psikoloji/psikiyatri hakkında

genel olarak olayı kavramaya çalışıyorum da.

psikiyatri : psikoz'la.
psikoloji de : nevroz'la mı ilgileniyor ?

kişilik bozuklukluğu = (nevroz + psikoz) mu demek ?

bir de kişilik bozukluklarını A-B-C diye sınıflandırıyolar ?
o nedir ? nevroz/psikoz diye sınıflandırmıyor muyduk ?
tüm problemleri kapsayan sınıflandırma hangisi ?

dsm 5

  • mikahakkinen  (08.09.22 16:09:27)
dünyanın önemli bir kısmında olduğu gibi türkiye'de de ruh sağlığı alanında amerikan ruhsal sınıflama sistemi olan dsm takip ediliyor. dsm'nin en son 5. sürümü çıktı geçtiğimiz yıllarda. nevroz/psikoz ayrımı -yanlış hatırlamıyorsam- dsm 2'den beri o zamanki şekliyle kullanılmıyor, yani yaklaşık 60 yıldır falan.

eski sınıflamadaki hem nevroz grubuna giren rahatsızlıklar, hem psikoz grubundakilerle hem psikiyatristler hem psikologlar ilgilenebilir. tanı koyma, tedavi düzenleme işini psikiyatri hekimleri yapar, psikoterapist olan psikiyatri hekimleri de vardır, psikologlar ise klinik psikoloji yüksek lisansı yapıp eğitim aldılarsa psikoterapist olarak çalışabilirler. psikoterapiler sıklıkla nevroz grubundaki rahatsızlıklarda uygulansa da aktif alevli olmayan psikotik bozukluklarda da çeşitli psikoterapi yöntemleri uygulanabilmektedir.

eski sınıflamada genel olarak gerçeği değerlendirmenin bozulduğu durumlar psikoz (şizofreni ve benzeri bozukluklar, sanrısal bozukluklar, bipoların bazı dönemleri), bozulmadığı durumlar da nevroz olarak değerlendirilir (depresyon, anksiyete bozuklukları vs.). ancak hemen her rahatsızlığın ve hemen her kişilik bozukluğunun şiddetli formlarında psikotik belirtiler görülebildiği için bu ayrım artık geçerli değil. misal borderline kişilik bozukluğunda, yoğun stres altında psikotik belirtiler görülebilir, ancak sıklıkla geçicidir. dolayısıyla kişilik bozukluğu = nevroz + psikoz diyemeyiz, çünkü bu geçerli bir sınıflama değil.

dsm'de kişilik bozuklukları için a küme, b küme, c küme gibi gruplandırmalar var. ayrıntısı için a küme bozuklukları vs. yazarak oraya hangi rahatsızlıklar giriyor bakabilirsiniz. bu kümeler birer sınıflandırma biçimi yani dsm'de.
  • gibicibicis  (08.09.22 16:38:20 ~ 16:39:15)