[]

Bir edebiyatçının yazılım geliştirici olma ihtimali...(front-end)

Gençler selâm,

Buradaki çoğu developer yazılım geliştirici olma planımdan haberdar. Disiplinli şekilde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bu mesleğin bana uygun olduğuna kanaat getirmem çok güç olmadı. Tam benlik, daha önce başlamadığım için aşırı pişmanım.

Zihnim gayet açık, pratik eksiğim giderek kapanıyor. Öğrendiğim bilgileri projelerde uygulayabiliyorum. Yaşadığım sorunları mühendis arkadaşlara danıştığımda, zamanında onların da aynı problemlerle meşgul olduklarını, doğru yolda olduğumu söylüyorlar.

Artık iş aramaya başlayacağım ama ilânlara baktığımda, hemen hepsinde, mühendislik veya alâkalı bölümlerden diploma talep ettiklerini görüyorum.

Onlara hak veriyorum, ben de bir işveren olsam önüme bir edebiyat mezunu gelse, yüksek ihtimalle ona daha az şans tanırdım.

Kiminle konuştuysam, sen bir şekilde bir firmada 1 yıl çalışmaya bak. Ondan sonra dezavantajın ortadan kalkacak diyorlar. Ama herkes ilk işi almanın kolay olmadığını da söylüyor. Bir de buna edebiyatçı olmamı eklersek, herhâlde yarışa epey geriden başlıyorum.

Çok disiplinli ve çalışkan biriyim. Bir şey başarmam gerekirse hafta sonu dahil sabahın köründe kalkar, pilim bitene dek çalışırım uzun müddetler boyunca. Bir yere girebilirsem sektörde kalıcı olacağıma eminim. Fakat boşa kürek çekmek de istemiyorum.

Yaşım otuza yaklaştı. KPSS'ye daha önce girmedim, akademisyen olmak için çabalıyordum. O nedenle kaybedecek fazla vaktim yok. Bir an önce gerçekleşmeyecek bir hayal için kürek çekip çekmediğimi anlamam lâzım. Size şunları sormak istiyorum:

1) İş aramak için ne kadar vakit ayırmalıyım? (Bunu sorma sebebim vaktimin dar olması)

Sözlükten yazılımla alâkasız bir mühendislikten mezun arkadaşla görüşüyorduk. Hemen hemen aynı seviyedeyiz ama ben ondan daha az süredir kendimi geliştiriyorum. Onun iş arama süreci 5 ayı buldu. Ben beş ay sonra bundan çok iyi bir seviyede olurum ama bunun işveren için bir anlam ifade edip etmeyeceğini kestiremiyorum. Sonuçta o arkadaş da bir mühendisti.

2) Birilerinin projelerimi beğenip beni işe alma ihtimali hakikaten var mı?

Edebiyatçı olmama rağmen github'ıma bakıp satır satır döşediğim commentları okuyup inceleyecekler mi, yoksa hiç bakmayacaklar mı? İlgilerini çeker diyorsanız, tamamen kendime ait özgün projeler geliştirmeye koyulabilirim.

3) İş ararken KPSS'ye hazırlanmak veya kendini tamamen yazılıma adamak?

Benim öğretmen olmak gibi bir motivasyonum hiçbir zaman olmadı. O nedenle mezun olalı yıllar geçmesine karşın, bir kere bile sınava girmedim ancak çaresizlik beni o tarafa sevk ediyor.

Bir yanım işini şansa bırakma, şimdiden KPSS'ye başla diyor. Diğer yanım, ona harcayacağın zamanla, gelecek yıl yaz aylarına kadar "You Don't Know JavaScript" seri kitaplarını bitirsen, zaten uçarsın. Elin ayağın iyice kod yazmaya alışır, çok daha rahat, seveceğin tarzda bir hayat sürersin diyor. Sizce hangi seçenek daha mantıklı?

4) Yazılım firmalarına bıkmadan tek tek motivasyonumu belirten CV'mi eklediğim mailler göndersem faydası dokunur mu?

Bunların cevabını kendim bulmam gerektiğini biliyorum ama sizler bazen olaya benim bakamadığım çerçeveden bakabiliyorsunuz. O nedenle cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Teşekkür ederim şimdiden harcayacağınız vakit için.

 
İş aramak çok sıkıntılı bir süreç. Hemen başla. Ben yeni mezunken CV'me bile bakmıyolardı. Tecrübe kazanınca bakmaya başladılar. Sonra görüşmelere çağırmaya başladılar. Olumlu gibi geçen ama olumsuz olan bir sürü görüşmen olacak. İngilizce de önemli. İngilizce konuşmadığım görüşme sayısı az.

Kpss çalış mutlaka.
  • dissendium  (01.10.22 12:23:27) 
38 yasinda 4 cocuklu edebiyat mezunu ev hanimi ogrencim var yazilimda ilerledi su an mulakat surecinde

37 yasinda 3 cocuklu sosyoloji mezunu ev hanimi ogrencim vardi su an yazilim sektorunde egitmenlik yapiyor

1)is aramak icin ne kadar vakit ayirmaliyim kismi bulana dek. ayni isyerine basvuran biri cok iyi biri orta olan arkadaslarimdan iyi olana turk biri denk geldi ve elendi orta olan calisiyor. iyi olan hala is ariyor. biraz da kriz donemindeyiz biraz daha uzun surebilir ise girmek. bir yil denebilir

2. ilk bakacakalri yer linkedin ve cv oalcaktir sonra cv de yazan soft skill dedigimiz kisilik ozellikleri iletisim vs sonra da iletisiminiz en son projelerinizi gorusmede gosterirsiniz

3. sadece yazilima odaklanmak laizm ikisi birden olmaz hele kpss hic olmaz

4. yazilim firmalarininsahipleri recuiurterlar insan kaynakalri danismanlarina on yazi yazip orusmede kendiniz idaha iyi anlatabileceginizi soylemek onemli

BONUS: gercekten alaninzida ciddi projeler yapip gorusmede gostermek etkili olur am ciddi proje dedigim hello world yazmak degil ya da basit sayfalar tasarlamak degil

ingilzice olmazsa olmaz olan

bolsans
  • bonjourrr  (01.10.22 12:25:33 ~ 12:26:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.