kiralik evler hakkinda ne dusunuyorsunuz

eskiden kira sokaga atilan bi paradir diyip biraz daha az vermek icin eski pusku bakimsiz evlerde oturan arkadaslarima hayret ederdim.
simdi onlardan oldum. cunku ara kapandi.

aklim almiyor. 8k altina duzgun semtlerde ev yok avrupa yakasinda. cogu da eski pusku. duzgun dedigim de luks bile degil.

sorum su. birini rahat yasatmak icin ben zora giriyorum su etmez daire icin hissi gelmiyor mu.

ve asil sorum bunun sonu ne olacak sizce? yavas yavas eski kiraci statusunden cikan insanlar duyuyorum. mevcut evden cikmamak icin mucadele ediyorlar. nereye gidiyor bu durum? homeless kulturu mu gelecek bize de. zaten sokakta yatan insanlarimiz vardi tabii de yayginlasir mi. ya da oda kulturu mu gelecek. benim bizzat bi tanidigim var mesela. akibetlerini merak ediyorum. ikisi de asgari ucretli. kimseyi dinlemediler evlendiler. kiralari yenilenir seneye. bu tur insanlar napicaklar, odaya da cikamazlar.

mantığa uygun hareket edilirse önce istanbul vs. büyük şehirlerin balonu patlar insanlar sadece buralarda yaşamak için eziyet çekmez ilk depremde çökecek harabe binalara maaşlarının büyük kısmını ayırmaz, sonra da bu büyük şehirlerdeki nufüs azalacağı için zaten pandemiyle bi test edilmiş olan uzaktan çalışma işi uygun sektörlerde yaygınlaşır. kira asgari ücrete göre bakarsak her yerde yüksek evet ama bunun temel sebebi asgari ücretin düşüklüğü, ekonominin kötü olması. büyük şehirlerdeki anlamsız yüksekliğin sebebi nüfus fazlalığı, talebin fazla olması. 5k etmeyecek eve 10k kira istesin adam yine kiracı bulacak, talep var çünkü. ülkenin yarısı tek şehirde toplanmış kiracı bulmaktan kolay ne var? istanbulda uzun süre kiracı bulamayan varsa tek sebebi ederinin iki katına değil de üç katına filan kiralamaya çalışmasıdır. biraz beklerse o da bulur.
nüfus biraz daha düzgün dağılsa ülke genelinde bakarsan yer bol, uzaktan çalışabilecek olsa adam anadoludan istanbula niye gelsin, masraflarını niye katlasın? ha iyi maaş alacak adam daha fazla imkan sunduğundan yine gelir büyük şehirde yaşar tabi ama asgari ücret civarına çalışan adam büyük şehirlerin sunduğu o fırsatlardan zaten yararlanamıyor ki, varlığını sürdürmeye çalışıyor ancak...

  • konetsu  (29.09.22 21:43:10)
büyük şehirlerden küçük şehirlere göç artacak
ıvır zıvır üni bölümlerini tercih eden kişi sayısı azalacak
ev arkadaşlığı kültürü artacak gelişecek
herkesin istanbul’a kapağı atma hevesi bitecek

o dairenin fiyatı o kadar etmez diye bir şey yok maalesef. veren varsa o dairenin fiyatı tam olarak odur.
  • roket adam  (29.09.22 21:45:34)
İstanbul'dan Anadolu'ya göçün mantığı yok. Çünkü Anadolu'da iş yok. Ben sanayi şehrinde bile istediğim gibi iş bulamıyorum. İstanbul'dan göç doğru adımlarla 50 yıl sonra başlayabilir ancak.

Bu sorunun temel sebebi doların ve euronun yüksek olması. TL değer kaybedince yabancılar için cennete dönüştü ülke. Türklere ev kiralamak varken yabancılara ev kiralamaya başladılar. Bu bir sürü şey için böyle. İstanbul'da turistlerin olduğu bir mekâna gidince Türk olduğunuzu anladıklarında fazla ilgilenmiyorlar bile. Koskoca kısıtlama döneminde denize bile gidemedik. Bu devam ettikçe hiçbir şey düzelmez. Türkiye'nin yabancılar için çekiciliği azalınca, kısaca zenginler için buranın bir avantajı kalmayınca kiralar da düşecek.

Daha hızlı nasıl düşebilir? Deprem olunca milyonluk evlerin fiyatı 100 bin liraya düşebilir. 1999 yılındaki depremde böyle olmuştu.

Bir de sadece kiralarda sorun yok. Tişörtten çikolataya, otobüs biniş ücretinden su faturasına kadar her şey pahalı. Okumuş etmiş insanlar araba bile alamıyor. Bu saçmalık bir noktada son bulacak.
  • dissendium  (29.09.22 21:54:53)
Dünyanın tüm büyük şehirlerinde merkezde kiralar çok yüksektir. Orta gelirin altındaki grup şehre uzak yerlerde oturur, orta gelir grubu da ya biraz uzak ya da bütçesinden biraz fazla harcayarak ve daha kötü/küçük bir eve razı olarak şehir merkezine yakın oturur.

İstanbul'un ortasında pek çok uygun fiyatlı mahalle vardı, bunlar yavaş yavaş silindi, siliniyor.
Bu değişimi yaşayan diğer şehirlere göre önemli bir farkımız çok ani bir göç dalgası almamız ve ev alana vatandaşlık satılması nedeniyle bu değişimin çok hızlı yaşanmış olması.

Örneğinizdeki asgari ücretle çalışan kişiler artık şehir merkezine daha uzak bir eve taşınmak zorunda kalacaklar. Belki de eskiden Kasımpaşa'nın uygun fiyatlı bir kısmında yaşıyorlardı ama artık şehrin içinde uygun fiyatlı yerler kalmadı ve Başakşehir veya Sultanbeyli gibi bir semte taşınmak zorunda kalacaklar.

"Birini rahat yaşatmak için" şeklindeki düşüncenize katılmıyorum. Evlerin satış fiyatlarına göre kiralar pek de yüksek değil genelde.

Emlak piyasasının uzun süre böyle gidebileceğini sanmıyorum. Bir noktada patlama olacak.
Ekonomi sendelediği anda 15-20 bin liraya kirada oturan insanların bazıları işlerini kaybedecek ve kiraları ödeyemeyecek. O ödenemeyen kiralar banka kredisi ödeyen ev sahiplerinin ödemelerini aksatacak ve bu etki büyüyecek. Hem ev hem de kira fiyatlarının bu sendeleme sırasında çok ciddi düşeceğini tahmin ediyorum. (Düşme dediğim TL bazında değil de Dolar bazında bir düşüş)
  • michael_knight  (29.09.22 23:07:20 ~ 23:08:14)
Evlenme yaşı yükselecek
Boşanmalar artacak.
Çekirdek aileler baba evine göçecek.
İhtiyarlar, evlerini kiraya verip çocuklarının evlerine göçecek.
Emekliler büyük şehirleri terkedip memleketlerine dönecek.
Yazlıklarda yaz kış oturanların sayısı artacak.
Geçinemeyenler küçük şehirlere göçecek.
Büyük şehirlerde üniversiteli sayısı azalacak.
vs.
  • Mirket  (29.09.22 23:15:51)
Simdi Türkiye iş bakımından çok salakça dizayn edilmiş bir yer. Ülkede resmen 2-3 yer dışında doğru düzgün bir kariyer yapılabilecek şehir yok.

Misal paris; aynı durum. Kiralar deli gibi fazla. Orada da benim yaşadığım yerde de asgari ücret aynı. Kimse paris'te yaşamıyor zaten, dışında yaşayıp 1.5 saat yol çekiyor. Ben de orada yasayanlara kafayı yemis gözüyle bakıyorum çünkü başka birçok şehirde iş var.

Iste istanbul da bu olacak. Yillarca o "abi Avrupa'da kutu gibi evde yasiyorlar/3 kisi bir evde yasiyorlar/2 saat yol gidiyorlar" diyenler aynısını İstanbul vs için diyecek. Kiralar zaten öyle cok alakasız kalmamış avrupa ile. Ülkenin asgari ücreti resmen dalga geçilir halde ama kuraları avrupalasmis.

Iste bunun sebebi sadece mevcut emlak krizi değil yıllardır ülkenin kötü yönetilmesi. Her şeyi istanbul ve cevresine yaparsan olacak budur. Her üniversite mezunu is yapmaya İstanbul'a geldi iste.

Bu noktada mirket dediği gibi olacak. Çok yüksek maaş almayip kirada olanlar, özellikle çok üzüldüğüm emekliler falan, artık bilmem kaç yıl sonra başka sehirlere göç etmek zorunda kalacak.

Yani en basiti benim ailemin evi var İzmir'de. Ama kira olsa su an kiralar 7 bin lira. Ya ikisinin aylık toplam emekli maaşı 11-12 zaten. Etrafımizda emekliler vardi, onlar ne yapar bilmiyorum hiç.
  • logisticsmanager  (30.09.22 00:25:23)
Aslında kira ücretleri yüksek değil hatta şu an M2 kira ücretleri İstanbul'da hala cazip mesele kiracının ısrarla aynı semtte aynı fiyata oturmak istemesi. Malum dünyada nüfus artıyor toprak her geçen gün kiymetleniyor ayrıca pandemi döneminde yeni inşaat yapılamadı arz talebi karşılamadığı için fiyatlar yükseliyor uygun fiyata kirada oturmak isteyen semtini değiştirebilir zaten İstanbul'da 3-5 yıla butun semtler gelişiyor.

Konutun değerini belirleyen temel etken lokasyondur konut çok eski olabilir ama lokasyon kıymetlidir

Kimseyi rahat yasatmiyorsunuz başkasının malını kullanıyorsunuz karşılığında kullanım ücreti ödüyorsunuz isteseniz daha uygun fiyata başka semtlerde ev kiralayabilirsiniz ama ona yanaşmıyorsunuzda kıtalardan şikayet ediyorsunuz malum İstanbul günden güne değerlenen bir şehir.

Oda kiralama kültürü yaygınlaştı bile.

Asgari ücretle çalışanlar oturduğu semtide ona göre seçiyor asgari ücretli çalışan Beşiktaş'ta veya Kadıköy'de ev kiralamak
  • beemaker  (30.09.22 03:42:36)