
Yazılmış bir kitabı bire bir oyunlaştıracaksanız (yer isimleri, haritalar, kitaptaki tanımlar vs. aynı olacaksa) ve bunu satışa çıkaracaksanız her şeyden önce telif ödemeniz gerekiyor. Bunun çözümleri var, fikirler telif hakkına dahil edilmediği için genel konsepti kullanabilir, isimleri vesaire değiştirebilirsiniz. Ama bunu yaparken bazı şeyler de "gri bölgede" kalıyor.

Uzmanlarla çalışıp çalışmamaksa size kalmış. Eğer bunu yaparsanız tutarlı ve tatmin edici bir şey çıkar, eğer yapmazsanız sizin bilginiz ne düzeydeyse o nitelikte iş çıkar.

Ama bir kitabı oyunlaştırmaktan bahsediyorsanız zaten tek başına altından kalkması zor olsa gerek diye düşünüyorum.
  • akhenaten  (31.10.22 16:44:54) 
Tek başına oyun yapan çok insan var ama bir aşamada mutlaka desteğe ihtiyaç duyuluyor.

Mesela Stardew Valley, tam olarak tek kişi tarafından yapılmış bir oyun.

Ya da papers, please lucas pope tarafından tek kişiyle yapılmış bir oyun. Künyesinde de design, programming, music diye sadece kendi adı var.

Bu iki örnek de basit ama dünya çapında başarı yakalamış 2 oyun fikri.

Ama bu demek değil ki hiç destek almıyorlar, mesela birçok oyunda bir kişi bile olsa tasarlayan, tasarımda, üretimde bir destek gerekiyor.

Sizin örneğiniz biraz fazla iddialı. Açıkcası bir kitabı oyunlaştırma fikri telif melif sorunlarını geçiyorum, tek kişinin altından kalkabileceği çapta değil.

Haaa belki indie game standartlarında yapılabilir ama yine de zor.

İlginç bir şekilde Türkiye'de birçok insanda, bir insan odasına kapanıp 6 ay sonra call of duty ayarında bir oyunla çıkabilirmiş gibi bir algı var.

Maalesef öyle olmuyor.

Ufak bir oyun için bile 2-3 kişilik bir ekip ideal.

Mesela bir arkadaşım android için iskambil oyunu tasarladı geçen. Onda bile bir tasarımcı bir programcı olarak çalıştılar.

Ekip kurmak zor mu oluyor? Projeye göre değişir ama Türkiye'de profesyonel şirketlerde bile ekip içinde çalışma disiplinini sağlamak zorken, insanların hobi niyetiyle giriştikleri bir projeyi yürütmeleri kolay olmuyor. Yani herkesin motivasyonunun çoooook yüksek olması gerekiyor.

Mesela bir diğer arkadaşım tasarımcı bir ortağıyla kelime tahmin oyunu yaptı. Onların sürecinden anlatayım. Bu basit proje bile 2 aylarını aldı.

Projeye işlerinin yanında yan proje olarak baktıkları için, işten arta kalan zamanlarda, akşamları ya da haftasonları çalıştılar. Önce oyun formatını tasarladılar. Kağıt üstünde UX denen kullanıcı deneyimini tasarladılar.
Sonra tasarımcı arayüzü planlamaya başladı. Bu arada yazılımcı da oyunun çalışır bir mock-upını yaptı.

Arayüz belli olunca yazılımcı bu arayüzü de programladı.

Şimdi bunu biraz daha geniş çaplı bir projede hayal edelim. Herkesin bu kadar eşgüdümlü bir şekilde, aynı motivasyonla boş zamanlarında çalışmasını sağlamak kolay değil. Bir de bu tarz projelerin mutlaka bir yönetim sorunu olur çünkü herkesin bir fikri vardır işle ilgili ve onlar çakışır.

Bunun için en büyük motivasyon para olabilir yani insanlara maaş verecek bir bütçe gerekir ki adamlar işini gücünü bıraksın full bu projeye çalışsın.
  • anten  (31.10.22 17:10:49) 
eğer gerçek manada, yani global çapta bir oyundan bahsediyorsak, bir sinema filmi için nasıl bir yapım ekibi gerekiyorsa öyle bir ekip gerekli.

teknik ekibi bir kenara koyuyorum (tasarımcı, programcı vs.. )

senarist
sanat yönetmeni
müzisyen
evrene(kitaba hakim) bir danışman/tarihçi/edebiyatçı/akademisyen vs..
karakter seslendirmeleri için seslendirme sanatçısı
avukat

ilk aklıma gelenler.
  • teritori  (31.10.22 17:35:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.