İk’nın sorduğu kişisel ve saçma sorular

Bi kurs vesilesiyle ik görüşme eğitimi aldım ve kurs sonunda birçok yerle görüştüm. Genellikle startup firmaları olmak üzere bir kısım firmanın şu saçma sorularına maruz kaldım. Alan bilişim teknolojisi

-evli değilseniz ufukta evlilik var mı?
-ev sizin mi, kira mı?
-askerliği bedelli mi yoksa kısa dönem mi yaptınız? Askerliğiniz nasıl geçti, bir problem yaşadınız mı?
-nerede doğdunuz/nerelisiniz? Gibi.

Bunlar muhabbet amaçlı değil, önündeki forma cevapları not ediyor. Aslında bildiğim kadarıyla ev kira mı muhabbeti maaş teklifi için, fakat diğerleri ne için soruluyor. Açıkçası nerelisin sorusunda hemşericilik ya da doğuluysa almama, askerlik olayı milliyetçilik gibi saçma şeyler sezdim. Ve aşırı derecede rahatsız edici olmasına rağmen işe ihtiyacım old için cevap verdim hepsine.

İk eğitmeni bize bu tip sorular karşısında “neden sormuştunuz” deyip cevapsız bırakın demişti ama öyle denirse o mülakatı unut gibi olmuyor mu?
Neden soruyorlar bu saçma ve işle ilgisiz diğer soruları? Nasıl davranmalı? Ya da onlar da kişisel alanımızı koruyup koruyamadığımıza falan mı bakıyorlar? Mantık ne?

Açıkçası neden soruyorlar bilmiyorum ama kesinlikle sorulmamasi lazım ve bunu soran yere garip gözle bakarım.

Baya salakça sorular ve kişisel bilgilere giriyor.
  • logisticsmanager  (20.10.22 00:57:54)
Eski ikcı olarak yazayım.

Son soruya bir açıklama bulamıyorum. Çok alakasız ve sorulmaması gereken bir soru. Aslında bu soruların hiç birinin sorulmaması hatta sorulamaması gerekiyor. Bunlar kişisel şeyler.

Sorulara gelince;
-evlilik düşünmek ya da yeni evli olmak kariyeri yeni başlayan birisi için olumsuz bir şeydir. Yani en azından kan emici orospu çocuğu şirketler için. Bekar ol ki işe gidişin gelişin belirsiz saatlerde olursa yakınacak ya da dolduracak bir eşin olmasın, eşek gibi binsinler sana. Kariyeri biraz oturmuş bir erkek için de evli olmak iyi bir şeydir, çünkü bu ülkede borçlanmadan evlenmek diye bir şey olmaz. Bu yüzden gene sana eşek gibi bindiklerinde, bağırtsalar da sesini çıkaramazsın çünkü borcun vardır. Kadınlarda da evlenecek olmak kötü bir şeydir, mazallah hamile kalırsan doğum iznine gidersin sonra da süt iznin olur falan.

-ev konusu da yukarıdaki gibi. Ev seninse sanki sana lojman vermiş gibi saçma sapan bir teklif vermeyi kendinde hak görecek dalyarak. Yukarıdaki gibi soru sormasa istanbul gibi bir şehirde sabit bir evinin olması ve işe yakın olması çok olumlu bir şey ama burada niyet başka.

-askerlik konusunda da artık azıcık aile desteği olan biri artık askerliği bedelli yapıyor. Bedelli yapma imkanı varken gidip askerlik yapan duymadım hiç. Muhtemelen aile desteğiniz var mı ne kadar çaresiz yalnızsınız onu anlamaya çalışıyor.

Sonuç olarak;
Azıcık düzgün bir yer size bu soruları sormaz. Ben olsam kalkıp giderim, ki bu tarz soru soran yerlerde kalktım gittim. Buna yakın sorular soracaksa da teklif aşamasında sonradan sorun yaşamamak adına sorulur. Mesela 2 tane ikizi olan bir kadına, 2 görüşmede daha usturuplu bir şekilde 4 çocuğa bakmak zor olmadı mı? Hele ki pazarlama alanında sahada çalışırken diye soruldu, o da benim ve eşimin ailesi yakında oturmasa zorlanırdım dedi ve gelen topu kaleye attı ve teklifi aldı.
  • denizgonen  (20.10.22 03:46:36)
Evlilik şehir değişikliği için soruluyor.

Bunlar ne ki... Bu sadece İK. Ben müdürlerle tartışıyorum görüşmelerde. Direkt yargılamaya çalışanlar oluyor.
  • dissendium  (20.10.22 07:59:06)
Kaldığın ev senin mi , kira mı , kirası ne kadar , bu maaşla geçinebilecek misin tarzı sorular malesef oluyor maaşı kırpmaya çalışıyorlar genelde.

  • kararsızataletfilozofu  (20.10.22 10:27:22)
Ben olsam aynı soruları geri yöneltip, mustakbel yöneticim evli mi, evi kira mı kendi evi mi, askerliği bedelli mi yapmış, yakında hamile kalmayı düşünüyor mu, yöneticim nereli diye sorardım.
Bakalım cevap verecekler mi? Siz de sonuç olarak nasıl bir yerde çalışacağınızı öğrenmeye çalışıyorsunuz veya şirketin ileride size ne gibi imkanlar verebileceğini tartmaya çalışıyorsunuz değil mi?

Düpedüz terbiyesizlik.
  • burfak  (20.10.22 11:02:36)