Egomu nasıl bastırabilirim ?

Bugüne kadar başıma gelen bütün olumsuz şeyleri düşündüm de hepsinin sebebi egom. Sırf egomu tatmin etmek için saçma sapan şeyler yaptım ve olumsuz olaylara maruz kaldım.

Olay örneği 1 ;

Kızdan hoşlanıyorum. İlgimi belli ediyorum falan. Kız da hoşlanıyor ama ağırdan alıyor, zaman geçiyor kız bana tutuluyor tamamen. Ben bu işte tamam diyip kıza yol veriyorum. Yaşandı bu. Artık bir heyecanı kalmamıştı. O zamanlar çok hoşuma gidiyordu böyle yapmak şimdi utanç duyuyorum.

Olay örneği 2 ;

Çalıştığım iş yerlerinde müdürleri hiç sevmiyordum. Tek sebebi müdür olmaları. Onlarda onları sevmediğimi farkedip beni sevmiyordu. Bu yüzden hep sıkıntı çektim.

Egomu bir kenara bırakıp daha tutarlı ve mantıklı hareketler yapsaydım çok daha faydalı olurdu. Ama bunu nasıl başaracağımı bilmiyorum egomu nasıl bastırabilirim ?

Örnek olay #1 gerçekten çirkin, ama bu kendinizi kendinize ispat çabası bence, şimdi utanç duymanız bile o sırada bunun bir ego konusu olmadığının kanıtı sanki...

Egonuzdan kurtulmayın, bastırmayın, kontrol etmeye çabalayın. Bunun için de daha sık iyilik yapın, minnet duyun ve sorumluluk alın. Karşınızdakini daha çok ve gerçekten dinleyin mesela, bir süreliğine daha az konuşan siz olun. Gerekli durumlarda geri çekilmeyi, kendinizden başka birine öncelik vermeyi unutmayın. Bilgi sahibi olmadığınız bir konu açıldığında "bilmiyorum" demeyi unutmayın mesela. Daha az şikayet edin, daha az "ben" deyin. Bu duyurunuz bile güzel bir başlangıçtır, yeter ki "ben buyum" diyenlerden olmayın.
  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (04.09.22 03:05:53)
Savaş sanatını okuyun

  • olaylar olaylar  (04.09.22 03:32:53)
terapiye gidin. bahsettiğiniz şey ego değil, terapiye ihtiyacınız var.

amatörlerden destek alıp yine sıvamak isterseniz buraya yazılanları uygulayabilirsiniz, profesyonele danışın.
  • ahmet oturum cerezi  (04.09.22 04:16:52)
Bu bende de var. Elde edemediğim her şeyin kölesiyim. Elde edince de üzerine bir çizik atıp sıradaki diyorum. Bunun bi çözümü olduğunu sanmıyorum. Ne zaman Eldekiyle mutlu olmayı yetinmeyi öğrenirsek o zaman mutlu oluruz.

  • dakota  (04.09.22 09:34:07)
hepimiz tavuktan çıkan yumurtaya muhtacız. evrendeki ömrümüz göz kırpma seviyesinde. ölünce böcekler bizi yiyecek.

diye düşününce ego falan kalmıyor.
  • ya ben lan neyse  (04.09.22 09:53:43)
@ahmet oturum cerezi

Ne peki ?
  • sassot  (04.09.22 11:32:05)
2. örnek bende de var. Senelerdir bununla mücadele ediyorum ama yapamıyorum, sonunda hep bi kavga çıkıyor. Ben saldırıda bulunmasam bile müdürcü-patroncu olmayan tavırlarım zamanla göze batmaya başlıyor ve sistemden çıkıyorum shdhhd
Ama bunun kesinlikle onların pozisyonunda gözüm olmasıyla ilgisi yok, hatta o pozisyondan nefret ediyorum, müdür kavramının ne kadar lüzumsuz olduğunu düşünüyorum istemsizce.
Olabildiğince mantıktan sıyrılarak yaklaşırsan bu sorunla daha iyi mücadele edebilirsin, ama bi noktada patlamaman lazım. Kendini iyi tart.

İlişki konusunda erkeklerin çoğunda olan bir şey bence bu anlattığın. İlgiyi seven bir insan olarak bu konuda sana yardımcı olamam :)
  • megalomaniac  (04.09.22 12:07:47)
bu yazdıklarınızı bence ego ile açıklamak mümkün değil ki. üstü örtülü kibir, aşağılık kompleksi, empati yoksunluğu gibi bir sürü düşünce oluştu bende mesela bunları okuyunda.

olay 1: karşınızdaki insanın duyguları oynayıp kendi duygularınızı yelpazeleyip bir çeşit üstünlük kuruyorsunuz. bu kötücül bir tavır. hümanist ve insancıl bir yaklaşımdan, empatiden fersah fersah uzak mesela.

olay 2: iş yerlerinde ki müdürleri sevmemeniz de mesela ön yargılarla, ön kabullerle dolu olduğunuzu gösteriyor bana göre. insanları bu derece genellemek, başkası hakkında sadece ünvanından dolayı 'sevmiyorum' diye bahsetmek vb. hiç sağlıklı yetişkin tavırları değil. hani deseniz ki şu ana kadar ki tüm müdürlerim şöyle gaddardı, böyle adil değildi, bana bu bu kötülükleri yaptılar (tamamen tek tarafın hatalı olması da hayatın olağan akışına aykırıdır ama hadi diyelim böyleydi) deseniz bile bu dediğinizden daha makul.

terapi almanızı öneririm.
  • Phoebe  (04.09.22 21:43:16)