[]

Yazılımcı geliştirici arkadaşlar, ilk işinizi kaç ayda buldunuz?

Diplomalı mıydınız, alaylı mı?
Çevrenizin etkisi oldu mu, olmadı mı?
Alanınız neydi?


Ben epey yere başvurdum ancak mülakata davet eden tek bir yer bile olmadı. CV'mi tecrübeli arkadaşlara gösterdim. Sıkıntı yok dediler.

Kendimi front-end alanında yetiştirmeye çalıştım. Birkaç arkadaşla muhabbet etme şansı buldum. 6 aydır iş aramakta olan da gördüm, Türk firmalardan cevap alamayınca İngiltere'den 3 bin sterlinlik iş bulan da. Aklım epey karışık yani.

 
Ortalama 500-1000 tane firmaya başvurmak gerekebiliyor.


  • summerof69  (14.10.22 18:41:55) 
500-1000 biraz çok hocam.

kendi alanınız dışında ya da teknik yeterliliğiniz dışındaki işlere başvurmak çok mantıklı değil.
örn 3 yıl tecrübeli developer aranıyor ilanına yeni mezunken başvurayım ya bir şey olmaz diye boşa sıkmaya gerek yok.

Ya da typescript developer aranıyor ben .netciyim ne olacak ya onu da yazarım diyip başvurmak çok mantıklı değil genelde.

Ben de frontend developer'ım. İlk işimi bulmam 3 ay kadar sürmüş olabilir. O sırada başka bir şirkette test mühendisiydim frotnend tarafına geçiş yapmış oldum. 4 yıl önce.

Ama mevcut işimi tek başvuru ve onun sonuçlanması şeklinde buldum, mutluyum.

bence 100-200 olabilir en fazla kriterlere dikkat edip başvururken. 500 çok yüksek bi sayı.
  • ayin yazari  (14.10.22 19:17:59) 
alayli misiniz cv de tecrube var mi proje var mi


  • bonjourrr  (15.10.22 01:05:50) 
Yeni mezundum pandemi nedeni ile mezun olduktan sonra yaklaşık 4 ay iş aramadım. Nisan-Mayıs ayında özellikle kurumsal sirketler yeni mezun programları açıyor. Onlara basvurdum mülakatları geçtim 2 sirketten teklif aldım. Birini kabul ettim hala orada çalışıyorum. Alaylı değilim 4 yıllık yazilim bolumlerinden birini okudum. İs tecrubem sadece zorunlu stajlarim vardi.


  • ceann deas  (15.10.22 19:03:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.