Antibiyotik yarim birakilir mi?

Doktor 2 gun bekle, hemen icme. Bol bol dinlen, bitki caylari ic dedi. Hepsini yaptım fakat dun hastalığım(bogazlarim cok fena)cok fazla nuksedince ve pzt ise donmem gerekeceğinden gece 1 tane attim. Sabah kalkinca da bi tane attim. O igrenc aci hafifledi biraz. Falat şimdi de kotu hissediyorum, çünkü küçüklüğümden beri doktorlar hep antibiyotik verdi ve cocuktum yani, mecbur iciyorduk. Acısı buyuyunce cikti, bağırsaklarımdaki yararli bakteriler neredeyse yok. Tam bu hastalıktan önce bagirsak tedavisi goruyordum, o yarim kaldi. Pahali probiyotikler falan kullaniyordum. Şimdi hepsi bu antibiyotiklerle yine gidecek. Sizce kutunun geri kalanini icmesem ne olur? Bilgisi olan biri varsa cok memnun olurum

Antibiyotik öyle iki tane atınca acı hafifleten bir şey değildir.
Vücutta bir yerlerde enfeksiyon varsa ona tedbir olsun diye kullanılır. Doktorun belirlediği dozun tamamı kullanıldığında faydalıdır. Yarım bırakırsan tedaviyi yarım bırakmış olursun, başka da bir şey olmaz.
Özel bir durumun varsa bilemem ama bi kutu antibiyotik aldım vücudumdaki faydalı bakterilerin hepsi öldü gitti perişan oldum düşüncesi de yanlış.
Faydayı da zararı da abartıyorsunuz gibi geldi bana.
  • Mirket  (13.08.22 14:42:04)
Antibiyotik yüzünden bağırsaklarım iflas etti diyorum. Abarttigimi düşünmüyorum. Devam kararı aldim zaten.

  • sirisum  (13.08.22 15:59:59)
Pahalı probiyotikler derken ? örneğin reflor probiyotik diye geçiyor ama bakteri sınıfında değil mantar sınıfında olduğu için antibiyotikler etki etmiyor hatta doktorlar antibiyotiğin yanında bu gibi probiyotikleri veriyorlar. Yani hepsi gitmedi yok olmadı diye düşünüyorum

  • kararsızataletfilozofu  (13.08.22 16:28:34)
Bırakma hocam, bakterilerin daha da güçlenmesine sebep olabilir daha da zararlı çıkabilirsin.

  • giovanne  (13.08.22 17:48:14)
Çocukken kullandığınız antibiyotiklerle ilgili bir sorun yok böyle düşünmeyin. Antibiyotik tedavisinin başı sonu bellidir, ortasında bırakmanız hem sizin sağlığınız hem toplum sağlığı için kötü.

Yarım bırakılan tedaviler ya da insanların üşütünce bir tane antibiyotik atayım diye düşünmesi nedeniyle antibiyotiklere bağışıklığı olan bakteriler oluşup yayılıyor, bunların tedavisi daha zor oluyor.

Doktorunuzun zaten sağlık durumunuzu bildiğini varsayıyorum, dolayısıyla her şey planlı. Tedavinize devam edin, çok sıradışı bir durum olursa doktorunuza söylemeyi ihmal etmeyin.
  • akhenaten  (13.08.22 18:05:30)
Hocam hastalığımdan oturu sadece toprak bazli probiyotik kullabilme şansım car, onlar da trde cok nadir olduğu için el mecbur aliyoruz ve pahalı. Mesela kefir falan yasak bana, ev yoğurdu, tursu vs. Bir sure bu şekilde kati bir diyet ve bahsettiğim probiyotikler ile sıkı bir rehabilitasyon dönemim olacak. @kararsizataletfilozofu

  • sirisum  (14.08.22 15:22:34)