[]

Güç yüzükleri dizisi ticari açıdan başarılı mı

Bir çok lotrsever diziyi beğenmedi. Tolkien dünyasına aşina olmadığı halde bile sevmeyenler var.
Benim gözümde ve çevremde harcanan kaynağa göre iyi bir iş yapılamadığı yönünde

Amazon prime açısından durum nasıl? Bekledikleri gibi mi? İmdb puanı aştı buçuk.
Dizi tarihinin en yüksek harcamaları yapılmıştı. Sadece telif için bile deli paralar ödenmişti. Amazon ne kadar sürede amorti edip kara geçecek acaba

Suan amazon ve amazon prime’a tek faydası prestij oldu sanırım

 
bu dünyanın kuralları belli,

amazon belli ki senaryo ekibini tırt seçmiş ucuzlatmış
castta kimse yok tanıdık burası da beleşe gelmiş
biraz görsel efek kasmış o da olsun yani hollywood sonuçta

dolayısı ile zaten hazır bir kitleye sunulabilecek en düşük maliyetli işi sundu muhtemelen karlar havada uçusuyordur

amazon açısından iyi

hee izlenme kötü giderse ne yapacaklar?

galadriel'i seviştirecekler tabi

5 hafta'da öyle izlense mis gibi proje

5 hafta sonra da bir savaş sahnesi

4 hafta da öyle gitse

10-12 haftayı bitirdi işte.

bence ticari olarak 10 numero proje, star wars gibi.
 • duyurukullanıcısı  (16.09.22 22:13:09) 
@duyuru: kardeş sen dizileri karıştırdın galiba. tarihin en pahalı dizi projesi. 40 tane top senarist çalışıyor (sayısını tam bilmiyorum)


 • ya ben lan neyse  (16.09.22 22:16:05) 
Mobilde editleyeledim. İlk sezon için sadece 500 milyona yakın para hatcanmış. 4 sezon olması planlanıyor ve milyar dolar üzerinde bütçesi var.


 • biseysorcaktim  (16.09.22 22:19:09) 
Bence değil. Bu tip yapımların Breaking Bad gibi efsane olacağını düşünmüyorum hiç.


 • dissendium  (16.09.22 22:19:39) 
@ya ben lan
Ya da o da ilginç hiç bir maliyetten çekinmiyorlar ve kalabalık bir yazım ekibi var ama diyaloglar çok boş, senaryo gerçekten tırt.

 • biseysorcaktim  (16.09.22 22:21:11) 
ölüyü fazla yıkarsan gaz çıkarır diye bir söz var ya... bu diziye tam olmuş. tarihin en pahalı dizi projesinde parayı dökmüşler de dökmüşler, her şeye müthiş titizlenmişler ama olmayınca olmuyor.

elbette beklendiği gibi değil. işin kara geçme kısmını falan bilmiyorum. ama dizi beklentileri hiç karşılayamadı. herkes lotr kitaplarının fanı değil ki. (dizinin, kitap fanlarının beklentilerini daha da karşılamamasına rağmen) insanların yüzde 90'ı kitapları değil, filmi bilir. onu baz alır. 20 sene önceki filmlerin tadını vermiyor. o epic sahneler, müzikler, olmayan politik kaygılar...

devletler en şaaşalı dönemlerini gerilerken yaşarmış ya. hollywood da sanırım bunu yaşıyor. bu politik kaygı hollywood u bitirecek. (dizi ilk sezonda yeni zelanda'da çekilmiş ama sonuçta amerikan yapımı.)
 • ya ben lan neyse  (16.09.22 22:27:11 ~ 22:30:20) 
bu tür platformlar izlenme verisini falan yayınlamıyor. Bir Blutv'nin "şu dizi bu kadar üye getirdi" dediğini duydum, diğerleri örneğin Netflix Türk dizisi yaptırıp dizinin yapımcılarına bile kim ne kadar izledi vb. (youtube'un verdiği datalar gibi) bilgileri vermiyormuş.

Burada 7,90 tl ve dünyada da bedava kargo için bile Prime alan birçok kişi izlemiştir. Prestijini etkilemiştir fakat bence Prime zaten iyiydi. Marvelous Mrs. Maisel, Bosch vb. çok iyi dizileri var zaten. İnsanları alıştırabilirse prestijden yürür. Esas işi film-dizi değil zira.

gelecek projeksiyonu: Ben öğrenciyken konuşulan bir olay vardı, kısmen web3.0 kafası, tv'de izlenen dizide oyuncunun kıyafetini eşyasını beğenip alabilecektik. Bu tür şeyler hep söylendi hiç gerçekleşmedi. Bunu yapmaya en yakın şirket Amazon olur diye düşünüyorum. Bir dizi izlerken merchandise ürününü tek tıkla alıp diziye devam edersin kazanan yine Amazon olur.
 • nhk ni youkosu  (16.09.22 22:29:06 ~ 22:30:56) 
cok para harcandi ama birazi muhasebe hilesi. mesela bütün amazon kargo kutularinda dizi reklami var. bunlar dizi masrafi.

paranin cogu lisans haklarina odendi.-270 milyon dolar lisans parasi- gerisi de görsellere ve müziklere harcanmis.
senaryo ekibi, yapimcilar ve oyuncularin cogu en ucuzun en ucuzu.
yapimcilara bak sadece. cv yarim sayfa. bunlara reklam cektirmezsin normalde.
www.imdb.com
www.imdb.com
 • safak efendisi  (16.09.22 22:30:20 ~ 17.09.22 22:07:58) 
@safak +1, en büyük gider kalemi olan reklam bütçesi kim bilir nasıl hesaplanıyordur. washington post'a reklam veriyorsa mesela, parayı sağ cebinden çıkarıp sola koymuş oluyor. biraz goygoy o en pahalı dizi muhabbeti.

sırf diziyi izlemek için amazon'a üye olan varsa, aylık prime ücreti bir yana, yaptığı alışverişlerden de para kazandıracak bezos'a. yani sadece diziden para kazanmıyor. amazon'un normal reklam bütçesi içinden, promosyon materyali gibi düşünmek lazım diziyi.

zarar etmesi zor bence.
 • plutongezegendegilmi  (16.09.22 23:37:39) 
Kara para mı akliyorlar acaba?


 • prole  (16.09.22 23:46:36) 
Sırf eşim istiyor diye amazona üye oldum.

Bugünkü koskoca bölümde hiçbir şey olmadı. Hatta o kadar ilgimi çekmedi ki aynı anda bilgisayarla ve telefonla uğraştım. LOTR ile alakası yok zaten, öyle düşünsem bile çok da sarmadı. Ekşide zenci elf diye gömmüşlerdi ama yine en iyi o oynuyor. KIsacası parayı verdim ama prestij oldu mu soru işareti.
 • marla is in my head  (17.09.22 00:09:55) 
5 sezon bütçesi için 1 milyar $ diyorlar ama inanmıyorum daha azdır bence. bu sezon 500 milyona hiç inanmıyorum, isim hakkına falan gitmiştir o para da.

ticari açıdan ise fazlasıyla karlı. hatırlamıyorum ama zaten amazonun yıllık marketing gideri 2 sene önce falan 24 milyar $ civarıydı, amazon'a 5 yıl için 1milyar harcanması hiç dert değil. oradan gelecek prime üyeliklerinin, amazon alışveriş gelirlerinin haddi hesabı olmaz.
 • avatar is back  (17.09.22 00:45:45) 
 • duyurukullanıcısı  (17.09.22 13:25:09) 
niyeyse bu dizi özelinde karlılığın çok önemsenmediğini düşünüyorum. umulan başarıyı yakalamasa bile amazon'a komaz. lotr evreni ellerinde olduktan sonra 5 çeşit dizi daha çekerler bunun üzerine. prime video'ya en azından belli bir süreliğine çekilen müşteri kitlesi de cabası.


 • zgrydn  (17.09.22 14:42:47 ~ 14:43:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.