[]

Kira sözleşmesi kaç yıl geçerlidir?

Arkadaşlar selam, iki yıl önce Kasım ayında bir eve taşındık. Adam bize 5 yıl oturabileceğimizi söyledi ve sözleşme yaptık. Sözleşmede herhangi bir zaman yazmıyor. Duyurudan takip edebildiğim kadarıyla bu sözleşme 5 yıl geçerli.

Ev sahibinin oğlu asker. Emlakçının dediğine göre o dönecekmiş. 40 gün de mühletimiz varmış çıkmak için. Sözleşmemiz de iki yıllıkmış ama baktık, öyle bir ifade yok. Bu, beş yıllık olduğu anlamına geliyor değil mi? Kiramız düşük kaldı, daha iki gün önce de konuştuk ama bize bir şey söylemedi çıkın vs. diye. Muhtemelen başkasına kiraya verecek.

Bu durumda haklarım neler, bilgilendirebilir misiniz?

-Bu sözleşme beş yıllık değil mi?
-Oğlu geldiğinde çıkmak durumundaysak kaç ay mühletimiz var?

Tecrübeli biri yardımcı olursa çok sevinirim.

 
standart sözleşmenin üzerinde kira süresi diye bir bölüm vardır sizde boş mu orası? rutinde sözleşme 1 yıllık olur aksi belirtilmediği sürece.

oğlu gelse bile yasal yollardan çıkartabilmesi için dava açılması gerekiyor. sözel olarak söylemesinin bir hükmü yok dolayısıyla bir mühlet de yok. konuşup anlaşırsanız ona göre bir süre belirleyebilirsiniz tabi.
  • nrmnm  (19.09.22 13:48:59) 
Belirli süreli sözleşme değilse o sözleşme her yıl kendini yeniler. 5 yıl diye bir sınır yok. 5 yıl sonra 'kira tespit davası' açma hakkı oluyor ev sahibinin. o ayrı bir şey. 10 yıl sonra da ev sahibi isterse tek taraflı olarak sözleşmeyi sonlandırabilir. yani hiçbir gerekçe göstermeden 'evden çık' diyebilir. bunu göz önünde bulundurursak sözleşme pratikte 10 yıllık diyebiliriz. Ama 10 yıl sonunda illa yeni sözleşme yapmak gerekmiyor. Yine sözleşme kendini yenilemeye devam eder. Ancak takip eden yer yeni dönem öncesinde ev sahibi ihbar süresini gözeterek yine gerekçe göstermenden kiracıyı çıkarabilir.

Gelelim oğlunun gelme konusuna. Bu durumda ev sahibinin kullanım gereksinimi doğduğu için tahliye davası açması gerekir. Burası önemli. Emlakçının '40 gün mühletiniz var' demesinin hiçbir bağlayıcılığı ya da kanunda yeri yok. Kullanım gereksinimi doğduğunda kiracıyı çıkarmanın tek yöntemi tahliye davası açmak. Bu durumda da ev sahibinin aynı belediye sınırları içerisinde başka evinin olmaması gerekiyor. Aksi halde dava kiracının lehine sonuçlanır. Tahliye kararı çıkarsa ne kadar mühletiniz olduğunu hakim size söyler.
  • himmet dayi  (19.09.22 13:52:36 ~ 13:52:57) 
iki yili sallamis, 40 gunu sallamis, size yedirebilir miyim diye bos bos konusmus emlakci. himmet dayi aciklamis zaten.


  • bay b  (19.09.22 14:22:16) 
kira sözleşmeleri otomatik olarak yenilenir. süresi yoktur.
5 yıl -> eve oturmanızdan 5 yıl sonra ev sahibi kiranın etraftaki rayiçlere göre belirlenmesi için dava açabilir.
10 yıl -> eve oturmanızdan 10 yıl sonra ev sahibi sebepsiz sizi çıkartabilir.

şu anda ise sizi çıkartması için tahliye davası açması lazım. kafasına göre hadi çık diyemez. bana göre burada 2 husus var:

1- emlakçının ev sahibine gaz veriyor olması çok yüksek ihtimal. ev sahibinin aklında sizi çıkartmak yoktu belki de ama emlakçının gazına geldi. yazılı ihtarname vs olmadan kesinlikle hareket etmeyin. 40 gün diye bir şey ilk kez duydum. kaldı ki bana sorarsanız böyle durumlarda doğrudan ev sahibi ile muhatap olmanız daha iyi olur.

2- doğrudan ev sahibi ile muhatap olarak, adamın niyetini anlamanız çok iyi olur. 6 ay sonra oğlu evden çıkıp evi başkasına PAHALIDAN kiraya mı verecekler?
  • co2s2  (19.09.22 15:52:49) 
@himmet dayi +1


  • ruhen hastayim ben  (19.09.22 16:42:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.