full hd deyip 720p televizyon satmak

sunny'nin bi televizyonu var, indirimdeyken bi yerden alınmış. kutusunda falan her yerinde full hd 1080p olduğu yazıyor. bütün satış sitelerinde falan da özelliklerinde full hd 1080p falan yazıyor. ancak katiyen full hd değil, 720p televizyon.

sunny'ye mail attım model numarasını söyledim tv'nin teknik özelliklerini iletebilir misiniz dedim, satış yapılan yerler hatalı yazmıştır belki, üretici firmada en doğrusu yazar herhalde dedim. ürün özellikleri pdf dosyası gönderdiler ve onda da 1080p yazıyor. ama değil işte. full hd falan değil.

sorum ise, böyle yanıltıcı bilgi ile ürün satmak suç değil mi? dandik de olsa ucuz da olsa ulusal çapta bir marka/şirket sonuçta. nasıl yapabiliyorlar böyle bir şey?

720p olduğuna nasıl eminsiniz bu kadar? 14 gün içerisinde cayma hakkınız var zaten. eğer 720p olduğunu kanıtlayabiliyorsanız ayıplı mal olarak iade almaları gerekir. en kötü ihtimalle tüketici hakem heyetine gidersiniz.

  • nasil olacak bazi seyler  (24.08.22 20:14:33)
Bi PC bağlayıp bak istersen hocam desteklenen çözünürlükler gelir.
Kaliteye göre bu yorumu yapıyorsanız eğer, panel 1080 olabilir ama panelin kalitesine göre, per inche düşen piksel sayısına göre görüntü değişebilir.

Öyle bakarsak ikisi de full HD neden biri 2 bin lira öteki 8 bin lira diye sorgularız. Panelin kalitesi noktasında ayrışıyorlar.
  • melancholia  (24.08.22 21:25:30)
açıkçası böyle bir şeyin gerçekleşmesi çok zor. emin olmak lazım.

  • su492  (24.08.22 22:00:11)
720p olduğu kesin. bir sürü yazılımı, yolu var bunu görmenin. kodi'yi açıp ayarlara gir orda gösteriyor sistem özelliklerini ekran çözünürlüğü dahil olmak üzere. ya da youtube'da "meraklısı için istatistik" şeysini aç orada gösteriyor ekran çözünürlüğünü. başka bir sürü sistem info programları da var.

cayma hakkı falan vardır isterlerse iade ederler tamam da, adamların gönderdikleri pdf'te bile 1080p full hd yazdığına göre herkese böyle satıyorlar. ortada açık bir kandırmaca var yani. bu suç değil mi? cezası falan olmaz mı bunun nasıl böyle bir şey yapabiliyorlar?
  • '''  (24.08.22 22:23:13)
hocam kesin kesin deyip duruyon da kanit sunmuyorsun ki soyle yap diyelim

windows makineni bagla hdmi ile bakalim kac alacak cozunurluk

720 alirsa tv ayarlarini karistir belki elle 1080 secmen gerekebilir

onemli olan nokta urun numarasini tv uzerinden mi aldin kutudan mi? belki biri 1080 i alip 720 ile degistirdi ne belli
  • nibba  (24.08.22 22:28:32)
yahu ben sana neden kanıt sunayım, mahkemede miyiz? inanmazsan inanmazsın ne yapayım. konu burda seni ikna etmek, inandırmak değil ki.

eminim ki kesin diyorum. her türlü 720p çıkıyor (windowsu bağlayınca da 720p çıkıyor evet, eminim ki kesin diyorum işte). ayarı falan da yok, ekranın maksimum alabileceği çözünürlük bu, dedim ya sistem info uygulamaları var bir sürü ayrıntılı gösteriyor her donanımın özelliklerini. ekranın çözünürlüğü bu işte.

model numarasını tv'den almıştım diye hatırlıyorum. yarın tekrar bi bakarım iyice kutudaki numarayla tv'deki numara arasında fark var mı diye, sanmıyorum ama öyle bir şey hatırlamıyorum bakmıştım iyice sanırım.
  • '''  (24.08.22 22:40:36)
yahu beni ikna et demiyorum zaten, okudugunu anlamiyorsun ki

720 olduguna dair gorselleri koyarsin biz de evet deriz musteri hizmetleriyle gorus gerekirse iade et tuketici mahkemesine git davaci ol vs herkes de sana yardimci olmaya calisiyor zaten

ama ya kumandadan yapiliyorsa, ya firmware update lazimsa

sen direkt 720 diyorsun kapatiyorsun konuyu once bir deneyelim sorunu cozmeye calisalim kitapcigina bakalim
  • nibba  (24.08.22 23:18:16)
yav konu burda benim mağduriyetim değil, alan kişilerin çok umrunda değil çözünürlük falan, anladıkları bildikleri bir şey değil, görüntü var mı var tamam yeterli, o yüzden değiştirmeyle uğraşmayacaklardır. duyuruyu açtığımda bunu nasıl değiştirebiliriz nasıl iade edebiliriz diye sormadım, yapılan şey ile ilgili genel bir soru sordum. hani en fazla bu yanıltıcılık durumu bir yere bildirebiliyorsa bildireyim, başkaları da mağdur olmasın. cezası falan varsa alsınlar.

konu burda koca ulusal çapta şirketin nasıl yanıltıcı satış yapabildiği. tv'den de baktım model numarasında bir yanlışlık yok. kumandadan falan yapılabilen bir şey değil, firmware ile alakalı bir şey de değil, aldığın bir monitörün maksimum çözünürlüğünü yazılımla değiştirebilir misin? hayır değiştiremezsin. bu da firmware ile olacak bir şey değil (zaten denetleyince güncel çıkıyor firmware, bi defa yapmıştı update). donanımın (ekranın) çözünürlüğü bu, uygulamalar ile donanım özellikleri görünebiliyor diyoruz ya.

bi satış sitesinde yorum da gördüm aynı modeli alan biri yorum olarak yazmış full hd yazıyor ama değil diye. demek ki münferit bir şey değil. 720p olan modeli 1080p diye tanıtıp satıyorlar.
  • '''  (25.08.22 12:51:23 ~ 12:57:18)
Suç mu? Suç.

Tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.
  • burfak  (25.08.22 13:08:03)