Afrikalı komşunuz oldu mu?

yakın zamanda afrikalı bir komşu alt katımıza taşınacak, en korktuğum şey gürültü konusu.. kültürleri nasıldır, konuşurken bağıra çağıra konuşmaları var mıdır? acayip acayip adetleri var mıdır?

Üst komşum iki tane afrikalı genç erkek. Yakın yaşta kardeşler, arada ülkelerinden annesi babası falan da geliyor. Gürültü gibi bir şikayetim asla olmadı çok efendi çocuklar. Keşke bütün apartman afrikalı olsa diyorum hatta.

  • coldegezenkutupayisi  (26.09.22 11:25:01)
turk komsulariniz gurultu yapiyor mu garip garip adetleri var mi diye dusunun. boyle cevap bulabilirsiniz

  • ala09  (26.09.22 11:25:16)
kaldığım yurtta afrikalı öğrenciler de vardı. gürültü olarak sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. ama ortak mutfağı kullandıklarından sonra mutfağa girilmiyordu. kullandıkları baharatlar mı, yağlar mı ne bilmiyorum çok kokuyordu.

  • inheritance  (26.09.22 11:26:52)
Ala09+1, Turk komsularim, saygi sifir

  • Kahvedesu  (26.09.22 12:08:59)
bizde de iranlı komşu var. diğer türk komşularımızdan daha iyiler vallahi. türk komşularla bazen sinir harbi yaşıyoruz. ama iranlı komşular da aşırıııı baharatlı yemekleri var. diğerlerinden iyidir ama :)

  • chanandler bong  (26.09.22 12:22:31)
afrika denilince de hangi afrika. bir guney afrikali ile bir tunuslunun birbirine benzerligi bir turk ile japon kadardir. yani o kadar birbirine uzak, hem mesafe hem kultur olarak. afrikada herhangi bir ulke icinde de cok fazla kultur farkliligi var bir guney nijeryali ile kuzey nijeryali birbirinden cok farkli.

o nedenle on yargi olmadan yaklasmak ve tanidiktan sonra bir fikir edinmek en iyisi.
  • emrahday  (26.09.22 12:56:42 ~ 12:57:48)
Hangi Afrika ülkesi Mısır'da Afrika ülkesi Fas'ta Nijerya'da. Kuzey Afrikalılar kültür olarak bize daha yakın Senegalliler, Sudanlilar, Somalililer genel olarak çok saygılı insanlar mesela fakat sahra altı Afrikalır genellemek doğru olmamakla birlikte topluca yaşama kültürü çok gelişmiş değil aşırı gürültülü olabilirler sıraya girme, başkalarının haklarına saygı gösterme gibi davranışlar sergilemeye bilirler.

  • beemaker  (26.09.22 13:36:32)
çok da güzel olunur, genelde kimseye zararları olmaz.

  • durbidakka  (26.09.22 13:47:24)
öncelikle afrika dünyadaki en fazla ülkenin yer aldığı kıta. ülkelerin bir çoğunun da ne kültürü ne de dili birbirine hiç benzemez.

ek olarak bu sorunuz oldukça genelleyici bir soru.
benim bir afrikalı komşumla yaşadığım sorunsuz ilişki sizin sorun yaşamayacağınızı ileri sürmez. aynı şekilde benim türk komşularımla yaşadığım sorun da sizin türk komşularınızla sorun yaşama potansiyelinizi belirlemez. bu tip olaylar birbirinden ayrık, bağımsız ve tekil olarak değerlendirilebilir sadece. böyle genelleyici bir mantık yürütme olamaz.

bu arada insanların salt nereli olduğuna göre bu şekilde bir endişe duymanız sizin ırkçı söylemlerle karşı karşıya kalmanıza sebebiyet verebilir. çünkü dediğim gibi bu bütüncül bir şekilde genelleyici ve toptancı bir yaklaşım içeriyor. aynı zamanda hiçbir toplum homojen değildir. bugün sitede türk komşularımızla sorun yaşadığımızda bunu bir standart türk prototipi olarak değerlendirmek eblehçe olacaktır.
  • ezkaza  (26.09.22 14:25:27)
her insan farklıdır. gürültü yapmanın dahil olduğu bir kültür bilmiyorum ben. ön yargıları beslemeye gerek yok. ortak yaşam alanı olan apartmanların belirli kuralları vardır ve herkes kültüründen, dininden, dilinden vs. bağımsız bu kurallara uymakla yükümlüdür.

  • but that was just a dream  (26.09.22 15:15:45)
aynı binada değil ama aynı mahallede afrika kökenli sakinler vardı. hiçbir zaman onlara karşı veya onların birilerine karşı bir rahatsız edici yaklaşımına şahit olmadım ben. olsam da afrika kökenliler böyleler diye bir genelleme yapmazdım şahsen. bu yüzden ezkaza+1 diyorum. her birey kendi içinde özeldir. genellemeler yanıltıcı ve kalp kırıcı olabilir.

  • debian  (26.09.22 15:24:56)