Alkol bagimliligi ve kurtulma yontemleri hakkinda bilgi kaynagi

daha once Abraham J. Twerski'nin Bağımlılık Psikolojisi kitabi onerilmisti, cok begenildi okuyan kisi tarafindan. Simdi internetten bakiyorum benzer kitaplar var ama icerigini tahmin etmek cok zor. Benzer bilgi kaynagi tavsiyesi olan var mi? tesekkurler.

Bilgi kaynağı veremem ama alkol bağımlılığını çözebileceğin bir yöntem önerebilirim:

1. Meditasyon yordamıyla kendi bilinçaltınla (ben bunu özünle diye ifade ediyorum ama ilgili alandakiler bilinçaltı diyorlar) konuşmak, bilgi almak. Beyni theta frekansına uyumlandırıp ona soru sormak ve cevap beklemek. Gelen cevap hiçbir şüphe endişe soru işareti vs hissettirmeyen kesin bir cevaptır, o cevaplara göre sorular sorarak ilerleyip bağımlılığın kökenine ulaşırsın.

2. Kendi iç dünyanda "olumlu" diye kodlanmış kelimeler ile "olumsuz" diye kodlanmış kelimeleri bulmak. Mesela "erken kalkmak" ifadesinde erken bende "olgunlaşmamış, doğru vakit değil, çiğ, yanlış" diye kodlanmış. Erken kalkmak diye yaptığım telkinlerin hiçbiri işe yaramadı. Ama ne zaman ki "vakitli, vaktinde kalkmak" demeye başladım, hep alarmı kurduğum dakikadan yarım saat önce uyandım. Vakti oymuş.

Ya da mesela "zayıflamak" veya "kilo vermek" ifadesi bana hizmet etmiyor. "Hafiflemek", "yağ yakmak - kas yapmak" ifadesi hizmet ediyor. Zayıflamak deyince güçsüzleşmek anlıyor zihnim, kilo vermek deyince "eyvah kilosuz kalıcam ne yaparım" telaşı oluşuyor. Hafiflemek, incelemek, yağ yakmak kas yapmak deyince evet amacıma ulaşıyorum.

Bunun gibi kendini anlaman gereken yönlerini anlamak.

3. ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE HİSSEDEREK hayal kurmak. Hayalini bütün vücuduna yaşatmak. Olmasını istediğin şey nedir, bağımlılıktan kurtulmuş olmak mı, hayalinde alkolü en çok aldığın her fiili (film izlemek, arkadaşlarla içmek, sevgiliyle içmek, kafan kızınca eve gelip içmek, artık en çok içtiğin şeylerin hepsini tek tek kur) incele.

Alkollüyken nasılsın, alkol almıyorken nasılsın. Alkol kullanmaktaki amacını/amaçlarını bul. Gevşemek olabilir, özgüveni yükselmek olabilir, neşeli biri olmak olabilir, duygularını gösterebilmek olabilir, artık alkolden aldığın fayda neyse onları bul tek tek.

Sonra bahsettiğim çok güçlü bir şekilde hissederek hayal kurma aşamasına geçip, bunu mesela olmasını istediğin ama olamamış bir şeyi oluyormuş gibi hayal etmek şeklinde de yapabilirsin, alkol aldığın faaliyetteyken alkol almadığını, uygun içecekler aldığını ve bu içeceklerle de çok rahat olduğunu, çok ruhsal tatmin yaşadığını, çok içine sine sine, nefesin kesile kesile mutluluklar yaşadığını, alkolden aldığın faydanın belki 100 katını yaşadığını BEDENİNE YAŞAT.

Boş zamanlarını bunun için kullan. Kaç hafta kaç ay sürerse sürsün bunu yap. Bunu yaparken alkolü azaltsan ne güzel olur, ama azaltamazsan da, her seferinde bütün vücudun o hisleri %100 yaşayacak şekilde bu hayal kurmaları mutlaka günde 2-3 defa yap.

4. Alkolün yanında su iç. Azar azar başla ama iç. Yavaş yavaş suyu artırırsın. Göreceksin sana çok iyi gelecek. İçeceğin suya bakıp onun senin vücudunun %70'i olduğunu gör, ona de ki seni alkole bağımlılıktan kurtulmak için içiyorum. Sen bir bağımlılık yok edicisin. Her içeceğin suya söyle, sadece alkolün yanında içeceğine değil, hepsine söyle.

Bu arada bilgi edinmeye devam et, ama önemli olan beynin kodlarını değiştirmek. Benim sigarayı bırakışım öyle oldu. Daha doğrusu beynimin bağımlılığı yok edişi. Ben sadece kendimi sigarayı bırakma çabasına, o zorluğa hazırlamaya çalışıyordum. Bir anda yok oldu bağımlılık.

Niyet cümleleri kullan. Alkol bağımlılığından kurtulmaya niyet ettim. Veya, alkole bağımlı olmaktan kurtulmak istiyorum. Gibi.

Dua et, "çok muhterem Allah'ım bu bağımlılıktan kurtulmaya niyet ettim, biliyorum ki biz sana doğru 1 adım yürüdüğümüzde sen bize doğru 10 adım koşarsın, işimizi kolaylaştırırsın, destekleyip güçlendirirsin. Beni de destekle, (insanın kendi iyiliği için yaptığı her şey de Allah'a doğru adım atmaktır, Allah rızası için hareket etmektir), senin rızan için çabalıyorum, kurtuluşumu kolaylaştır hızlandır" de.

Telkin cümleleri kullan, bu başta anlattığım olumlu kodlar olumsuz kodlar bunda çok önemli, duada da önemli. Mesela "ben alkolden bağımsız olarak da çok neşeli bir insanım" veya "ben alkol almadığım her zaman özgüveni tavan yapan biriyim" veya "ben alkol almadığım her zaman duygularımı çok rahatlıkla gösteririm, istemem yeterlidir" gibi.

Bunları bol bol söyleyip yine hayalinde canlandırıp bir tiyatro oyuncusunun sahnedeki abartıları gibi abartılı canlandırmalarla kendine vücuduna yaşatmalısın.

Günde 5 vakit namaz kılar gibi günde 1, 2, 3, 5, 10 ne kadar yapabilirsen o kadar kez bunları yap. İçsen de içmesen de azaltsan da azaltamasan da yap.

Eğer müslümansan ve Esmaül Hüsna okurum dersen her gün istediğin miktarda suya 170 kez Ya Kuddûs ismini başına sonuna salavat ekleyip oku. Ama üflemek değil suya seslenmek, ses dalgalarını suya değdirmek, ses dalgalarının denize girer gibi o suya girmesini sağlamak. Kuddûs isminin anlamlarını oku, iyice öğrenip her okuyuşunda o anlamı içinde canlandır, anlamaya yaşamaya çalış ve bu suyu o gün iç. Her gün yap. Bu da hem zihinsel hem bedensel kodlama şekli.

Çok uzun yazdım kusura bakma, bilimden uzaklaşmak değil kastım ama beyni kodlamak her şeydir, kendi tecrübelerimi yazdım. Sigarada çalışan alkolde de çalışır. (Sigarayı bırakırım çay şekerini bırakamam diyen biri olarak ilk çay şekerini bırakmışlığım var ki alkol ile şeker birbirine denktir).

Hormonlar ve alkol konusunu araştır, kan değerlerinde eksik var mı tahlil yaptır, eksikleri tamamla. Güneşe çık bol bol. Güneş gör. Bol su iç ve güneş gör. İmkan varsa taze toprağa çıplak ayakla bas her güün, en az 10 dk.
  • muhayyer divan  (30.09.22 04:53:54)