Eski bisiklette fren

Eski bir normal şehir bisikletim var, markasız falan. Kablolu pabuçlu frenler var. Arada kabloyu gerginleştiriyorum, geçenlerde pabuçları da değiştirdim ama frenler modern bisikletlere göre çok kötü. Geçen önüme biri atladı abandım frenlere kablo koptu. Ön arka aynı durumda. Bir şeyi yanlış mı yapıyorum acaba başka neyi kontrol edebilirim? Bir de mesela yokuş aşağı iki freni de sıksam durmuyor.

halatın çok bükülüyor olabilir, halatın mümkün olduğunca bükümsüz(tren yolu gibi diyelim) olsun.

bir de halatın geçtiği boruya bir damla yağ damlat
  • hoot  (23.10.22 13:16:16)
Sadece pabuçları değiştirmek yeterli değil o kadar eski bisiklette telleri de değiştirmeniz gerekirdi ucuz atlatmışsınız.

Allen anahtarıyla kablonun sıkılı olduğu kısmı açıp dışarı kaçmasına izin vermeden gerginliği biraz artırmayı deneyebilirsiniz. Pabuçlar tekere biraz daha yaklaşır böylece. Her seferinde elinizle çevirip tekeri düzgün sıkıştırıyor mu deneyerek ideal ayarı bulabilirsiniz. Çok gerdirip en ufak frende bisikletten düşmeyin dikkat edin.
  • chicha_v2  (23.10.22 18:27:26)
Kabloları da değiştirdim zaten zira koptu ikisi de :D dediğiniz ayarı da yaptım hatta düzenli olarak yapıyorum, fren kolumu gerginlestiriyor evet ama fren kalitesine bir etkisi olmuyor..

  • mirafiori  (24.10.22 09:49:24)
Kablolar değiştiyse, ya papuçlar kalitesizdir, ya da fren kolu esniyordur. Yani maneti sıktığınız zaman telin montaj yerinden filan esneyip fren gücünü tam iletemiyordur.

Ani ve sert frenlemede telin montaj olduğu uçlarda bir yerde ayarlı civata/somun diş atıyor olabilir.
  • John Bloor  (24.10.22 11:45:39)