Sıfırdan yemek yapmayı öğrenmek

Ben yakın zamanda kendi evime çıktım. 0 yemek bilgim var ve dışardan hiç yemek söylemek istemiyorum 0 dan öğrenmek istiyorum. Tek yaşıyorum çok aman aman yemek bilmeme gerek yok şimdilik. Youtubeda hangi kanallardan yararlanabilirim mümkünse türkçe olarak? Başka eklemek istediğiniz püf noktalar olursa alabilirim. Bu arada sadece ocak yemekleri yapabilicem, henüz fırınım yok.

Tencereye yağ koy.
Soğanı pembeleşene kadar kavur.
Salça koy.
Biraz daha kavur.
Pişireceğin sebzeyi koy.
Üstüne sıcak su koy.
Pişir.

Türk mutfağının özeti budur.
  • Mirket  (16.09.22 12:26:37)
youtu.be

Ev hanımlarının youtube kanalları var. Refika, arda gibi kanallarla yemek yapmayı öğrenemezsiniz. Önemli olan kıvamı ve ölçüsünü tutturmak. Ev hanımlarının yemek videoları daha ayrıntılı ve daha gerçekçi.
  • GoodMorningTeacher  (16.09.22 12:37:51)
Sıfırdan başlayacaklar için güzel kaynak. libgen'den indirebilirsiniz. Ama ingiliççe.

www.amazon.com

Spesifik yemekleri değil, teknikleri öğrenin. Sonra kafanıza göre modifiye edebilirsiniz. Yoksa tariflere bağımlı yaşarsınız.
  • synesthesia  (16.09.22 13:00:40 ~ 13:02:08)
mirket +1 temeli bu gerçekten.

ilave olarak makarna ve pilav yapmayı deneye deneye öğrenin. bir de sebze, mantar ve beyaz/kırmızı et sote yemekleri çok kolay, lezzetli ve doyurucudur.
  • orient blue  (16.09.22 13:01:23)
Yemek.com iyi bir baslangic olabilir. Msa cikisli guzel tarifler veren sefler var.

İngilizceniz ve dunya mutfagina merakiniz varsa tasty ve kitchen stories aplikasyonlari cok basarili.

Youtube’dan takip edeyim derseniz joshua weisman bu konuda en populer genc seflerden. Binging with babish de cok sevdigim bir baskasi. Jamie oliver’in kanali da zaman zaman epey kullanisli. İtalyan mutfagi icin jamie oliverla calisan gennaro’nun videolari da ogretici ve eglenceli.

İsi daha da ilerleteyim, egitimim olsun teknikleri ogreneyim derseniz rouxbe’nin online yemek kurslari var. Malum yerlerde videolari da varmis indirilebiliyormus diyorlar, bilemiyorum :)
  • gibicibicis  (16.09.22 13:01:47)
nefis yemek tarifleri bana çook yardımcı olmuştu. 1-2 dakikada çoğu şeyi anlatıyor. bir de saniye anne yemekleri var ama o biraz daha uzun anlatıyor ama teyzeyi izlemesi çok keyifli :)

  • black holes in the sky  (16.09.22 13:38:36)
mirket'in önerisi ile ilgili bi uyarı yapayım :D tencereye koyduğun yağı ısıtırken kaynamasını bekleme :D kaynamıyormuş. hayatımda bir kez sıvı yağ kullandım onda da evi yaktım. yağ fazla ısınıp alev alırsa da üstüne su döküp söndürmeye çalışma, patlıyor. bana nasıl olduysa bişey olmadı ama o patlamayla kilitli olduğu halde mutfak balkonunun kapısı açıldı, evin daire kapısı da kendi kendine açıldı(o kilitli değildi) ben buzdolabına doğru bi uçtum :D buzdolabı da da biraz göçtü çarptığım yerden hatta :D hala aynı dolabı kullanıyorum. perdeler halı vs. yandı ama kendim söndürebildim neyseki. ortaokul veya lise dönemindeydi tam yılını hatırlayamıyorum. yağların üzerinde yanıcı/patlayıcı madde gibi uyarılar olmadığından belirteyim dedim tehlikeli olabiliyor.

streamable.com
youtu.be
  • konetsu  (16.09.22 14:48:56 ~ 15:37:26)