Mekanlardaki servis ücreti bedeli

Son zamanlarda gittiğim bir çok yerde hep yediğimin içtiğimin üstünde bir şeyler ödüyorum. servis bedeli olduğunu söylüyorlar. kimi yerde menüde minicik de olsa servis bedeli ifadesini görüyorum kimi yerde görmüyorum (belki yok belki farketmiyorum)

eskiden servis ücreti ödemezdim. açıkçası servis ücreti alınabilecek gibi yerlere gitmezdim.

merak ettiğim şey servis ücreti istenmesinde bir artış mı var, yoksa ben farkına varmadan hep böyle yerlere mi gider oldum.

2021 yılının yazında nevizade'de ben de karşılaştım. zorunlu tip olan yurtdışındakinin yumuşatılmış veya adının değismiş hali. üç biraya bizden o zamanla yanılmıyorsam, 20 tl'li bir şey almıştı. bu saatten sonra ne desek boş. herkes bir şekilde masrafını çıkartmaya çalışıyor.

  • evimin paspasi  (24.10.22 18:18:25)
Servis bedeli varsa bahsis birakmayin.

Bazi yerlerde var, bazi yerlerde yok, o analiziniz dogru. Bence artis var. (Istanbul ve Ankara´da bir ton yerde yedim ictim bu ay. Son iki senedir ilk gelisim.)

Basit barlar, ogle yemegi yedigimiz ve lüks sayilmayacak yerler almiyordu mesela. Bu sene fislerde rastladim neredeyse her yerde bu ucrete.
  • buf-e kür  (24.10.22 18:27:06 ~ 18:27:38)
Hayatımda gördüğüm en büyük saçmalıklardan biri.

Lan güzel kardeşim, ben zaten markette 9,5 TL toptancıda 7 TL olan kolaya senin mekanında oturduğum için en iyi ihtimal ile 25 TL ödüyorum. 2 tl olan suya 8 tl yazıyorsun, hadi yemeklerin fiyatlarına girmiyorum, kendi imalatındır istediğin fiyata satarsın.

Ama içecekten ve ek ürünlerden zaten aşırı fahiş bir kazanç sağlıyorsun, daha servis ücreti ne ya hu?

Hani bak "rakını al gel" gibi mekanlar var, içkini şişeni alıp gidip oturup meze yemek vs oradan yiyorsun. Bu tür yerler yazsa bu servis ücretini haklarıdır denebilir bir nevi, ama zaten yediğim içtiğimle %300 lere varan kar marjlarıyla mal satıyorsun bana.

Gerçi bile bile gelip de oturuyorsam hak ediyorumdur.
  • John Bloor  (25.10.22 10:20:06)