[]

Backend guide ne yapayim

Frontend tasarim vs tamam okey ama bir turlu backendi kafamda oturtamiyorum. Yani denemedigim icin oturtamiyorum yoksa algortma ve veri yapilarinda sorun yok. Backendi derinden icimde hissedecegim haaa demek ki boyleymis diyecegim on rehber video kitap makale ne varsa atabilirsiniz. Bir de mesela kafamda wordpressle falan karisiyor lan diyorum acaba kodlarken de bi admin paneli gibi yer oluyor mu. Oluyor mu fercekten. Bak arastir yap diyeceginiz bir seyler olsun ama backend calismadim direkt tak diye facebook cikartamam herhalde. Iyi geceler optum bb
 
Abi backend bir program değil, bir konsept. O yüzden admin paneli gibi bir şey default'ta yok, ama mesela Django kullanırsan onun var öyle bişeyi.

Tam istediğin tarzda bi video olmayabilir ama geçenlerde denk geldiğim harika bir videoyu atayım buraya: www.youtube.com
  • plutongezegendegilmi  (30.09.22 07:43:31) 
internet uygulamalari su sekilde calisir; bir server vardir ve bir de o servera baglanan kullanicilarin bilgisayarlari ya da telefonlari. sunucu her zaman calisir durumdadir ve internetten kendine baglanan client denilen kisilere gerekli bilgileri vermek icin hazir tutulur. ornegin eksisozlugun sunucusu bir yerde her zaman calisir halde ve internete bagli halde bekler ve client yani kullanici browser ustune eksisozluk.com yazdiginda sunucu ile kullanici arasinda internet uzerinden baglanti acilir.

baglanti acildiktan sonra sunucu kullaniciya cesitli kodlar gondermeye baslar. bunlar genelde html, css ve javascript kodlaridir. ve browsara yani chroma, firefox vs. bu kodlari gonderdikten sonra bunlari calistirmasini soyler. yani eksisozluge giren her kisi icin bu kodlar gonderilir ve browser bu kodlari calistirir. yani her bir kullanicinin browserinda calisan koda ve tutulan dataya biz front-end diyoruz.

ama diger taraftan da sunucu kendi tarafinda da kod calisitirir. bunlar guvenlik, session, database erisim ve en onemlisi de yapilan islerle ilgili kararlarin alindigi kodlar. ornegin eksisozluge girdiginde senin bilgilerini alir ve bu kisi siteye girdi der ve sana ozel bilgileri databaseden alir, sana ozel duzenler ve senin browserina gonderir. iste sunucuda calisan tum kodlara ve tutulan dataya back-end diyoruz.

yani ozetle front-end ve back-end bir program degil. serverda calisan kodlar ve tutulan data back-end diye adlandirilir. kullanicilarin bilgisayarinda calisan kodlar ve data front-end diye adlandiriliyor. front-end tasarim demek degildir. tasarim ui ile iliskilidir. front-end gelistirirken tasarima gore gelistirilir. bu ikisinin arasidaki iletisim de genelde http protokolu ile yapiliyor ve veri internet uzerinden iletiliyor.

backend tarafinda ise bir runtime calisir (ornegin jre, python runtime, node.js v8 runtime vs.), yani senin kodlarini calistiran icinde interpreter bulunan, kodlari okuyup o kodlarin dogrultusunde islem yapan programlar. temelde bu runtime http protokolu ile gelen veriyi yazilan kodlara gore isler, gerekirse datbase gider ordan veri alir veya yazar sonra http protokolu ile internet uzerinden front-end e gonderir. backend yazan bir programci o kodun calisacagi runtime icinde islerin nasil yapilacagini belirleyen, kurallari cizen ve runtime tarafindan ona verilen kurallara gore http ile veri alip gonderen, database e veri alip veren, file sisteme veri alip veren kodlari yazar.
  • emrahday  (30.09.22 10:32:26 ~ 10:49:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.