fiziki altını bankaya yatırmak

bir ara bununla ilgili düzenleme gelmişti. bunu deneyimleyen kimse var mı aramızda?

birkaç cumhuriyet altınını yatırmak istiyorum. nereden nasıl yatırabilirim (iş bankası hesabım var)? internet bankacılığı aracılığıyla bozdurup liraya çevirebiliyorum sanırım isteyince?

Altın eksperi ilgili şehrin bir şubesine geliyor, o yüzden belli dönemlerde kabul oluyor.
Kuveyt türk'te eksper inceleyip hesaba geçirdi. Ancak hesaba geçirirken (sanırım %3'lük) bir kesintiyle hesaba geçiyor. İlk 3-5 gün alım satım yapamıyorsun. Yani bankanıza bu detaymarı sorun, kuyumcuda bozdurup tlyi yatırmak daha cazip olabilir.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (23.08.22 09:27:27)
Bir de alım satım makasını açtılar geçen aralıktan beri, al-sat cazibesi azaldı. Kuyumcu makası ile bankalarınkini karşılaştırın. Bana göre şu an bankanın tek cazibesi alım satım kolaylığı. Kuyumcuya gitmek zor, hele bir de tanıdık yoksa, altını bozarken zorluk çıkaranı oluyor çokça.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (23.08.22 09:32:58)
O yüzde 3 lük şey kesinti değil. Hesaba 24 ayar altın olarak yatırılıyor fakat sen 22 ayar altın satıyorsun. O yüzden kesinti gibi duruyor

  • giovanne  (23.08.22 09:55:24)
KADSİS sistemini araştırın. Komisyon, kesinti vs yok. Anlaşmalı kuyumcularda kolayca halledebiliyorsunuz, banka hesabınıza aynı gram olarak geçiyorlar.

  • huzurlarinizda huzursuzluk  (23.08.22 10:26:15)
İmkanınız varsa, bankada TL haricinde bir şey tutmayın. Sonrasında çekmek istediğiniz zaman altın veya döviz cinsinden alamayabilirsiniz.

NOT: yatırım tavsiyesi değildir.

.
  • kartallar yuksek ucar  (23.08.22 10:41:26)
kiralık kasaya koyun.
3 gün sonra banka hesaplarındaki tüm dolar ve döviz hesapları tl'ye çevrilmiştir diye yönetmelik çıksa aval aval bakarsınız.

  • aslindasorunumpsikolojik  (23.08.22 10:58:10)
Daha dün yatırdık. Ekstra hesap açma işiyle uğraşmamak için kadsis yerine halihazırda hesabımız olan bankanın altın gününe gittik.(sitelerinde hangi gün hangi şube yazıyor) devlet bankasında hesabınız varsa kadsis de güzel gibi.

22 ayar altını 0.907 ile çarpıp 24’e çeviriyor. Normalde 22/24=0.916 hani azıcık aşağıdan çeviriyor ama kuyumcu da farklı yapmaz sanırım.

Sonra altın olarak alınamıyor (yani kimi banka 1kg külçe olarak veririm falan diyor) devlete bankaya güvenip güvenmemek ayrı mesele.
  • nhk ni youkosu  (23.08.22 12:24:26)
niye kuzuları kurda emanet ediyorsunuz, dursun evinizde. bankada duran altın gerçek altın değildir.

  • nuisance  (23.08.22 12:28:51)