bir daha türkçe okuyamayacak mıyım:(

selamlar, kendimi ingilizce öğrenmeye adadığım bi zaman dilimindeyim, öğrenmem şart ötesi artık. şimdi kendimi dile maruz bırakmak adına tüm türkçe kitaplarımı okumayı bırakmayı düşünüyorum, okumak istediğim kitapları ingilizce olarak okumayı düşünüyorum (gerçi böyle de kitaplar heba olacak gibi anlamazsam) en mantıklı yolu bu gibi görünüyor. siz ingilizce öğrenirken türkçe kitapları bıraktınız mı, doğru yapıyor muyum acaba sizin fikrinizi merak ediyorum. speaking berbat, yerlerde. ona da kendi sesimi her gün 10 dakika kaydetme kararı aldım ingilizce bi şeyler konuşcam işte. ilk 2 ses kaydım dehşet ötesi sinir bozucu karşımda biri öyle konuşsa tokadı basarım. neyse bu yöntem de umarım geliştirir. listening ile writing zaten bir şekilde akıyor. kısacası, eklemek/çıkarma yaparak fikirlerinizi beyan etmenizi rica edeceğim. teşekkürler şimdiden, tikler gelecek

Hayatımda böyle bir şey duymadım. İngilizce öğrenmeniz Türkçe kitap okumanıza engel değil. Ben de dil öğrenmekle, geliştirmekle uğraşan biri olarak yabancı dil öğrenmek isteyen birine ilk tavsiyem "önce Türkçeni geliştir" olur. Adam Türkçede fiil ne, sıfat ne bilmiyor. Bunları İngilizcede nasıl öğrenecek? Türkçe kitap okursan uzun cümleleri anlamaya başlarsın, hayal gücün gelişir, gerçek anlam dışında söylenen şeyleri anlayabilirsin, bunların hepsi kafanı geliştirir. Türkçe kitapları bırakmadım hiçbir zaman. Tam tersi, en sevdiğim kitap olan Harry Potter'ı Türkçe ve İngilizce karşılaştırmalı olarak okudum.

  • dissendium  (21.09.22 00:15:22)
arkadaşlar, cevaplar için teşekkürler de sakin olalım. ömür boyu türkçe okuyamacağım :’( demedim, gelişene kadar türkçe okumayayım di mi dedim. yarım kalan türkçe kitaplarıma üzüldüm. bu kadar. ömrümde ben de böyle bi şey duymadım az sakin…

  • pelovann  (21.09.22 01:20:56)
yani bana pek mantıklı bir yöntem gibi gelmemiş olsa da anladığım kadarıyla bir süre boş zamanların hepsini ingilizce üzerine kurmak istiyorsun.

ama speaking'i okuyarak geliştiremezsin onu söyliyim. sular seller gibi okuyup anlayan ne yiğitler speaking'te nefes yetmezliğinden vefat etti :)

bence eğer bütçe varsa speaking gruplarına katıl (dil kursalrında oluyor) veya cambly ve alternatiflerine yönel.

okuyarak speaking geliştirmek mümkün değil.
  • teritori  (21.09.22 08:53:34)
yok yok kitabı speaking gelişsin diye okumuyorum, speaking için ayrıca bir yöntem geliştirdim zaten de, ingilizcem iyice gelişene kadar türkçe kitap okumak zaman kaybı gibi geldiği için sizin fikirleri almak istedim. teşekkürler

  • pelovann  (21.09.22 11:10:11)
Ben gazete, haber tarzı şeyleri çoğunlukla ingilizce okuyordum. Kitapları hem ingilizce hem Türkçe. Bence asıl fayda izlediğiniz şeylerde Türkçe dublaj ve altyazıyı tamamen bırakarak olur. Ben İngilizce her dizi/dilm/belgeseli ingilizce altyazı ya da altyazısız izleyerek listeningimi geliştirmiştim epey. Hala da böyle izlerim. Konuşma da gerçekten konuşmadan pek ilerlemiyor sanırım. Sadece iş için kullanmam gerektiğinde biraz ilerliyor telaffuzlarım filan. Telaffuzu çok önemsemiyorum, rahatlıkla cümle kurup anlaşabilmek yeterli bence.

  • perferil  (21.09.22 15:18:43)