Kapı kapanmıyor

Evdeki odalardan birinin kapısı dışarıdan kilitlenmedikçe kapalı kalmıyor.

Yani kapıyı üstüne atarsınız ve dil kendiliğinden içeri girer kapanır o da yok. Güm diye çarpıyor geri gidiyor kapı.

Dilin yuvasına baktım bi engel göremedim. Hizasına baktım üstünkörü o da düzgün sanki. Evde aynı kapı ve kilitle birkaç tane daha var onlarda bu sorun yok bu arada.

Ne önerirsiniz?

Dilin girdiği yuvanın konumu kapının kapanma yönüne göre ilerde kalıyordur. Dil o yuvaya ulaşamadan kapı yerine oturuyordur. Yuvanın olduğu metal aksam kapının açılma yönüne doğru kaydırılmalı.

  • himmet dayi  (16.09.22 23:49:00)
Kapı ile kasasını yerine monte eden, daha doğrusu edemeyen beceriksiz marangoz kaynaklı bir sorun olabilir.
Benim kapılardan biri öyle. Biri de abanmadan kapanmayan cinsinden.
Eğer öyleyse marangoz çağıracaksın, kasayı yeni baştan ayarlayacak falan. Masraflı bir çözüm.
Ben kilitleyerek ve her seferinde marangozun kulaklarını çınlatarak kullanıyorum.
  • Mirket  (16.09.22 23:52:09)
Son 5-10 senedir marangozlar-montajcılar nereden öğrendilerse dil kısmına yuva açmıyorlar, sadece kilit diline yuva açıyorlar.

Karşılığın demiri ilk zamanlar dili tutabiliyor, ama zamanla demir aşınıp o kısım yuvarlanıyor ve tutmuyor dili.

Böyle olabilir mi? Bir fotoğraf atar mısın?
  • John Bloor  (17.09.22 11:27:52)
Kapının kasasındaki yuvayı söküp biraz öne doğru yeniden vidalayınca halloldu. Kapı tutuyor şu an ama dil yine kendiliğinden içeri girmiyor.

Dilin tutması yeterli şimdilik, kapıyı kilitlemekten bıkmıştım.
  • chicha_v2  (21.09.22 02:13:13)