[]

Avrupa'da Yüksek Lisans / Orada kalmak

Avrupa'da madden altından kalkabileceğim bir yüksek lisans programı arıyorum. Amacım yüksek lisanstan sonra beyaz yaka bir iş bulup Avrupa'da kalmak.

Almanya'da eğitimler ücretsiz, bu sene 2-3 yere başvurdum ama kabul alamadım. Almanca öğreniyorum, C1 seviyesine gelebilirsem seneye şansımı arttırmış olarak tekrar başvurabilirim.

Bunun dışında İtalya'da da ücretsiz olarak okuma şansı var galiba. Eğitim ücretinden muaf olup, üstüne burs alan arkadaşım var (sosyal bilimler). Seneye İtalya'da şansımı deneyebilirim.

İspanya'da ücretsiz olan program görmedim, ama devletteki okul ücretleri altından kalkılabilecek ücretler. İspanyolcam var, o yüzden İspanya biraz daha yakın duruyor. Okurken part time bir yerlerde çalışabilirim, ama saatlik çalışma ücretleri düşük, yaşam masraflarını çıkarabilir miyim bilmiyorum. Almanya'da part time çalışırken aldığım maaş yaşam masraflarını karşılıyordu (Erasmus döneminde çalışmıştım, yeterliydi).

Siyaset bilimi mezunuyum. Almanya'da masterler consecutive olduğu için business vs. gibi markete yönelik bölümlerden kabul almak zor. Diğer ülkelerde de okurken çalışarak hayatımı idame ettirebilir miyim bilemiyorum. 3000-4000 Euro gibi bir birikmişim var. Yaşım 25, bu zamana kadar çevirmen olarak çalıştım. Benim durumumdaki birine Avrupa'da kalmak için ne önerirsiniz?

 
Sizin yerinizde olsam ,hazır yaş 27 olmamışken,Almanca için burada vakit kaybetmez,gönüllü işlerine başvururdum Almanyada.Hem kalacak yer, hem cep harçlığı alır,hem de orada dil kursuna giderdim.Daha sonrasında yüksek lisans olur,başka bir meslekte ausbildung olur,belki de bir iş imkanı olur.


  • arenas  (23.08.22 08:43:52) 
Öğrencilik süresince kasiyerlik, garsonluk gibi işler yapabilirsin. Sonrasında da pek değişen bir şey olmaz. Mühendis değilsen ve elinde bir mesleğin yoksa tutunman zor. Sosyal bölümlerden mezun olanların işsizliği dünyanın her yerinde yüksek. İş bulmadan gitmek başlı başına hata.


  • OrangeYellow  (23.08.22 15:55:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.