[]

Yazılım, Kpss, İşsizlik ve depresyon içeren dertenmece, sizce ne yapayım?

Arkadaşlar selâm.

Biraz dertlendim, sizlerin fikir ve tavsiyelerini duymak bana iyi hissettirecek.

Ben edebiyat fakültesinden mezun oldum. Dört beş yıldır da akademiye girmeye çalışıyordum fakat olmadı. Hâlâ öğrenciyim ancak ondan ümidimi kestim. Hiç kadro açılmıyor zira. Alanımda iyiydim ve tek planım buydu. Gerçekleştireceğime emindim.

KPSS'ye hiç girmedim, çünkü öğretmen olmak istemiyordum. İdealistlikle alâkası yoktu bu tercihimin, karakterim itibariyle lisedeki öğrencilere bir faydam olmayacağını düşünüyordum ancak artık ben de olgunlaştığımdan fikirlerim değişti.

Bir çıkış yolu ararken 5-6 ay önce front-end developer olmaya karar verdim. Patikayı tamamladım, proje geliştirdim. Github repositorysi oluşturdum. Zorlandığım oldu ama nihayetinde iş yapabilecek seviyeye geldim.

Gelgelelim yaklaşık bir aydır ilânlara başvurmama rağmen tek bir firma bile geri dönüş yapmadı. Ankara'daki bir firma 6 kez başvurumu inceledi ama alaylı olduğumdan güvenemedi herhalde. Neyse, bu durumun projelerimin zayıflığından mı kaynaklandığını anlamak için tecrübeli tanıdıklarıma sordum. Hepsi "Yoo gayet yeterli." dedi.

Sonra benim gibi junior adayı arkadaşlarla görüştüm. Bir de ne göreyim? Onları da mülâkata davet etmiyorlarmış. Aralarında 6 aylık iş tecrübesi olan da vardı. 5 aydır iş kovalayıp tesadüf eseri İngiltere'den iş bulan da, hâlâ arayan da...

Şu anda psikolojim bozuk. Yaşım epey ilerledi. Artık hem aileme hem de kendime bir faydam olsun istiyorum. O nedenle aklım fazlasıyla karışık. Bir mesleğim yok, geçici süreliğine bir yerde iş bulup çalışabileceğim.


Sizce şu aşamadan sonra nasıl hareket etmeliyim?

-Yazılımda kendimi geliştirmeyi bırakıp KPSS'ye asılmaya mı başlamalıyım?

-Zaten iş bulurum deyip yazılımda biraz daha sebat edip kendimi daha da mı geliştirmeliyim? Konuştuğum insanlar, hızlı öğrendiğimi ve ileride iyi yerlere gelebileceğimi söylüyorlar. Ben de çok sevdim bu işi açıkçası.

-Herhangi bir yerde sıradan bir iş bulup çalışmalı mıyım?

Bir yıl daha işsiz kalmak beni çok korkutuyor. Enkaz hâlindeyim açıkçası ve çok çaresiz hissediyorum. Samimi arkadaşların fikirlerini okumak isterim.

 
durustce soylemek gerekirse son birkac yildir yazilimin cok populer olmasi nedeniyle bircok kisi yazilima yoneliyor. yazlimda da en cok giris bariyerinin yani ogrenmenin ilk planda kolay oldugu front-end alanina yoneliyor. bu nedenle de bu alanda junior pozisyonlar icin cok fazla rekabet var.

Piyasada sirketler yazilimci bulamiyoruz derken kastettikleri de genelde tecrubeli yazilimcilar oluyor. ayni zamanda da piyasada egitimleri ticarete cevirenler, udemy ve youtube gibi platformlarda kazanc pesinde olanlar "1 ayda yazlim ogrenin" diye reklam yapiyorlar, aslinda umut pazarliyorlar.

Suna hazir olmak lazim, yazilim elbette ogrenilir, birkac ayda uretken de olunabilir. ama unutlmamasi gerken nokta su ki; 5 aylik yazlim bilgisi ile bir sirkete basvurdugunuzda bilin ki bir baskasi 6 aylik bilgiyle, kimi 1 yillik bilgiyle basvruyor.

o nedenle sabirli olmak ve ogrenmeye devam etmek gerekiyor, rekabet cok.
  • emrahday  (20.10.22 17:43:49) 
yazılımda junior ihtiyacı olan pek kurum yok.
junior pek iş çıkaramaz ve çoğu kişi de kendine junior der.

herkes ağzı sulu bir şekilde yazılıma yöneldi ama 2-3 yıllık tecrübeden aşağısı firmalar için hiç anlam ifade etmiyor.

5-6 ay tecrübeli junior'ı alıp tam iş yapaiblir hale getiriyorsun, firma değiştiriyor. emek ve paran çöpe gidiyor vs.

yazılımın ilk 2-3 yılında freelance işler dışında para kazanılabileceğini pek düşünmüyorum. bunu daha önce de anlatmaya çalıştım ama çok küfür yedim.
  • tchuck  (20.10.22 17:56:57) 
kpss'ye adanmışça çalışan bir şekilde karşılığını alıyor. yazılımda biraz sosyal medya abartması var son yıllarda. yazılıma yönelen çok olduğu için diploma da önemli.

internet ortamında kpss yi çok gömerler ama sonucunda ulaşacağın çalışma koşulları ve buna göre alacağın para çok iyi. öğretmen yılda 4 ay çalışmıyor mesela.

kpss geçmişte kendine yatırımı olmayan birinin girebileceği en sağlam yol. özel sektörde torpil yokmuş algısı var ama iyi şirketlerde iyi pozisyonlarda oluyor.
  • OrangeYellow  (20.10.22 18:05:51 ~ 18:10:41) 
İnanç Ayar Girişimcilik Podcast’ini dinle, belki sevdiğin işi yaparsın :)


  • kırmızıayakkabılıgargamel  (20.10.22 19:25:29) 
İşsiz zaman kaybetmek bana göre mantıklı değil. Hem yaşın gidiyor hem de para kazanmıyorsun. Bu sefer ileride tecrüben yok denir ve başka işlerde de sorun yaşayabilirsin. Bu nedenle iyi kötü iş bul ve çalış. Kalan zamanlarında önce KPSS'ye çalış, sonra yazılıma zaman ayır. Sen dersini iyi şekilde anlatırsın, mutlaka birilerine faydası olur. Ben lisede sayısalcıydım, neden 4 yıl edebiyat görüyoruz diyordum. Bakan olsam ilkokula edebiyat dersi koyarım. Millet kendi dilini bilmiyor.


  • dissendium  (20.10.22 19:36:49 ~ 19:42:24) 
Herkese çok teşekkür ederim.

Yazılımda 2-3 yıllık tecrübeli developer açığı olduğu muhabbetini biliyordum başlamadan önce. İş aradığım kısacık süre dahilinde de bunu tecrübe ettim. Sizlerin yanında bilgiçlik etmek istemem ama bir ayda bile bu kadar 2 yıl tecrübeli developer ilânı veriliyorsa, bu açığın öyle kolay kolay doldurulabileceğini zannetmiyorum. Dolarla maaş ödeyen firmalar bile kendi açıklarını kapatamazken bizim ülkemizde hiç kapanmaz.

En şaşırdığım şeyse cs mezunlarının bile mülakatlara çağrılmaması. Ben bu işlerden pek anlamam ama insanlar başka bir evrende 2 yıl tecrübe kazanacak değiller. O tecrübesi olanlar da teklif edilen ücreti beğenmiyorlar. Konuştuğum bir hanımefendi diplomasız ve 2.5 yıllık tecrübeli haliyle 40 bin liralık teklifi komik bularak reddettiğini söyledi.

Bu sorunu binlerce junior yetiştirmeden aşmanın mümkün olabileceğini sanmıyorum ben. Ha, o kişi ben miyim bilemem. Bana şans verirler mi kestiremiyorum ama aylarca aynı ilanı tekrar tekrar açan firmalar, mecburen işi daha kötü ve yavaş şekilde yapacak birilerini istihdam edecekler bence.
  • gregor melehov  (20.10.22 20:06:51) 
hocam ben senin atanmış istifa etmiş versiyonunum. Bu kafa yapısında birini öğretmenlik tatmin etmez. Bence atansan da mutlu olmayacaksın. Sebat etmeye devam bence. Sizle ayrıldığımız nokta; ben de front-end developer olmak istiyordum ama araştırmalarım sonucunda kendi adıma bu işin okulunu okumayı, daha komplike bir alana kaymayı uygun buldum. Siz de sabredip kendinizi geliştirince uygun bir iş bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Lisans olmasa bile çeşitli üniversitelerin yazılım mühendisliği yüksek lisanslarına başvurabilirsiniz. Yararı olacaktır elbet.


  • Erestor  (20.10.22 20:53:43) 
inat ederim, hedef koyarım ama öncesinde şu zamanda içerisinde iş bulacam gibi.

örn: 10 ay içinde yazılım frontend işleri bulamazsam (freelance veya sürekli) bırakıyorum.

5-6 aylık çalışma ile ancak bir yere kadar gelebilirsin bundan sonrası kendini parlatmak. bu 10 ay içerisinde bir şekilde görünür olmaya başlamalısın, dijital görünürlülük biraz önemli, en azından kendine ait bir web siten olmalı, hiç bir site yapmamış daha kendi web sitesi bile olmayan bir frontendçiyi kim neden işe alsın? neden iş versin?

bir yan proje geliştiririm, ne biliyim adminLTE gibi bişi yapmaya çalışırım, yaptıklarımı github'dan paylaşır, yaparken öğrendiklerim hakkında blog yazıları yazarım, bunları yaparken edinmiş olduğun bilgi ve tecrübe ile tecrübeleri 3-4 yıllık tecrübesi olanlarla rekabet etme şansını arttıracaksın.

bir iki web sitesi yapıp yayınlamak, eşine dostuna arkadaşına bundan bahsetmek, bir şekilde birisine eşine dostuna gerekiyorsa bedava bir iki site yapıp yayınlaman, kendi sitene de portföy olarak eklemen lazım, ben buyum ve bunları ben yaptım diyebiliyorsun artık. inanmazsın ama köşedeki perdeci bile web sitesi yaptırıyor 2-3 bin liraya. gerekirse kart bastırıp dağıtmak iş almak için şansını arttırıyor, ilginç şekilde çalışıyor bu kart dağıtma sistemi hala.

Eğer dışarıdan bir iki iş alabilirsen bu kendine olan özgüvenini toparlar. daha aktif olursan, etkinliklere katılmak, toplantılara gitmek, grup ve organizasyonları takip etmek faydalı şeyler.

herkesin hayali büyük şirketlerde çalışmak falan ancak küçük şeylere uygun ücretle ulaşmak isteyen kişi sayısı, büyük şirketlerdeki pozisyon sayısından fazla yani para kazanmak için illaki iş bulmak zorunda değilsiniz.

kaynakçı gidip kaynak lazım mı abi diye kapı kapı dolaşamaz ama sen dolaşabilirsin, biraz zanaatkarlık gibi düşün. marangoz gibi, gidip herhangi bir yerde marangozluk yapabilirsin, yeterki gerekli aletlerin olsun. seninde gerekli aletin bilgin, tecrüben, bilgisayarın.

ne kadar tecrübe o kadar köfte.
  • selam  (20.10.22 23:19:47) 
Genel olarak @selam + 1.

Bi de bu "istihdam" mevzusunu biraz açıklayayım. Yazılım sektöründe "ihtiyaç" durumu biraz farklı işliyor.

Şimdi mesela bi fabrikada işlerin yürümesi için işçi lazım. Çünkü birinin birfiil makinenin başında durum makineyi işletmesi lazım. 10 makine varsa fabrika 10 kişi işe alıyor. 11. kişiye ihtiyacı yok, 9 kişi varsa illa birini alması lazım vs.

Ama kod/program dediğin şey çalışması için illa ki başında birinin durması gereken bir şey değil. 50 kişinin yazdığı projeyi 3 kişi maintain edebiliyor.

Elindeki eleman sayısı, yeni feature'ları hangi hızla geliştirebileceğine etki ediyor. Yani elinde 10 adam varsa 1 yılda yapacağın işi, 20 kişi varsa 9 ayda yapıyorsun. O özelliği 3 ay erken çıkarmak sana ekstra müşteri kazandırıyor rakiplerine karşı ya da başka yerde maliyetini düşürüyor vs.

İşte burada o işi 3 ay erken çıkarmanın, ekstradan 10 kişi çalıştırmaktan ucuza gelip gelmediği önemli. Genelde geliyor, çünkü kodu bi kere yazıyorsun milyonlarca insan kullanabiliyor vs. Æma aslında yaptığın şey eleman çalıştırıp o işten para kazanmaktan ziyade bi çeşit "yatırım". Fabrika örneğine geri dönersek yeni makine alıyorsun aslında, makineye işçi değil.

Ekonominin sallantılı olduğu dönemlerde şirketler genelde fazladan yatırım yapmaya gönüllü olmuyorlar. Şimdi dünyanın her yerinde para azalıyor, insanlar daha az para harcamaya başlıyor vs. O yüzden bizim sektörde de, muhtemelen diğer sektörlerdeki gibi bi durgunluk sözkonusu. Ama bu durgunluk bizde direkt istihdama etki ediyor. İşten çıkan bi adamın yerine yenisini almayabiliyorlar vs.

Bi de junior developer adı üzerinde "çırak" yani. Genelde 1 senior'ın yanında en fazla 3-4 junior alabiliyorsun. Şu an TR piyasasında hem senior azalıyor sürekli, hem de junior sayısı artıyor. O yüzden junior olarak piyasaya girmek isteyenler için ekstra bi dezavantaj var. Elemanı işe alacak paran olsa bile içeride onun başında duracak kimse yok. O yüzden alamıyorsun.

Valla bu durumları TR'de şirketlere 2-3 sene önce ben anlatmaya çok çalıştım ama müdürler direktörler falan biraz aptal adamlar oldukları için dinlemediler. Şimdi son 6 aydır falan senior maaşları Avrupa seviyesini yakaladı, en azından uzaktan Avrupa'ya çalışanların bir kısmı Türk şirketlerine geri dönüyor. Bu şekilde toparlamaya devam ederse bir süre sonra TR piyasası biraz daha düzelir herhalde. Ama emin olmak güç.

Öte yandan ben senin yerinde olsam gider direkt Avrupa şirketlerine başvururum. İşte İngilizcem kötü şu bu diye çok gerilmeye gerek yok, adam 500-1000 €'ya çalıştıracak birini bulduktan sonra işaret diliyle bile anlaşmaya gönüllü olur. Zaten girdikten sonra 2-3 ayda toparlarsın.

Yok illa TR'de olsun dersen staj bakabilirsin. Şirket biraz ölücü olabilir ama tecrübe olur en azından. Yani şimdi 5 aydır çalışıyorum demişsin ama şimdi düşününce bakıyorum, ben ilk işe başladığımda -okulun haricinde- 6 ay staj tecrübem varmış zaten.

Freelance proje alabilmek de çok iyi olur.

Bir de tabi güzel bi github hesabı kasmak lazım. Özellikle tutorial izlemeden, orijinal bi projenin olması çok öne geçirir. Zaten en başta kendi kendine iş yapabildiğini kanıtlamaya çalışıyorsun şirkete, portfolyo bunun en güzel örneği olur.
  • plutongezegendegilmi  (21.10.22 12:34:19 ~ 12:58:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.