laptopu çalmakla suçlayan şirket?

selamlar.

birkaç ay önce çalıştığım şirketten ayrıldım ve ayrıldıktan sonra şirketin farklı bir şehirdeki ofisine IT cihazlarımı teslim ettim. farklı bir ofise teslim etsem olur mu dedim, olur sorun değil dediler. cihazları ofis işlerine bakan bir kişi teslim aldı, istanbul'a gidecek diye belirttim. bugün de mail atmışlar, cihaz bize ulaşmadı artık yasal işlem başlatacağız diye.

daha önce böyle bir şey tecrübe eden oldu mu? bu konuda ne yapabilirim? süreç nasıl ilerler?

elinizde size zimmetli olan eşyaları teslim ettiğinize dair bir yazı yok mu? Yoksa öyle kapıdan bırakıp çıktınız mı? Elinizde yazı yok ise uğraşırsınız.

  • hlt1985  (30.09.22 10:25:46)
en azından kamera kaydı vardır inşallah?

  • etna  (30.09.22 10:34:15)
cihazları teslim ettiğinize dair bir form, tutanak yok mu elinizde? yoksa işiniz zor. kamera kaydı olsa bile üzerinden zaman geçti ise silinmiş olabilir. ofis binasına kart, parmak izi gibi kayıt edilebilecek bir yöntemle giriliyorsa oradan da gidebilirsiniz.

  • inheritance  (30.09.22 10:40:14)
tutanak almadım malesef. ilk defa ayrılışımdı, acemiliğime geldi. kameralar vardı her yerde, hepsinin göreceği şekilde laptopu çıkarıp teslim ettim görevliye. binaya girerken de danışmaya kimliğimi bıraktım. kartımla giremedim çünkü iş çıkışımdan sonraki bir tarihti.

  • bir kum tanesindeki atom alti parcacik  (30.09.22 10:52:09 ~ 10:53:05)
keşke tutanak tutsaydınız teslim ederken. cihazları teslim alırken zimmet formu imzalamışmıydınız ?

  • delidir yakalayin  (30.09.22 10:56:42)
Eğer teslim ederken bir belge, form, kayıt vs almadıysanız; teslim ettiğiniz yerdeki kötü niyetli biri hacılamış olabilir.

Yani şirketin size bir garezi yoktur, cihaz gerçekten ulaşmamıştır belki. Çünkü teslim edildiğine ve teslim alındığına dair hiç bir belge/kayıt yoksa durum bu olabilir.

Bir kaç ay olduysa kamera kaydı yoktur, şahit bulmaya çalışın. Hatta teslim ettiğiniz kişiye ulaşıp bir sorun.

"yoo ben teslim almadım" derse geçmiş olsun. Bir şahit bulup ona teslim ettiğinizi kanıtlamaya çalışın.
  • John Bloor  (30.09.22 11:02:41)
bıraktığınız kişinin ismini biliyorsanız şu kişiye bıraktım diye söyleyin ama inkar edebilir. kimliğinizi bıraktığınızda bir ziyaretçi defteri gibi bir şeye kayıt edilmiş olabilir. gittiğiniz tarihi net olarak hatırlıyorsanız onu da söyleyebilirsiniz.

cihazları teslim ederken sadece ikiniz mi vardınız? görgü tanığı var mıydı? onlar da inkar edebilir gerçi ama oraya gittiğinizi ispat edebilirseniz belki bir kozunuz olur.

android kullanıyorsanız, google konum geçmişi açık mı? ziyaretinizi orada görebiliyor musunuz?
  • inheritance  (30.09.22 11:04:37 ~ 11:05:17)
çok teşekkürler. görgü tanığı vardı ama hatırlayacaklarını da çok sanmıyorum, çok anlık bir şeydi çünkü. alırken bir zimmet kaydı imzalamadım, onlar online kendi kendilerine zimmete girdi çıktı yapıyorlardı benden bağımsız. aldın mı verdin mi diye soran olmazdı hiç.

teams'te konuşma kaydı tutuluyorsa görevliye "x ofise bıraksam olur mu?" demiştim ve olur demişti - sonra da ertesi gün o ofise girişim var, plaza girişi kayıt tutmuştur diye tahmin ediyorum.
  • bir kum tanesindeki atom alti parcacik  (30.09.22 11:26:03 ~ 11:28:40)
Öncelikle geçmiş olsun sakin kalmanızı tavsiye ederim. Meseleyi mahkemeye yansımadan çözmeye çalışın şirketle irtibatta olun durumu izah edin şahit bulmaya çalışın aradan Aman geçtiği için kamera kayıtları silinmiş olabilir. Baktınız olmuyor gerekirse şirkete laptopun bedelini ödeyin zira Türkiye'de adalet sistemi çok sıkıntılı hakimler dosyalari incelemiyor bile

  • beemaker  (30.09.22 15:03:06)