[]

Kira sözleşmesindeki bir madde hakkında.

Arkadaşlar dün bir duyuru paylaşmıştım. Çok bilgilendirici cevaplar geldi. Hepinize teşekkür ederim. Ancak bir durum daha söz konusu.

Gerekçe: Oğlum gelecek çık. Kendi bile aramıyor, emlakçıyı arattırıyor. Emlakçı da vır vır konuşuyor.

Babam ikinci bir sözleşmeye daha imza atmış. Bunda şöyle bir madde var. Bağlayıcılığı var mı merak ediyorum.

"Taraflardan biri sözleşme yenilenmeden bir ay önce yazılı olarak ihtarname göndermezse sözleşme yenilenir."

Bizim bu evdeki ikinci yılımız ve sözleşme Kasım 2020 tarihine ait ve belirsiz süreli. Geçen yıl sözleşmeye tekrar imza atmadık yani. Bize şimdi ihtarname göndereceklerini söylediler. Sözleşmenin yenilenmesine 40 gün var. Bu durumda 1 ay içerisinde çıkmalı mıyız, yoksa 3 ay sınırını aştıkları için bir yıl daha oturma hakkına sahip miyiz?

 
Kira ücretinizi zamanında ve muntazam ödüyorsanız ve mücbir sebep yoksa 10 yıldan önce mücbir sebep dışında kiracı tahliye edilemez. Her sene akit yapmanıza gerek yok kiranızı zamanında muntazam ödüyorsanız akit kendiliğinden yenilenmiş sayılıyor


  • beemaker  (20.09.22 16:22:34) 
Çok emin olmamakla birlikte kanunla çelişen bir madde olduğu için geçerliliği olmaz diye düşünüyorum. Çünkü kanuna göre 10 yıl dolmadan sözleşmeyi tek taraflı sonlandırma hakkı sadece kiracıda. Ev sahibi gerekçe göstermeden (kendim oturacağım, oğlum oturacak vs.) sözleşmeyi sonlandıramaz. İhbar süresi belirtince kanun değişmiyor.

Hukukçu değilim kişisel yorumlamam.
  • himmet dayi  (20.09.22 16:23:59) 
Oğlum gelecek geçerli bir sebeptir.
Sizi bir ay içerisinde çıkaramazlar. Süre 6 ay.
Ev sahibi 3 sene evi kiralayamaz.

Google'da bulabileceğiniz bilgiler bunlar...
  • denizgonen  (20.09.22 17:43:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.