bu tarz bir şeyin hukuki yaptırımı olabilir mi

diyetisyen randevum sırasında bir şey dikkatimi çekti. diyetisyenim çalıştığı yerde bir fizyoterapist ve bir psikolojik danışmanla beraber çalışıyor. bekleyen kişi; danışman ona randevusu için içeri çağırdığında "geliyorum doktor bey" dedi. (doktora ünvanı olmadığını biliyorum)

yukarıdaki şeyi olayı betimlemek/örneklemek için yazdım.

galiba bazı meslek gruplarında böyle bir karışıklık var toplum algısı olarak. insanlar aslında tıp hekimi anlamında doktor olmadıklarını bilseler bile (ya da bilmedikelrinde de) doktor diye hitap ediyorlar. fizyoterapistin de benzer bir diyaloguna şahit oldum.

neyse, soru şu:
sanırım artık duymazdan gelip düzeltmiyorlardır da bir aşamada. ama mesela gıcık birine denk gelseler, ne bileyim mailleşmişlerdir ya da mesajlaşmışlardır "merhaba doktor bey..." diye başlamıştır mesela fizyoterapist de düzeltmemiştir.

Bu suç isnat edilebilecek bir şey mi? Yani böyle bir şeye karşılık "beni kandırdı doktor bey diyince hayır değilim dememişti aha işte mesajlar ses kayıtları..." dese biri başlarına bir iş gelir mi?

sıfıra yakınsayan hukuk bilgimle uyduruyorum :

kağıt üzerinde doktor olmadığı konusunda haklısınız.
ama iş mahkemeye taşınacak olsa avukat da tıpkı yukarıda ifade ettiğiniz argümanlarla müvekkilini (fizyoterapisti) savunur.
bu kullanımın çok genel olduğu, hastaların çok büyük bir çoğunluğunda bu hitabetin olduğunu, bu sadece kendi şubelerinde değil türkiye genelinde böyle bir kullanım olduğunu örneklendirir ve fizyoterapist kendi görev sorumluluğunu aşacak bir şey yapmadı ise kazanır derim.
  • WithWorth  (31.08.22 19:13:46)
doktora bitirmişse dr ünvanı alır ona dayanabilir ama tıp doktoru ile akademik doktor tabi farklı sizin dediğinizi anlıyorum. hukuk bilgim bu konuda yok ne desem boş.

  • basond  (31.08.22 22:37:24)
yani kendisi bu sıfatı kullanmıyorsa suç olmaz.

  • paintov  (31.08.22 23:29:10)